Dobrý podvečer, dnes je pondělí 27.5.2024, svátek slaví Valdemar, zítra Vilém.

SYSADOA, symptomatic slow acting drugs a léčba artrózy, osteroartrózy

SYSADOA-lecba-artrozy-osteoartrozy
SYSADOA-lecba-artrozy-osteoartrozy
Hodně lékařů (stejně jako já do dnešního dne) neví co znamená zkratka SYSADOA. Jde o symptomatic slow acting drugs, je to označení pro symptomaticky pomalu působící látky při osteoartróze. Tato skupina látek se vyznačuje tím, že je schopná zpomalit, případně zastavit další rozvoj osteoartrózy a zároveň působí proti bolesti a zánětu. Na rozdíl od léků proti bolesti mají SYSADOA výhodu, že nevykazují žádné nežádoucí účinky a umožňují tak dlouhodobé užívání. Tyto látky omezují proces odbourávání chrupavky a naopak, podporují proces její výstavby.
___
___


Tím obnovují rovnováhu mezi těmito procesy, které jsou v důsledku osteoartrózy porušené. Látkou, která má ve skupině SYSADOA nejlepší klinicky zhodnocenou účinnost i bezpečnost, je glukosamin sulfát. Glukosaminsulfát je výchozím substrátem pro syntézu glykosaminoglykanů.

Jeho molekula se skládá ze dvou molekul glukózy, dvou aminoskupin a jedné sulfátové skupiny.

Mechanizmus účinku

Glukosaminsulfát (GS) stimuluje in vitro syntézu proteo glykanů, snižuje aktivitu proteolytických a lyzozomálních enzymů, působí protizánětlivě prostřednictvím inhibice tvorby volných kyslíkových radikálů a chrání chrupavku před negativním působením IL-1 a TNF-a.