Příjemnou noc, dnes je sobota 25.5.2024, svátek slaví Viola, zítra Filip.

Jak se cítit v manželství dobře? Musíte myslet na toho druhého - na svého partnera

jak_se_citit_v_manzelstvi_dobre_udelat_neco_pro_druheho.jpgJiž jsem na svém webu psal mnoho článků o tom, jak dobře vycházet v partnerském vztahu dvou lidí opačného pohlaví. K mým uším a z vašich emailů ke mně však doléhají stále další a další stesky na partnerský vztah. Vzpomínám na slova jednoho uznávaného sexuloga, který tvrdí, že dlouhodobé soužití dvou lidí není jednoduchá záležitost a je zapotřebí mnoha tolerance, kompromisu a především ... lásky.

___

___

1. Žít život pro současnost a pro realistická očekávání:

revidovat životní styl, v němž se stále jen plánuje budoucnost, myslí se na starosti a neprožívá se radost z přítomnosti.

2. Respekt k soukromí partnera:

nevnucovat se mu, přeje-li si být sám, a necítit se uražen tím, že netouží stále po naší přítomnosti.

3. Otevřená komunikace:

neočekávat, že partner uhodne naše myšlenky a "vycítí" naše pocity, ale otevřeně mu je sdělit. Naučit se sdělovat negativní pocity i pocity pozitivní, bez hodnocení druhého. Postupovat podle zásady: "Řekni, co vidíš a co cítíš, ale nekritizuj."

4. Flexibilita rolí:

neulpět na tom, co je tradičně považováno za mužskou a ženskou roli, ale zkoušet výměnu rolí.

5. Otevřené partnerství:

přijmout jako samozřejmost, že každý se může věnovat i zálibám, které jeho partner nesdílí, a mít své vlastní přátele téhož i opačného pohlaví. Odstranit plot, který vyvolává pocit, že na druhé straně od něj je "tráva zelenější".

6. Rovnost:

přijmout za samozřejmé, že v manželství nepanuje podřízenost, ale vyrovnané sdílení odpovědnosti i výhod.

7. Autentičnost:

nechat druhého žít podle jeho představ a nesnažit se ho proti jeho vůli předělávat. Být si vědom vlastní hodnoty a nenechat se druhým srážet.

8. Důvěra:

Nesnažmě se věřit tomu, že člověk má jen "určité omezené množství lásky" a že když ji věnuje jednomu, nemá pak už pro druhé. Na vztah k druhým není třeba žárlit. Statickou důvěru vycházející z koncepce uzavřeného manželství (např. "věřím, že mi nebude nevěrná") je třeba nahradit dynamickou důvěrou respektující i mimomanželské zájmy ("věřím jí, i kdyby mi byla nevěrná"). Důsledná realizace principů otevřeného manželství má vést k pocitu "činí mne šťastným (šťastnou)".
 
Zdroj:
http://nasesvatba.webz.cz/dvojizisk.html