Dobré dopoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Očkování proti rakovině děložního čípku pro chlapce 2018 - informace, prevence rakoviny penisu, konečníku

 

ockovani-proti-rakovine-delozniho-cipku-pro-chlapce-2018-informace-prevence-rakoviny-penisu-konecniku

ockovani-proti-rakovine-delozniho-cipku-pro-chlapce-2018-informace-prevence-rakoviny-penisu-konecniku
Od 1. ledna 2018 dojde k několika zásadním změnám v očkování. Pojišťovny budou nově hradit vybraná očkování u dětí, seniorů či jiných rizikových skupin. Podívejte se, jaké změny nás od nového roku čekají. Nově budou pojišťovny hradit očkování proti papilomaviru i pro chlapce ve věku 13 let. Dívky mají tuto vakcinu hrazenou již od roku 2012. Virus může u dívek vést k rakovině děložního čípku, u chlapců pak mimo jiné i k rakovině penisu nebo konečníku.

__

__

Důvodem tohoto rozšíření dobrovolného plošného očkování chlapců je genderová vyváženost i rychlejší populační dopad v případě, že jsou obě pohlaví očkována souběžně.

Další změna se týká pneumokokových onemocnění. Nově bude možné uhradit 2 dávky základního očkování pro kojence do sedmého měsíce věku dítěte nebo u seniorů nad 65 let.

Dále budou tato očkování hrazena u vybraných, chronicky nemocných nebo rizikových skupin pacientů bez ohledu na věkovou kategorii.

Uhrazena budou u pacientů se špatnou funkcí ledvin, s poruchou krvetvorby, kteří prodělali transplantaci kmenových hemopoetických buněk, dále u pacientů se závažnou poruchou imunity nebo u pacientů, kteří již prodělali meningokokové nebo pneumokokové onemocnění.

Změní se i doba očkování proti infekčním nemocem u dětí. Základní očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, hemofilové infekci, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B se nově bude provádět od započatého devátého týdne věku dítěte. Provádět se bude dvěma dávkami očkovací látky v průběhu prvního roku, v intervalech po dvou měsících mezi jednotlivými dávkami. Třetí dávka bude podána mezi jedenáctým a třináctým měsícem věku dítěte.

Poslední zásadní změnou je stanovení horní hranice pro očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicícm. Základní očkování bude provedeno živou očkovací látkou, nejdříve v 15 měsíci po narození dítěte, nejpozději však v 18 měsíci věku dítěte. Druhá dávka bude podána od dovršení páteho roku dítěte do dovršeného šestého roku dítěte.

Novinkou pro děti a seniory je i snížení limitu, nad který pojišťovny vrací pojištěnci zaplacené doplatky za léky. Limit bude 1000 korun u dětí mladších 18 let a u seniorů starších 65 let. U pojištěnců starších 70 let je pak limit 500 korun. U ostatních pojištěnců zůstává limit 5000 korun.