Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Alergická rýma - léčba antihistaminiky, steroidy, antileukotrieny, kromony, dekongestivy

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Alergická rýma - léčba antihistaminiky, steroidy, antileukotrieny, kromony, dekongestivy Email
Sobota, 31. březen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 8111x
alergicka-ryma-lecba-antihistaminiky-steroidy-antileukotrieny-kromony-dekongestivyPředpokládá se, že v České republice trpí alergickou rýmou 20 % dospělých a 16 % dětí. Tyto obtíže není dobré podceňovat, jelikož mohou souviset s následným rozvojem astmatu či jiných  přidružených onemocnění. Dobře léčená alergická rýma může snižovat riziko astmatických obtíží až o 47 % a potřebu hospitalizace v důsledku astmatu až o 61 %. Navzdory tomu lékařskou pomoc vyhledá jen necelá polovina lidí s alergickou rýmou.
___
___


Při léčbě alergické rýmy se používají celkově a lokálně podávaná antihistaminika (protizánětlivé léky). Mohou se užívat přerušovaně při výskytu obtíží nebo dlouhodobě u pacientů trpících sezónní či celoroční alergickou rýmou. U těžších forem je nutné pravidelně aplikovat na nosní sliznici protizánětlivé topické nosní steroidy. Jejich hlavní léčebný efekt spočívá v potlačení zánětu sliznice. Moderní topické steroidy potlačují i oční příznaky. Nástup účinku je ve srovnání s antihistaminky pomalejší, nicméně z hlediska efektu dlouhodobější.

U lehčích forem rýmy, eventuálně v raném dětském věku, je možné do nosu aplikovat další typ protialergických léků, tzv. kromony. Užívají se 4-6x denně lokálně do nosu nebo očí. Protizánětlivý efekt kromonů je slabší než utopických steroidů.

Příčina: Alergickou rýmu způsobnou pyly lze také léčit tzv. antileukotrieny ve formě tablet. Tuto léčbu však v České republice zdravotní pojišťovny nehradí. Průchodnost nosu snižují dekongestiva (léky působící oplasknutí otoku sliznic).


Online test na alergickou rýmu

Díky jednoduchému testu si můžete zjistit, zda trpíte příznaky typickými pro alergickou rýmu. Dotazník je k dispozici na webových stránkách České iniciativy pro astma (ČIPA) na internetové adrese:

www.cipa.cz/hodnoceni-alergicke-rymy

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny