Dobré ráno, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Jak prožít Vánoce v pohodě - různé krizové momenty

jak-prozit-vanoce-v-pohode-ruzne-krizove-momenty

jak-prozit-vanoce-v-pohode-ruzne-krizove-momenty
Na to, jak mají vypadat Vánoce můžeme mít různé názory. Pro většinu lidí jsou právě Vánoce nejkrásnější čas roku. Pro osamělé a opuštěné naopak období, které jim dělá vrásky na čele. Nebudou je muset trávit sami? Pokud ano, jak to zvládnou? Pokud ne, nebudou někomu na obtíž? A má smysl předstírat na Vánoce vztahy, které nejsou?

___

___

S určitým napětím čekají na Vánoce i ti, kteří mají problematické rodinné vztahy - proběhne Štědrý večer poklidně, nebo se všichni pohádají jako vloni? A kdo se sejde u stromečku? Máme zvát tetičku Miladu, která nás bude zásobovat stokrát opakovanými vzpomínkami na své mládí, bratrance Jirku, který spořádá před večeří půl mísy bramborového salátu, nebo strýčka Karla, co všechna děvčata pod dvacet bude plácat po zadku? Oba partneři si do vztahu přínesou své vlastní představy o trávení Vánoc, a mohou být dost odlišné. Pokud ale chtějí spolu žít, nezbude nic jiného, než se v tom zásadním sladit, najít přijatelný kompromis i pro společné trávení Vánoc. Podívejme se na různé sporné momenty, které mohou v souvislosti s vánočními svátky nastat, a budeme hledat řešení.

 

Půjdeme zase k rodičům?

Odpověď na tuto otázku bývá často předmětem sporu. Proto bych doporučovala, aby se rodiče s dětmi domluvili o způsobu strávení Vánoc v určitém časovém předstibu, aby se na to obě strany mohly připravit - a to doslova. Není dobré jen předpokládat stylem ,já si myslím, že ty si myslíš ... ", Proč soudit, že rodiče by se nehnuli z domu, když to s určitostí
nevíme. Stejně tak by rodiče automaticky neměli předpokládat, že dospělé děti automaticky stráví svátky u nich - co když si přejí zažít nebo plánují trochu atypické Vánoce u moře, nebo jenom spolu ve dvou s pozdni večeří, s kamarády na chalupě apod. Předchozí domluvou se můžeme vyhnout zbytečnému zklamání i zbytečné námaze, kterou bychom vynaložili na jejich přípravu.

 

Musím být s tchyní?

Vánoce s tchyní, kterou nemáte ráda, jsou zkouškou tolerance - ale často na obou stranách. Je možné, že se na Vánoce s ní příliš netěšíte, ale chcete tím blavně vyhovět manželovi. Pokud ze sebe v této souvislosti již dlouho předem učiníte "oběť" a budete mu to patřičně dávat najevo, situaci tím neposloužíte. Snažte se raději zjistit jejich rodinné vánoční zvyky, a to včetně .časování'. Budete se tak moci předem s manželem domluvit, jak dlouho se u jebo matky zdržíte, nebo jestli si pro vás ,příliš dlouhý večer' neproložíte
romantickou procházkou ve dvou. Tchyni můžete nabídnout, že byste se ráda podílela na přípravách - že třeba přinesete salát nebo pečivo apod. Tím získáte nejen pocit, že nabízíte pomoc, ale že zároveň svátečnímu večeru "vtisknete" i něco svého.

 

Vánoce bez dětí - přežiju je?

Jste rozvedená a trápí vás, že letos  připadly Vánoce s dětmi na vašeho bývalého partnera. U něj stráví Štědrý večer, u něj prožijí ten nejdůležitější okamžik s rozsvíceným stromečkem a rozdáváním dárků. V takové situaci je dobré strávit Vánoce úplně jinak - např. s kamarádkou, s partou na horách apod.  Stejný vzor platí například i pro první Vánoce rozvedené ženy bez manžela, který je tráví s mladou blonďatou zmijí někde v Itálii.

 

Partner, partnerka chce Vánoce jen ve dvou

Někdy se stane, že se musíte rozhodovat mezi manželem/partnerem a svými rodiči. Partner například chce být doma, protože špatně snáší velká rodinná setkání. Nebo říká, že když jste zatím jen dva, máte si užít Vánoce spolu. Jenže rodiče chtějí, abyste byli na Štědrý den u nich. Tady je asi nejpřijatelnějším řešením kompromis - první sváteční večer zůstaňte s partnerem, další svátek nebo další dny můžete strávit s rodiči. Opět si dovoluji připomenout, že je důležité, aby o vašem rozhodnutí rodiče včas věděli.

 

Vánoce na chatě, chalupě

Vánoce v paneláku vás nebaví. A tak budete u kamarádů, u moře, v restauraci apod. Způsob trávení Vánoc vždy záleží na přání a celkové situaci obou partnerů, aktuální fázi vztahu. Není vůbec na škodu vyzkoušet si jich třeba i několik. Jinak asi budou vypadat svátky rodiny s malými dětmi nebo s osamělou babičkou, jinak u těch, kteří jsou stoupenci adrenalinu apod.

 

Přítel, přítelkyně Vánoce nesnáší

Pokud váš partner na Vánoce zanevřel, měla byste vědět proč. Je za tím úmrtí v rodině, vánoční konzum a desítky podle něj zbytečných dárků, zažil nedobré vztahy ve své rodině  (pokrytectví, předstírání), nebo jde o něco jiného? Až se to dozvíte, můžete se pak podle toho zařídit a domluvit si spolu takový způsob trávení Vánoc, který bude vyhovovat vám oběma - alespoň do určité míry. Dohoda je možná, i když je jeden z páru věřící a druhý ne. Od svých klientů vím, že Vánoce pro ně obvykle nepředstavují speciální problém. Pokud kvůli tomu obvykle nemají potíže či nedorozumění během roku, nestává se jim to ani o Vánocích.

 

Mějte se o Vánocích rádi

  • O Vánocích není třeba soutěžit, kdo bude mít větší stromeček, více drahých dárků, lepší světelnou výzdobu nebo víc druhů cukroví.
  • Nedávejte si nereálné cíle, které splníte jen za cenu totálního vyčerpání.
  • Procítit tajemné kouzlo Vánoc vám nejlépe umožní ti, které máte rádi.