Náhodné stránky webu
- (15.04.2009) Kritika dětí a komunikace s nimi aneb věty, které se dědí ať chceme či ne
- (31.05.2009) Varixy, křečové žíly - léčba laserem - video, animace, průběh, vysvětlení, provedení
- (24.01.2008) Žádost o oddlužení formou osobního bankrotu - formulář, tiskopis, vzor ke stažení
- (22.01.2010) Utajený porod - co je to, jak probíhá, pravidla
- (03.04.2009) Prevence závislosti na počítači, počítačových hrách a internetu - jak na to?
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Jak reagovat na agresivního pacienta, co má zdravotník dělat a kdy zavolat Policii? |
![]() |
Úterý, 11. prosinec 2018 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1371x |
__ __ Podařilo se prosadit, že za vraždu, ublížení na zdraví nebo nebezpečné vyhrožování zdravotníkovi ve službě stanoví trestní zákoník účinný od 1. 1. 2010 stejně přísné trestní Na druhé straně se nepodařilo prosadit, aby i prostý fyzický útok na zdravotníka, který nebude mít za následek ublížení na zdraví, byl trestán stejně přísně jako fyzický útok na úřední osobu (policistu, soudce). Takové jednání pachatele je pouhým přestupkem proti občanskému soužití, byť útok směřoval proti zdravotníkovi. To se jeví poměrně nesysté- Za zcela zjevně nepřiměřenou obranu však již judikatura v České republice považuje situaci, kdy nejde o obranu před útokem na fyzickou integritu člověka, ale například ochranu vlastního majetku za cenu usmrcení nebo těžkého zranění pachatele. Tedy útočícího násilníka (pravda, pokud není tříletý) lze těžce zranit i usmrtit, avšak prchajícího zloděje nelze usmrtit ani těžce zranit jen proto, aby nám neodnesl náš majetek. Pokud dojde k fyzickému útoku kohokoli na zdravotníka v samotném zdravotnickém zařízení, například v nemocnici nebo v soukromé lékařské ambulanci, nepochybně každý uzná, že zdravotník měl právo se razantně bránit i s využitím zbraní, pokud jsou dostupné (za zbraň se podle trestního zákoníku považuje vše, co může učinit útok proti tělu důraznější). Těžko radit, aby zdravotník byl vyzbrojen střelnou zbraní, i když pokud ji přechovává legálně, nic nevylučuje, aby ji měl u sebe i při výkonu povolání. Na druhé straně účinný pepřový sprej nebo paralyzér je zcela přípustný prostředek obrany proti případnému násilníkovi. Horší důkazní situace může nastat, pokud jde o případ, který se odehraje v terénu, mimo zdravotnické zařízení, a kde je třeba obránce sám a útočníků několik. Avšak i v těchto případech judikatura soudů evidentně svědčí ve prospěch bránících se osob a tvrzení útočníků, že se jen bránili fyzickému napadení osamělého chodce, zpravidla soudy neuvěřily.
Povinnost policie zakročit proti agresivnímu pacientovi i preventivněPodle zákona o Policii ČR, ale i podle trestního řádu, je povinností Policie ČR a všech policistů nejen vyšetřovat trestné činy a přestupky a jejich pachatele, ale také preventivně Také v případě, kdy je zdravotníkovi někým vyhrožováno násilím, újmou na zdraví, útokem na blízké osoby nebo na majetek, je třeba tento případ okamžitě prokazatelným způsobem hlásit Policii ČR a trvat na okamžitých preventivních opatřeních a řešení. Případná liknavost, jak se tomu stalo například v případě psychiatra, na kterého posléze byl spáchán vražedný útok pomocí mačety, může být vyhodnocena jako trestný čin policisty. V těchto případech je pak na místě podat oznámení Generální inspekci bezpečnostních V řadě případů, kdy policisté byli v rozporu se zákonem nečinní, již Generální inspekce bezpečnostních sborů trestní stíhání policistů realizovala. Je rovněž vhodné oznámit takový
Umístění opilých nebo zdrogovaných osob na záchytné stanici, záchytcePokud někdo pod vlivem návykových látek obtěžuje zdravotní personál a spolupacienty a situaci nelze dobře zvládnout, například podáním vhodného medikamentu, je možno Taková osoba si pak pobyt na záchytné stanici hradí, umístění je oznámeno příslušnému registrujícímu všeobecnému praktickému lékaři, v případě osob mladších než osmnáct let též rodičům a orgánu sociálněprávní ochrany dětí.
Jak se chovat k agresivnímu pacientovi a jaké podniknout kroky - souhrn:
Zdroj: JUDr. Jan Mach, ředitel právní kanceláře ČLK, Tempus medicorum 01/2018 |