Dobrý večer, dnes je středa 12.6.2024, svátek slaví Antonie, zítra Antonín.

Tříleté dítě je malý pozorovatel a špión - čeho si dítě všímá

trilete-dite-spion-zvedavec-chovani-sleduje-rodice.jpgTříleté dítě je něco jako špion. Naše chování nehodnotí, ale zato bedlivě sleduje a pak nás bohužel nebo bohudík i napodobuje. Dítě je velmi pozorné, sleduje jak se chováte k sobě (rodič k rodiči), k dítěti a ke svému okolí. Všímá si také, jaké jsou vaše priority a co je pro vás důležité - jestli například práce a nebo dítě samotné.
___
___

Sleduje vaše chování navzájem (rodič k rodiči)

Sleduje, jak se k sobě chováte s partnerem. Obejmete se a dáte si před ním pusu? Usmíváte se na sebe a děkujete si třeba za podání soli u stolu nebo za nějaký jiný úkon? Anebo se na sebe utrhujete a berete to jako normální způsob komunikace? Tříletý človíček přesně registruje, jestli na sebe jeho rodiče mluví, nebo spíš štěkají. Jestli si spolu vyprávějí o tom, co kdy kdo zažil, anebo si jen rozdělují úkoly organizačně. A když už se před dítětem pohádáte, jestli následuje po hádce udobření a omluva, nebo prásknutí dveřmi a matčin pláč v koupelně.

Sleduje jestli máte trpělivost nebo vám leze na nervy

Sleduje, jak se chováte k dítěti samotnému. Jestli vás zajímá pořád, nebo pro něj máte jen přesně vyčleněný čas, a když vyprší, je lépe se ztratit. Dítě cítí, jestli s ním máte trpělivost, nebo jestli vám leze na nervy.


Sleduje jestli je pro rodiče důležité a kdo ho vyzvedává ze školky

Sleduje, jak si dělíte čas mezi práci a rodinu. Přesněji řečeno, jestli tatínka vidí jen někdy ráno nebo i o víkendu, anebo je pořád jen s maminkou. Jestli ho často hlídají prarodiče, protože oba rodiče jsou stále v práci. A také velmi bedlivě vnímá, kdo ho nejčastěji vyzvedává ze školky.

Sleduje jak se chováte k okolí - cizím lidem

Všímá si, jak se chováte k cizím lidem a známým. Jestli slušně, odtažitě, bojácně, agresivně, s pohrdáním. Vidí, že se usmíváte na sousedku a že chcete, aby jí říkal teta. A jen co zajde za roh, prohlásíte, že "je kráva" ...

Sleduje jak řešíte konflikty - útok a ústup

Všímá si způsobů, jak řešíte konflikty s partnerem, ale i s ostatními lidmi. Jestli jdete hned do útoku, nebo naopak ustupujete ... Je pravděpodobné, že se bude ve vyšším věku chovat podobně nebo stejně (přebere vzor rodiny).