Dobré odpoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Bolest při sexu, bolestivý pohlavní styk - příčiny, důvody, léčba

bolest_pri_sexu_pohlavnim_styku_milovani_priciny_duvody_potizi.jpgBolestivé milování může být nepříjemným zážitkem pro ženu. Důležité je znát nejčastější důvody, které k tomu vedou a věc konzultovat s ambulantním gynekologem. Proč k potížím tedy nejčastěji dochází?

 

___

___

 

 

1. Bolest při prvním pohlavním styku

Při prvním pohlavním styku dochází u ženy k protržení panenské blány. Panenská blána - hymen - zakrývá poševní vchod a u každé ženy může být různě silná. Proto se i při jejím protržení každá žena cítí jinak. U některých žen je natolik pevná, že k jejímu protržení musí být použit chirurgický zákrok.

Aby bolest při styku byla co nejmenší, je zapotřebí dodržovat několik doporučení:

  • žena musí být dostatečně vzrušená, musí po styku s partnerem toužit, je vhodné, aby byla schopná se co nejvíce uvolnit.

  • ke vzrušení pomáhá dráždění poštěváčku a poševního vchodu a dostatečné zvlhčení, žena přirozeně vzrušením vlhne, nicméně vlhkosti se dá napomoci vhodným lubrikantem.

  • do pochvy je vhodné zavádět postupně a pomalu nejprve prsty. Je vhodné roztáhnout malé pysky (aby nepřekážely) a jemnými pohyby vnikat do pochvy, teprve potom zkoušet pomalu zasouvat penis.

 

2. Bolest při prvním pohlavním styku po porodu

První styk po porodu je podobný tomu úplně prvnímu. Avšak v mnoha případech je žena mnohem více stažená a neschopná se uvolnit, zejména vlivem strachu z možné bolesti. Mnoho žen má po porodu četná poranění a mnoho jich je šito, jak uvnitř pochvy, tak na hrázi.
Je proto důležité postupovat opět velmi pomalu. Ze všeho nejdůležitější je zajistit dostatečnou vlhkost, opět například pomocí lubrikantu. I zde je vhodné, aby se pochva nejprve "trénovala" postupným zasouváním prstů a teprve potom pomalým zasouváním penisu. U mnoha žen bolest přetrvává i po šestinedělí. Hojení totiž trvá dlouho a je možné mu napomoci postupným trénováním, nejen při pohlavním styku, ale například za pomocí cviků na dno pánevní (prosím odkaz).

 

3. Bolest z nedostatečné lubrikace či při opakovaných souložích (opakovaném sexu)

Mnoho párů v poslední době souloží nárazově - o dovolených, o víkendech, nebo kumulovaně, tedy nikoli pravidelně dvakrát týdně, ale například třikrát během víkendu a přes týden nic.
Pochva na takovýto "záběr" není stavěná. Narušuje se tak přirozené mikrobiolgické prostředí a mohou vznikat kvasinková onemocnění. Většinou také dochází k drobným mechanickým poškozením, zejména při vášnivějším pohlavním styku. Ta pak mohou nepříjemně bolet či pálit a ztěžují vzrušení.
I v těchto případech je dobré použít hodně lubrikantu. Lubrikant čelí mechanickému poškození, pomáhá udržet přirozenou rovnováhu v poševním prostředí a omezuje tak vznik nepříjemných mykóz.

 

4. Bolest po častých poševních zánětech (zejména mykózách)

Mykózy (prosím odkaz) jsou nepříjemná kvasinková onemocnění, která vznikají nerovnováhou mikroorganismů žijících v pochvě. Za normálních podmínek přítomné kvasinky nedělají žádné potíže, když se však přemnoží, mohou způsobovat pálení, svědění, výtok.
Prevencí je udržovat optimální poševní prostředí - omezit v jídelníčku cukry, nosit bavlněné prádlo, udržovat hygienu pomocí přípravků, které neobsahují mýdlo, ale naopak kyselinu mléčnou či například olej z čajovníku australského (tee tree oil). Při vzniku onemocnění je třeba dát se vyšetřit u gynekologa a dodržovat léčbu, kterou stanoví pro oba (všechny) sexuální partnery.
Pokud není pochva zcela zahojená, bude styk bolestivý. Opět pomáhá dostatečná vlhkost a po dlouhodobější léčbě je třeba začínat pomalým vzrušováním.

 

5. Bolest z "psychických" příčin

I přes vešekrá výše zmíněná "opatření", tedy: dostatečné vzrušení, vlhkost, pomalé vnikání, může u některých žen bolest při pohlavním styku přetrvávat. Jestliže lékař - gynekolog - vyloučí tělesnou příčinu, je třeba uvažovat o příčině psychické.
Psychický blok nedovolí se při milování uvolnit a stažené poševní svalstvo brání penisu v průniku a styk je bolestivý. Na psychickou příčinu však neexistuje jednoduchá rada, příčin může být mnoho: strach z nežádoucího otěhotnění, výčitky svědomí, že dělám něco špatného - nečistého, strach z bolesti, strach z ponížení, stud, nepříjemné či traumatické vzpomínky z jiného pohlavního styku či z jiné sexuální zkušenosti.
"Lékem" na psychický blok je prohovořit si o svých pocitech s partnerem. Když to nepomůže, je namístě konzultace s odborníkem - psychologem, psychoterapeutem, sexuologem či psychiatrem. Ti všichni mohou pomoci při hledání skrytých problematických okolností, které ženě nedovolují, aby se při sexu dostatečně uvolnila a užila si ho.