Dobré odpoledne, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Sexuální fantazie - o čem sní muži a o čem ženy?

sexualni_fantazie_muzu_zen_odlisnosti.jpgSexuální fantazie se týkají téměř všech. Které představy lákají muže a které ženy? Článek vysvětluje, proč se naše myšlenky tak liší i proč při sexu občas myslíme na někoho jiného. Zmiňuje se také, že myslet občas na homosexuální nebo masochistický úlet není až tak zvrácené a může to naopak povznést náš sexuální život a jeho prožívání.

___

___

Sexuální fantazie ledasco odhalí

Sexuální fantazie jsou jednou z podstatných součástí lidské sexuality. Vyskytují se jak ve formě denního snění, tak v podobě masturbačních fantazií. Tyto fantazie nejenže obohacují naše sexuální vzrušení, ale odborníkům mohou sloužit i jako cenný diagnostický nástroj. Především na základě obsahu masturbačních fantazií jsou totiž schopni odlišit homosexuální nebo heterosexuální orientaci pacienta a dokážou zjistit, zda trpí sexuální deviací, případně jakou. Víme totiž, že i když se právě v masturbačních fantaziích mohou ojediněle vyskytnout i představy nepreferovaných objektů či sexuálních aktivit, pravidelné či převládající fantazie deviantního obsahu skutečně mohou svědčit o přítomnosti poruchy. Co se pak týká sexuální orientace, důležitější než obsah erotických fantazií je pro její určení pohlaví partnerů, do kterých se zamilováváme.

 

Mladí muži fantazírují nejčastěji, jak často myslí na sex muži a ženy a proč?

Podle některých statistik se erotické fantazie vyskytují u všech lidí od dětství až do dospělosti a zvláště u mladých mužů mohou být velmi časté. Podle jednoho výzkumu, při kterém pokusné osoby mačkaly v kapse počítadlo pokaždé, když si vzpomněly na něco sexuálního, myslí muži na sex v průměru jednou za tři minuty a ženy jednou za dvacet minut. Vyšší frekvence sexuálních fantazií u mužů souvisí zřejmě s vyšší hladinou mužského hormonu testosteronu, kterého mají ženy v těle podstatně méně. Tento pohlavní hormon totiž určuje hladinu takzvané sexuální apetence, tedy síly sexuální potřeby. Ovšem i u žen existuje období, ve kterém jsou zahlceny myšlenkami na milování. Je to období zamilovanosti a sexuální fantazie žen jsou v něm stejně časté jako u mužů.

 

Sexualita dvou pohlaví není identická - chlap myslí na fyzično, žena i na okolnosti styku

Sexuální fantazie se u jednotlivých pohlaví velmi liší. Odlišnosti jsou podmíněné především rozdíly v charakteru mužské a ženské sexuality. Mužská sexualita je právě díky silnější hormonální determinaci více biologicky založená, ženská je především vztahová a citová, podmíněná psychologickými faktory. Proto se v mužských sexuálních představách vyskytují spíše scény spojené přímo s tělesným kontaktem, zatímco ženské masturbační fantazie bývají bohatší a ve formě jakéhosi příběhu, kde se vyskytují milované osoby. Právě u žen pak erotické fantazie mohou pomoci i v rámci terapie sexuálních dysfunkcí. Zvláště u anorgastických žen (tedy těch, které nejsou schopny dosáhnout vyvrcholení) je důležité zapojení sexuálně vzrušivých představ při masturbačním nácviku.

 

Když myslíme při sexu na někoho třetího, je to normální, ale nesdělujme to partnerovi

Někdy se setkávám s dotazem, zda je v pořádku, když při milování se svým partnerem myslí na jiné muže. Ženy často mají z těchto představ výčitky a pociťují to jako zradu na partnerovi. Někdy mají dokonce snahu mu o tom vyprávět! To je samozřejmě fatální chyba. Osobně se domnívám, že je naprosto normální, když po uplynutí doby zamilovanosti (tedy po uplynutí období, kdy nás eroticky fascinuje pouze ten jeden partner či partnerka, přičemž toto období trvá asi rok až tři) se ve fantaziích vyskytují i jiní muži či ženy. Rozhodně bychom to však neměli sdělovat svým protějškům. Zejména v případě mužů málokterý z nich unese představu, že on sám není pro svou ženu tím nejvíce vzrušujícím sexuálním objektem.

 

Myslet občas na homosexuální styk nebo masochistický úlet není "úchylné" a pro sex snad i zdravé

Stává se také, že ženy mají představy, se kterými nejsou úplně vnitřně ztotožněné. Patří sem občasné fantazie homosexuálního či masochistického charakteru apod. Tyto ženy jsou pak zneklidněné, znejistěné ve své sexuální orientaci a obávají se, že trpí sexuální deviací. Zbytečně. Pokud by skutečně došlo k realizaci těchto pro ně občas vzrušujících představ, u většiny z nich by tyto aktivity nevedly k sexuálnímu vzrušení. Naopak. Připadaly by jim spíš nepatřičné. Sexuální fantazie totiž nemusí odrážet skutečné erotické preference žen. Závěr z celého zamyšlení nad erotickými představami mužů a žen je jednoznačný: Bohatý fantazijní život může jedině přispět ke zkvalitnění reálného sexuálního života, a proto by si ho měli lidé dopřávat bez jakýchkoli pocitů viny.

 


Zdroj:
prof. Dr. P. Weiss, Ph.D.