Příjemnou noc, dnes je úterý 18.6.2024, svátek slaví Milan, zítra Leoš.

Jak vycházet s nepříjemnými lidmi - tipy, rady, návod

jak-vychazet-s-neprijemnymi-lidmi-tipy-rady-navod

jak-vychazet-s-neprijemnymi-lidmi-tipy-rady-navod
Každý z nás mívá čas od času náladu pod psa. Ovšem existuji lidé, kteří jsou permanentně nesmimě únavni a doslova až nesnesitelni (osobně je nazývám "vysavači energie"). Ať je to zákazník, spolupracovník v kanceláři nebo šéf. s některým z následujicich typů jste se už určitě někdy setkali. Jak s nimi jednat, abyste se zbytečně nenervovali?

___

___

Změnit od základu chováni chronicky nepřijemných lidi bohužel nelze, ale přesto se můžete pokusit vycházet s nimi v dobrém. Naštěsti existuje pár dobrých triků a konkrétnich návodů, jak na ně vyzrát. A tady jsou!

 

ŽENY

Filmová hvězda

Každý svůj výstup na veřejnosti pečlivě do nejmenších detailů inscenuje podle hesla "Rozbalte červený koberec, právě přicházím!" Neustále musí být středem pozornosti, vyžaduje zvláštní zacházení, touží po všeobecném obdivu a chová se jako rozmazlené malé dítě.

 

Tip: Hvězda pořád vyžaduje pozornost druhých, protože sama má jenom malé sebevědomí a potřebuje si dokazovat, že je opravdu ta nejkrásnější, nejúspěšnějšř,.. Jedná se v devadesáti procentech o nevyzrálou osobnost. Pokud její dramatické výstupy, dětinské chování a hvězdné manýry jednoduše ignorujeme, brzy znejistí. A když takové ženě věnujeme občas zcela neočekávaně malou pochvalu nebo vysekneme kompliment, okamžitě zkrotne.

 

Jednička s hvězdičkou

Hraje si na naprosto dokonalou ženu (nebo jí pravděpodobně i je). V pohodě zvládá profesi, domácnost, partnera i děti a přitom je vždycky dokonale upravená a umí si skvěle zorganizovat svůj čas, takže chodí pravidelně na aerobik, na kosmetiku nebo do jazykového kurzu. Proč jiným leze na nervy? Těm méně dokonalým totiž pořád připomíná, co v životě dělají špatně.

 

Tip: Jedničce raději neodporujeme, vedlo by to pouze k nekonečným diskuzím, ze kterých bychom stejně nevyšli vítězně. Nejlépe uděláme, kdyžjí věnujeme párobdivných slov
za skvělé výkony a požádáme o pomoc. Většinou je ochotná za nás udělat i náročnou práci, jen aby dokázala, jak snadno všechno zvládne. výsledkemje, že my máme méně práce a jednička nám dá pokoj.


Obětní beránek

Pokládá se za chudinku. Stále trpí bezohledností druhých, nezištně pracuje zajiné kolegy a nikdy nikomu neřekne Ne. Ráda a nahlas říká: "Já to zvládnu, ostatně jako vždycky.
Jinak to žádný neudělá." Tato slova v člověku sice možná vyvolají výčitky svědomí, ale nic víc. Obětní beránek si přitom (údajně) rozhodně nechce stěžovat, ale přesně právě tohle většinu času dělá.

 

Tip: Jenom nesmíme podlehnout a začít přebírat jeho práci. Obětnímu beránkovi tím nijak nepomůžeme, protože on si chce stěžovat a trpět z principu. Vyzkoušejme tuto metodu:
Každý den pět, deset minut soustředěně poslouchejme jeho stesky. Chudinka tak získá pocit, že jí konečně někdo rozumí a bere ji vážně, a my potom s čistým svědomím můžeme
pokračovat v práci.

 


MUŽI

Maminčin mazánek

Rozumí něžnému pohlaví a jedná s ním jako rukavičkách. Většinou to bývá muž žijící se svou matkou či je na ní velmi citově vázán. Ženy se k němu nejdříve přijdou vyplakat a postěžovat si, ale nakonec ho stejně opustí kvůli "opravdovému" muži. Potom se chvíli utápí v sebelítosti, dokud neuloví další kandidátku - a všechno začíná znovu.

 

Tip: Udržujeme si od něho raději zdravý odstup! To ale neznamená, že bychom se jim měli vyhýbat. Naopak, takovým maminčiným mazánkům právě kolegové mohou pomoci, aby si vybudovali zdravé sebevědomí. Pak budou být dobrými spolupracovníky nebo i partnery.


Dokonalý samec

Dere se zásadně do popředí a udává ostatním tón. On je prostě ten nejlepší a zásadně nesnese, aby ho - nedej bože - někdo kritizoval a poučoval. V zaměstnání představuje všechny úspěchy jako svůj vlastní výkon a všechny neúspěchy svádí na druhé. Jako partner není moc spolehlivý a jen zřídka bývá věrný.

 

Tip: V první řadě se od něj nesmime nechat komandovat. Říkejme mu Ne (a nemusí to být vždy pouze zdvořilé odmítnutí) tak dlouho, dokud to opravdu nepochopí. Pak se většinou stáhne a vyhlédne si jinou "oběť". V milostném vztahu samci potřebují stále jen chválit, chválit a chválit. Za to jsou pak ochotní přistoupit někdy i na přání své partnerky.


Prostě macho

Tito muži velice přesně vědí, co chtějí. Snaží se to prosadit stůj co stůj a proto cizí návrhy nebo diskuze razantně odmítají. Maclio si rád hraje na "tvrďáka", křičí a ironizuje - považuje to totiž za projev odborné kvality a mužného chování.

 

Tip:V každé situaci je třeba zachovat chladnou hlavu a neurazit se, když nadává. I my se k němu musíme chovat nekompromisně. Naším heslem musí být: Neustupovat! Neprosit!
Neplakat! Pak s ním dokážeme docela dobře vyjít.