Dobré dopoledne, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Seznamování přes internet - seznamky na internetu

seznameni_pres_internet.jpg Kdo by si před několika pomyslel, že se internet stane takovým fenoménem, bez něhož si už většina z nás nedokáže život představit. Pro mnohé se stal byznysem či pracovním prostředím, pro jiné světem zábavy. Pro někoho zase místem zajímavých setkání, kde si může v pohodlí domova najít přátele nebo dokonce potkat toho pravého, popřípadě tu pravou.
___
___ 

Jen tak si pokecat

Na zajímavý protějšek můžete na internetu narazit různými způsoby. Snad každý už někdy přispěl do diskuse pod zajímavým článkem nebo se přihlásil se svým názorem na speciálních diskusních webech. Takových diskusí se účastní spousta lidí, grafomanů, kteří se na takovýchto stránkách předhánějí ve vtipnosti a pohotovosti a hlavně chtějí komunikovat s ostatními, čekají na reakci na své příspěvky.

Nevýhodou komunikace v rámci diskuse je ale nemožnost intimnějšího dialogu ve dvou. Takovou možnost nabízejí chatovací servery. Sice se tu také klábosí ve skupinách, ale k dispozici je příjemná funkce šeptání, váš vzkaz si přečte jen ten, pro koho je určen. „Povídací“ stránky jako jsou například www.x-chat.cz nebo www.lide.cz nabízejí množství místností, kde si můžete s ostatními pokecat snad o všem – o svých koníčcích, zájmech, radostech i strastech a často se zde nezávazně flirtuje.

Dlouhodobější vztah, který vznikl v diskusi nebo na chatu, možný je, ale to jsou spíš výjimky potvrzující pravidlo. Jde tam totiž spíš o to, si pod nic neříkající přezdívkou jen tak popovídat, udělat na ostatní chatující dojem a zvýšit si sebevědomí tím, že ze sebe udělám někoho trochu jiného, než jaký dotyčný ve skutečnosti je. Podle průzkumů je chatovaní záležitostí z valné většiny teenagerů, kteří jsou sami skeptičtí brát chat jako prostředí k navázání opravdové známosti.

Seznamovací weby na českém internetu

Nejsnadnější cesta, jak se na internetu opravdu seznámit, vede přes seznamovací portály. On-line seznamky (www.rande.cz, www.seznamka.cz, www.libimseti.cz, www.lide.cz) jsou v podstatě modernější obdobou seznamovacích inzerátů, jen je všechno jaksi víc při ruce, rychle a hlavně pohodlně se zvládnete seznámit doslova od stolu. Při registraci na webu zadáte informace, které o sobě případným zájemcům chcete sdělit, a čekání na to, až někoho zaujmete, si můžete zkrátit listováním ve fotografiích a profilech svých spoluseznamujících. Jak jednoduché!

Sympatie na internetu mohou být i ve skutečnosti

Seznamka na internetu svedla dohromady Matěje a Alžbětu. „Byl jsem na civilce na oddělení výpočetní techniky v jedné pražské nemocnici a už dlouho jsem byl tehdy sám,“ vypráví dnes sedmadvacetiletý Matěj „S ostatními kolegy jsme čas od času, když nebylo zrovna moc práce, z legrace na takové stránky zabrousili,“ svěřuje se s lehce provinilým úsměvem. To samozřejmě netušil, že ho osloví fotka sympatické studentky, která na internetu vystupovala pod přezdívkou Arabela. Napsal jí e-mail a dívka vzápětí odpověděla. Prostřednictvím elektronické pošty a později on-line komunikačního programu icq – spolu probrali, co se dalo.

Vzájemná náklonnost, ale i zvědavost jak ten druhý skutečně vypadá, rostla, a proto se oba dohodli, že se setkají osobně. Alžběta přijela za Matějem do Prahy z Hradce Králové, kde studovala farmacii. „První schůzka proběhla v útulné kavárničce, po prvotních rozpacích jsme zjistili, že sympatie, které jsme cítili v psaných zprávách, funguje i tváří v tvář,“ říká Alžběta. Rande pak ještě několikrát zopakovali. Virtuální jiskření přerostlo v opravdovou vzájemnou náklonnost. Teď už jsou spolu pět let, Alžběta mezitím dostudovala, našla si v práci v Praze a s Matějem žijí společně v pronajatém bytě.

Na internetových seznamkách nejsou jen zpustlíci, ztroskotanci a nuly

Už to, že má internet obrovské množství vysokoškolsky vzdělaných lidí značí, že nemusíte na internetové seznamce narazit na samé nezajímavé lidi. Berte to tak, že jsou mezi námi tací (a není jich málo), kteří prostě nemají jinou možnost se seznámit a je jim trapné (nebo je to proti jejich přesvědčení) oslovovat někoho na ulici, v kavárně nebo v obchodě. V seznamkách je mnoho lidí, kteří to "prostě zkusili", protože jsou už dlouho sami a na místech, která běžně navštěvují (fitko, kino, restaurace s přáteli, zaměstnání) toho pravého nebo tu pravou prostě nenašli.

Opatrnosti není nikdy dost

Šťastný konec tedy internetové seznámení mít může, přesto je ale třeba k takovému navazování vztahu přistupovat s jistou dávkou obezřetnosti.

Především je třeba brát opatrně fakta, která o sobě ostatní zveřejňují. V anonymitě internetu se sice může skrývat nesporné kouzlo, které umožňuje schovat naše nedostatky. Nahrává především stydlínům, protože snižuje riziko znemožnění či ostudy. Stačí jenom změnit přezdívku (nick) a co se nepovedlo, můžu hodit za hlavu a začít na jiném portálu nanovo s čistým kontem. Jenže pokud chceme navázat vážný kontakt, je zapotřebí hustého síta, abychom odfiltrovali žertující vtipálky, kterých je na podobných stránkách vždy dost. I když můžeme seznamování na internetu brát jako určitý druh zábavy, určitě nás nepotěší když se z objektu našeho zájmu, který se při namlouvání vydává za 25letého svalovce, vyklube dvanáctiletý školák. Proto se doporučuje chápat internetové seznamování trochu jako hru, aby se člověk vyhnul velkému zklamání.

Rovněž je na místě (a pro normálního člověka je to samozřejmost) nereagovat na požadavky o zaslání erotické fotografie. Rozhodně je výhodnější odepisovat na inzeráty s portréty, i když podle jedné fotky je těžké udělat si o člověku celkový dojem, vodítko určitě poskytnou. Také není na místě poskytovat intimní údaje o sobě nebo hned sdělovat telefonní číslo. Nemůžete totiž doopravdy nikdy tušit, kdo sedí za druhým počítačem. Když už se ale dohodnete se svým internetovým vyvoleným na setkání, je lepší zvolit veřejné místo. A hlavně jasné poznávací znamení. Pokud by vás totiž onen dotyčný hned na první pohled vylekal, zachováte se prostor pro ústupný manévr.