Dobré odpoledne, dnes je neděle 28.5.2023, svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián a Maxim.

Šťastné partnerské vztahy a co k nim vede - 10 zákonů lásky

stastne-partnerske-vztahy-a-co-k-nim-vede-10-zakonu-lasky

stastne-partnerske-vztahy-a-co-k-nim-vede-10-zakonu-lasky
Aby se sešli dva lidé, kteří si sednou "na první dobrou" nemusí být vždy jednoduché. Klasicky dochází k situaci, kdy ona jeho chce a on ji nebo nebo naopak. Pokud už dojde ke splynutí duší a zahoří láska, není všem dnům konec - vztah může "krachnout". Co to ovlivňuje? 

___

___

1. Zákon podobnosti

V životě k sobě vždycky přitahujeme právě takového člověka, jakým jsme ve skutečnosti i my sami.

Pokud nejste lidmi ve svém nejbližším okolí právě nadšeni, nahlédněte do vlastní duše. Zdá-li se vám, že máte na lidi štěstí, pak proto, že vy sami jste stejní jako ti kolem vás. Chcete-li tedy k sobě přitáhnout člověka, který by pro vás byl opravdu cenný, staňte se takovým člověkem sami.

 

2. Zákon příčiny a následku

Co dáváme, to také dostáváme.

Chovejte se k partnerovi tak, jak byste si přáli, aby se on choval k vám.

 

3. Zákon lásky

My všichni, ženy i muži, velmi potřebujeme lásku.

Láska znamená přijetí, upřímnost, něhu, péči, ochotu sdílet i přijímat odpovědnost, znamená spolehlivost, nezištnost a štědrost. Čím silněji tyto vlastnosti projevujeme, tím více dostáváme na oplátku.

Projevy strachu, žárlivosti, závislosti, manipulace, kontroly, stížností a výčitek vztahy jenom narušují a s láskou nemají nic společného.

 

4. Zákon síly slova

Slova vládnou mocnou silou.

Slovem můžete uzdravit i zabít. Dbejte na to, co říkáte. Nálepkování, urážky a nadávky způsobují duši rány, které se jen těžko léčí. Jejich účinek je nevratný. V duši každého člověka žije dítě, které se bojí, že bude zavrženo. Nepodceňujte svoji schopnost způsobit mu bolest. Využívejte síly slov jenom slovy vřelými, milými, komplimenty, pochvalami a výrazy povzbuzení a podpory.

 

5. Zákon důvěry

Důvěra je v opravdovém milostném vztahu životně důležitá.

Bez ní je člověk naplněn podezřívavostí, neklidem a obavami. Někdo může ve vztahu bez důvěry propadnout pocitu, že se ocitl v emocionální pasti, že nemůže volně dýchat.

Žárlivost je projevem strachu ze samoty, příznakem nízkého sebehodnocení a nelásky k sobě samému.

Důvěra je neodmyslitelnou součástí skutečné lásky.

 

6. Zákon upřímnosti

Lidé se často domnívají, že když někoho milují, je to jaksi už všechno – dál přijde jen život plný štěstí.

Ve skutečnosti však láska není nic strnulého, nic nehybného. Podobá se spíše rostlině, která roste a kvete, nebo vadne a umírá. Všechno záleží na tom, jak s ní zacházíme. Upřímnost a otevřenost jsou ve vztahu jako voda, bez níž rostlina nemůže přežít.

Mluvte spolu o svých přáních, potřebách, o svém vztahu a citech. Dejte svému partnerovi znát, že ho milujete a že si ho velmi ceníte. Nikdy se nebojte říci dvě kouzelná slova: „Miluji tě“.

Nepřijímejte pěkný vztah k vaší osobě jako něco, co se samo sebou rozumí. Dejte najevo své city a neváhejte partnera pochválit. Upřímná pochvala znamená pro vztah tolik, co slunce pro rostlinu – dává mu nový život. Protože v každém z nás je ukryto dítě, pro které pochvala a přijetí jsou životní nezbytností.

 

7. Zákon darování

Milovat znamená dávat část sebe samého, bez nároku na odměnu a bez jakékoli výmluvy.

Pokud chce člověk lásku získat, musí ji také dávat. Čím více dáváte, tím více dostáváte. Láska se podobá bumerangu, vždycky se vrací zpět. Možná ne právě od toho člověka, kterému jste ji darovali, ale stejně se k vám vrátí. Vrátí se mnohokrát znásobená.Je důležité vědět, že naše zásoby lásky jsou nevyčerpatelné. Když lásku dáváme, neztrácíme ji. Jediný způsob, jak ztratit lásku, kterou v sobě máme, je nedávat ji jiným.

Jednou z příčin, proč lidé jen zřídka prožívají lásku je to, že čekají, až si je někdo zamiluje. Takový přístup připomíná hudebníka, který prohlašuje: „Budu hrát, až lidi začnou tancovat“. Je to jako čekat teplo od ohně, na který se nepřikládá. Skutečná láska si neklade žádné podmínky a nečeká nic za odměnu. Barter přímo nesnáší. Tajný recept na šťastný celoživotní vztah spočívá v tom, že nikdy nehledíte na to, co můžete dostat, ale na to, co můžete dát.

 

8. Zákon doteků

Dotek je jedním z nejsilnějších projevů lásky, který boří přehrady a upevňuje vzájemný vztah. Dotknout se člověka znamená dotknout se jeho duše.

Jsme-li na někoho rozzlobeni, nikoli náhodou ho odháníme: „Nesahej na mě!“

Objímejte často toho, koho milujete, jenom tak, bez sexuálního podtextu. Držte se za ruce.

Na jedné londýnské klinice ověřili význam doteku experimentem: Hlavní chirurg obvykle při své večerní obchůzce oddělení zašel za těmi pacienty, kteří měli být druhý den operováni. Odpověděl na jejich otázky a vysvětlil jim povahu operace. Po dobu experimentu držel při tomto několikaminutovém rozhovoru každého pacienta za ruku. Tito pacienti se uzdravovali třikrát rychleji než ostatní.

Když se vlídně dotkneme druhého, mění se naše i jeho fyziologie – klesá hladina stresových hormonů, snižuje se napětí nervové soustavy, zlepšuje se stav imunitního systému a celková emocionální rovnováha. Dotek je výmluvným projevem lásky.

 

9. Zákon svobody

Pokud někoho milujeme, musíme mu dát svobodu.

Musí mít možnost svobodně přijímat svá vlastní rozhodnutí, svobodně žít tak, jak chce on sám, ne tak, jak chceme my. Každý z nás potřebuje svůj osobní prostor. Lidé se musejí ve svých vztazích cítit svobodní – jinak mají pocit, že uvízli v pasti. Jestliže člověk skutečně někoho miluje, respektuje jeho přání a potřeby.

Není vždycky snadné pustit na svobodu člověka, kterého milujeme, avšak jiná možnost neexistuje. Životní moudrost říká: čím více svobody druhému dáme, tím blíže k nám má.