Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Anatomie, jak funguje lidské tělo Co je to menstruace, menstruační cyklus, fáze menzes

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Co je to menstruace, menstruační cyklus, fáze menzes Email
Úterý, 12. květen 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 19283x

menstruace_menstruacni_cyklus_faze.jpgBěhem puberty se začnou v mozku dívky uvolňovat hormony (folikulostimulační - FSH a luteinizační - LH), které stimulují činnost vaječníků. Vaječníky začnou vyrábět hormony estrogen a progesteron, které umožní každý měsíc jednomu vajíčku uzrát a uvolnit se.

___

___

menzes_hormony.jpgCelý proces vypadá takto - každý měsíc se z jednoho vaječníku uvolní zralé vajíčko, které pak vejcovodem putuje k děloze. Mezitím se děloha připravuje na přijetí vajíčka zesílením děložní výstelky. Pokud je vajíčko oplozeno, do hebké výstelky se zanoří,čerpá z ní výživu a vyvíjí se. Ve většině případů vajíčko oplodněno nebude - takže odumře a výstelka s krví a hlenem odchází z těla ven. K tomuto procesu dochází zhruba jednou za 28 dní až do menopauzy, ikdyž existují cykly delší a kratší, které jsou považovány za úplně normální. Menstruační cyklus můžeme rozdělit do několika fází:

 

1. menstruační fáze 

Vyloučení sliznice a neoplodněného vajíčka z těla. Krvácení,které trvá zhruba 2 až 7 dní.

 

2. předovulační fáze 

Hypofýza (podvěsek mozkový) začne společně s vaječníky produkovat hormony. Vlivem estrogenu začně sílit děložní sliznice, začíná se připravovat na přijetí oplodněného vajíčka a začně se také produkovat hlen, který má v ovulační fázi usnadnit spermiím průnik k vajíčku. Děložní hrdlo se otevírá a zkracuje.Zrají folikuly. 

 

3. ovulační fáze 

Dochází k prudkému nárůstu LH hormonu. (který zachycují ovulační testery - vice o nich v kapitole Trocha techniky)Jeden folikul praskne a uvolní vajíčko. Uvolnění vajíčka z folikulu se nazývá ovulace.Zralé vajíčko je vypuzeno vaječníkem do vejcovodu a putuje dále do dělohy. Pokud se setká na cestě vejcovodem se spermiemi, může dojít k oplodnění. Po uvolnění může být vajíčko oplodněno během dalších 12 až 24 hodin (někdy se uvádí i 36), poté zaniká.

 

4. předmenstruační fáze 

Jakmile je vajíčko vypuštěno, folikul se uzavře a přemění se na žluté tělísko. hladina estrogenu klesá,ve zvýšené míře je produkován progesteron žlutým tělískem,.které vzniká z prasklého folikulu , který dále stimuluje růst děložní sliznice.Pokud je vajíčko oplodněno, žluté tělísko produkuje progesteron a zesílená děložní sliznice bude schopna ochránit a vyživovat vznikající embryo. Jestlize nedojde k oplodnění, žluté tělísko se scvrkne a klesá produkce progesteronu. Následkem toho se děložní sliznice začne scvrkávat a krevní cévy se zmenší. Sníží se dodávky krve a tlustá vrstva děložní sliznice odumírá a bude vyplavena při menstruaci.Těsně před příchodem MS hladina progesteronu prudce klesá, žluté tělísko zaniká Oplozené vajíčko se buď zachytí na sliznici a dále se vyvíjí v zárodek nebo společně s výstelkou odchází z těla pryč. Nastává znovu menstruační fáze.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny