Náhodné stránky webu
- (24.04.2018) Pití alkoholu na mateřské dovolené - jak se zbavit tohoto zlozvyku?
- (18.03.2010) Rozdělání ohně v přírodě - trestný čin obecného ohrožení
- (15.06.2011) Lhůta na vyplacení výplaty, platu, mzdy zaměstnavatelem
- (07.12.2015) Manžel mi daroval pouta a chce sexuálně experimentovat - mám mu vyhovět?
- (14.05.2012) Okluze, uzávěr sítnicové tepny a žíly - příznaky, léčba
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Česká média o nedostatku lékařů a krizi ve zdravotnictví - výňatky z novinových článků |
![]() |
Neděle, 11. prosinec 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2042x |
Česká média, celostátní i regionální, se průběžně věnují neutěšené situaci v našem zdravotnictví. Přinášíme zde výňatky z některých článků, které jsou k dipozici vám - zákazníkům českého zdravotnictví, tedy pacientům. ___ ___ Karlovarský kraj přidá sestrám a lékařům interny26. 2. 2016, ČTK Lékaři a sestry interních oddělení nemocnic v Karlovarském kraji dostanou výrazně přidáno. Krajští zastupitelé schválili uvolnění 14,5 milionu korun na zvýšení mezd a náborové příspěvky zdravotníků interních oddělení. Lékaři si polepší nejméně o 7000 měsíčně, sestry o 2000 korun. Peníze navíc mají pomoci udržet a nalákat personál do interních oddělení. Mimořádný příspěvek na platy internistů kritizovali jen někteří opoziční komunisté. Podle Jaroslava Borky (KSČM) se tím otevírá Pandořina skříňka, protože o zvýšení mezd tak mohou žádat další oddělení Náměstek hejtmana Jakub Pánik (ČSSD) ale řekl, že jej představitelé nemocnic ujistili, že další požadavky vznášet nebudou. „Situace ve všech odděleních je velmi složitá, co se týká počtu lékařů a středního zdravotnického personálu. Podle všech poskytovatelů je interna základ nemocnice. Ve chvíli, kdy by se zhroutily interny, všechna ostatní oddělení mají velký problém,“ uvedl Pánik. Schválený příspěvek je podle něj na dobu do konce února příštího roku. „Vedeme diskuse s ministerstvem i v rámci asociace krajů. Věříme, že dokážeme přesvědčit koaliční partnery ve vládě, že musí dojít ke skokovému navýšení mezd zdravotnického personálu, jak už předkládal ministr zdravotnictví Němeček na podzim loňského roku. Je to prostě nutnost. Vidíme, jak se vyvíjí trh poskytování zdravotní péče kolem nás, a musíme na to reagovat. Ve chvíli, kdy by k tomu došlo, tak by kraj od suplování funkce státu upustil,“ řekl Pánik ČTK. Peníze kraj poukáže nemocnicím formou závazku veřejné služby. Je to podle právníků kraje nejschůdnější způsob. Ve čtyřech nemocnicích v kraji, které mají interní oddělení, nyní chybí 16 lékařů a 37 sester. Loni na podzim už hrozilo uzavření interny v Sokolově, provozovatel nemocnice, společnost Nemos, ale nakonec dokázala chod oddělení zajistit. Čtyři miliony z celkových 14,5 milionu půjdou na náborové příspěvky. Pro sestry budou ve výši až 150 000 korun, pro lékaře až 400 000 korun, pokud se zavážou po dobu tří až pěti let, podle dosaženého vzdělání, v kraji pracovat. Zbytek se rozdělí zdravotníkům na internách.
Doktoři odešli, sestry došly25. 2. 2016, Týdeník Květy Co ředitel nemocnice, to pravděpodobné stesky na to, že mu chybějí lidé. V Praze se otevřeně hovoří o stovkách sesterských míst, která by byla potřeba obsadit, leč není kým. Podobně zle jsou na tom i ostatní kraje. Karlovarský trpí nedostatkem asi 50 lékařů a desítek sester. Aby ne, když Německo je za rohem a zdravotnický personál platí mnohem velkoryseji… O „časované bombě“ hovoří třeba v nemocnici v Blansku. Ředitelé českých nemocnic se vesměs shodují na tom, že zanedlouho bude nutné začít se zavíráním některých oddělení. Lékaři, sestry i zdravotničtí
I nemocnice v Rychnově se potýká s nedostatkem lékařů25. 2. 2016, Náchodský deník Některé nemocnice jsou na tom po personální stránce již tak špatně, že některá svá oddělení rovnou zavírají. Tak tomu zatím není v Rychnově nad Kněžnou, ačkoli ani zde není situace ideální. „Nemáme zavřené žádné oddělení, omezení jsme zavedli na interně. Je to hlavně z důvodu pracovní neschopnosti některých sester – jsou na nemocenské nebo mateřské,“ prozradila tisková mluvčí nemocnice Hana Voborníková. Proč? Lékaři a sestry odcházejí do zahraničí za lepším ohodnocením. Roste věk lékařů i dalších pracovníků. Ze zhruba tisíce absolventů ročně je třetina cizinců, kteří odcházejí, třetina dalších absolventů také odchází a třetina zůstává.
V Česku chybějí stovky lékařů a tisíc sester21. 2. 2016, Novinky.cz České republice chybějí stovky lékařů a přes tisíc zdravotních sester. A nemá je kdo nahradit. V některých nemocnicích už je situace tak vážná, že musejí být uzavírána celá oddělení nebo je v nich omezen provoz. Přitom do zahraničí za lepším platem z Česka předloni odešlo 559 lékařů. Podle zákoníku práce by totiž lékaři po službách měli odcházet domů. Ve skutečnosti ale nastupují na oddělení, protože nemá kdo sloužit. Tak mají mnoho přesčasů.
Obce, kde chybějí doktoři. Ministr slíbil dotaci 250 tisíc na pořízení ordinace17. 2. 2016, Českolipský deník „V lokalitách, kde je problém se zajištěním praktika, což by mělo být dokumentováno tím, že zde aspoň jednou bylo vypsáno neúspěšné výběrové řízení, bude nový lékař moci žádat ministerstvo o jeden ze dvou druhů podpory. Jsme připraveni do programu dát minimálně pět milionů korun,“ řekl ministr Němeček. Podpora je určena pro první rok rozjezdu ordinace do 250 000 korun, buď na vybavení (maximálně do 70 procent nákladů), nebo na plat zdravotní sestry (do padesáti procent v prvním roce praxe). Dotační program byl rozeslán k připomín kám a předpokládá se, že první výzvy k přihlášení budou už v dubnu, maximálně začátkem května. Předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl doplnil, že obce podpoří začínající lékaře například poskytnutím prostor pro ordinaci či nákupem zimních pneumatik v horských oblastech. Ukáže-li se potřeba podpořit i jiné lékařské odbornosti, je ministerstvo připraveno rozšířit program také na ně.
Doktoři chybějí napříč Českem, řešení hledají kraje i ministerstvo20. 1. 2016, ct24.cz Mělník, Frýdlant, Sušice, Semily, Nový Bydžov (JIP), Trutnov, Hradec Králové (dětské). Málo lékařů i zdravotních sester mají nemocnice napříč kraji, doktoři chybějí i některým fakultním. Důsledkem je omezování provozu, zavírání celých oddělení, případně snižování počtu lůžek. Například Královéhradecký kraj, který byl za minulý rok nucený omezit provoz hned v několika nemocnicích, proto svolal jednání personalistů jednotlivých nemocnic, na kterém budou problém společně řešit. Desítky lůžek musela v posledním roce zrušit také nemocnice v Mělníku, péči Od ledna Královéhradecký kraj kvůli nedostatku lékařů zrušil jednotku intenzivní péče v Novém Bydžově. „Administrativa bují a bohužel peníze na zdravotnictví nejsou. Takže lékaři a sestry odcházejí a tohle je jeden z důsledků,“ řekl starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS). Už na podzim 2015 byla pro nedostatek personálu zrušena celonoční pohotovost v hradecké fakultní nemocnici, v Trutnově zase omezili provoz na lůžkovém oddělení interny. „V současné době chybí v nemocnicích zdravotnického holdingu zhruba 30 lékařů a stejný počet zdravotních sester,“ řekla radní pro zdravotnictví Královéhradeckého kraje Jana Třešňáková (ČSSD).
|