Příjemnou noc, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Láska jako chemie a hra hormonů, stádia zamilovanosti - chtíč, přitažlivost, náklonnost

laska-jako-chemie-a-hra-hormonu-stadia-zamilovanosti-chtic-pritazlivost-naklonnost-2

laska-jako-chemie-a-hra-hormonu-stadia-zamilovanosti-chtic-pritazlivost-naklonnost-2
Máte před sebou důležitou práci, ale místo toho jen zasněně zíráte do prázdna a před sebou stále vidíte milovanou bytost? Pak jste nejspíš přesvědčení, že je to láska. Jde však opravdu o hlubokou emoci, nebo jen o chemické procesy v našem těle? Věděli jste, že zamilovanost je něco jako velký stres. 

___

___

Říká se, že láska dokáže člověka úplně pomást a že zamilovaní lidé se chovají jako blázni. Možná ale nevíte, že během tohoto stavu se v celém organismu uvolňuje řada hormonů, potíte se, rudnete, jste nervózní, roztřesení, zkrátka cítíte se podobně jako při stresu. To, co probíhá v těle, je v podstatě chemický proces. Má dokonce i svůj vzorec C8H11N.

 

Závislost na milované osobě - předávkování dopaminem a serotoninem

Na milovaném člověku se dá dokonce získat závislost. Může za to hormon dopamin. Ten nás nutí partnera pořád vidět nebo přinejmenším slyšet. Zrádný může být i serotonin. Pokud je ho ve vašem těle hodně, můžete skončit dokonce v péči psychologa nebo psychiatra, protože jednoduše neunesete „tíhu svých citů" - především tehdy, když vnímáte z druhé strany nezájem a vy sami jste hodně zamilovaní!

 

Pláč očišťuje případné neopětované city

Nezájem, lhostejnost a neopětované city můžou u vnímavějších lidí způsobit i závažné psychické poruchy. Odmítnutý člověk pak nedokáže realisticky vnímat situaci, začíná mít i fyzické problémy: špatně spí, je podrážděný, nervózní, objevují se u něj deprese, poruchy srdeční činnosti, nevolnosti. Nejlepším lékem na smutek je pláč, při kterém se vyplavuje adrenalin - ten v tomto případě člověku uleví. Vhodný je i sport nebo jiná fyzická aktivita, při které tělo produkuje endorfiny. Ty navozují pocit štěstí, zklidňují, tlumí bolest. Ve velké míře se uvolňují při sexu.

 

Předávání signálů

O lásce se říká, že ji nosíme v srdci. Ve skutečnosti jde ale o proces, který probíhá v mozku. Teprve ten rozhodne, jestli předá patřičné informace dál...

 

Hormony přitažlivosti - estrogen, testosteron, dopamin, noradrenalin a fenyetylamin

Mužský hormon testosteron a ženský estrogen stojí v podstatě na počátku všech sympatií. Ovlivňují sexuální pudy. Když vás pak začne někdo skutečně přitahovat, v krvi proudí hodně dopaminu, noradrenalinu a fenyletylaminu. Cítíte se jako nadopovaní nějakou drogou, stačí vám minimum jídla, minimum pití, důležitý je pro vás hlavně milovaný člověk a jeho přítomnost.

 

Vůně milované osoby

Je záhadou, že nás přitahuje jen někdo. Mnohokrát ani nechápeme, jak se může někdo v našem okolí zakoukat do protějšku, který je pro nás absolutně nezajímavý. Vysvětlení je celkem jednoduché: dvojice si musí vonět. Přirozený pach, který ve skutečnosti ani nevnímáme, dává partnery dohromady.

 

Oxytocin - hormon zapomnění

Zajímavou roli hraje v lásce hormon oxytocin, který také vyvolává porod a jemuž se říká hormon zapomnění (však se na porodní bolesti zapomíná rychle). Díky němu jsme vůči partnerovi velmi ohleduplní, citliví, tolerantní. Je důležitý při sexuálním vzrušení, ohromné množství je ho v těle při orgasmu.

 

Ruměnec

Když se ocitnete v blízkosti toho, koho milujete, cítíte touhu, je vám horko, často se vám potí i dlaně. Srdce tluče jako splašené a ve tváři se i červenáte.

 

Mydriáza - rozšířené zorničky

Vědci udělali zajímavý pokus. Skupině mužů dali vybrat ze dvou portrétů stejné ženy: na jednom obrázku měla rozšířené zorničky, na druhé byly částečně vyretušované. U mužů jednoznačně vyhrál portrét s rozšířenými zornicemi. Důvod byl jasný: viděli v nich signál touhy.

 


laska-jako-chemie-a-hra-hormonu-stadia-zamilovanosti-chtic-pritazlivost-naklonnost
laska-jako-chemie-a-hra-hormonu-stadia-zamilovanosti-chtic-pritazlivost-naklonnost
Stádia zamilovanosti

1. stupeň: CHTÍČ

V těle působí hlavně hormony testosteron (u mužů) a estrogen (u žen). Partnera si vybíráte nejen podle čichu, ale také podle vizuálního vjemu. Informace o tom druhém - jak vypadá, jak se chová, jaký má hlas a podobně, se do mozku dostává rychlostí až 400 km za hodinu!

 

2. stupeň: PŘITAŽLIVOST

Mozek vyhodnocuje signály, které přijal skrz oči, uši a čich. Nervové buňky pak „vyžadují" od hypotalamu, aby předal další signál do kůry nadledvinek. V tom okamžiku se vplavuje adrenalin. Proto jste rudí jako rajčata, buší vám srdce, chvějete se a potíte...

 

3. stupeň: NÁKLONNOST

Tělo ovlivňují hormony „mateřství". Důležitou roli hraje oxytocin (je vyplavován při sexuálním vzrušení). Ve vztahu už máte většinou jasno a plánujete založení rodiny...