Příjemnou noc, dnes je pondělí 2.10.2023, svátek slaví Olívie a Oliver, zítra Bohumil.

Jak správně užívat antibiotika - pravidla, doporučení

jak-spravne-uzivat-antibiotika-pravidla-doporuceni
jak-spravne-uzivat-antibiotika-pravidla-doporuceni
Pokud vám lékař předepíše antibiotika, ve většině případů pro to má pádný důvod. Užívání antibiotik však má svá pravidla. Pacient by je měl tedy užívat zodpovědně. Nesprávné užívání antibiotik (nejčastěji vynechávání tablet či dokonce nedobrání balení) může způsobit, že se bakterie stanou rezistentní k budoucí léčbě.

___
___


Jak správně užívat antibiotika při angíně?

  • Řiďte se pokyny lékaře či lékárníka. Před použitím antibiotik si pečlivě přečtěte příbalový leták!

  • Užívejte tabletky v předepsanou dobu, pokud se interval mezi jednotlivými dávkami prodlouží, klesá účinnost léku a bakterie se v místě infekce mohou znovu množit.

  • Důležité je dobrat celou dávku antibiotik, protože jen tak zahubí i ty nejodolnější bakterie. V opačném případě by příště antibiotika mohla být neúčinná.

  • Slunění se při užívání antibiotik rozhodně nedoporučuje. Netlumí sice přímo účinek léků; ale vyvolává slabost a únavu, ovlivňuje celkově zdravotní stav a také zvyšuje citlivost kůže - pokožka se snadněji spálí a může dojít k různym fotosenzitivním reakcím. To platí samozřejmě i o návštěvách solárií.

  • Vyhýbejte se fyzické zátěži, alkoholu a také některým druhům potravin. "Rozhodně by pacient měl vynechat ostrá, těžká a kořeněná jídla. Rovněž mléčné výrobky a mléko, protože prodlužují dobu, po kterou se drží zánět v těle, a zároveň snižují imunitu. Je třeba jíst jen lehkou stravu, a především hodně pít - nejlépe teplé čaje. O tom, co byste během léčby měli a neměli jíst, by vás měl informovat také váš lékař.

  • Některá antibiotika snižují účinnost hormonální antikoncepce, proto by ženy, kterých se to týká, měly po dobu užívání léků a ještě zhruba týden poté, používat i jinou metodu zabraňující početí.

  • Antibiotika ničí nejen škodlivé bakterie, ale také ty prospěšné, které se nacházejí v našem střevě. Proto je vhodné užívat i probiotika, která obnoví narušenou střevní mikroflóru. Jogurty a další mléčné výrobky obsahující probiotika je lepší užívat až po skončení léčby.

  • Nikdy neužívejte antibiotika bez porady s lékařem!