Dobré odpoledne, dnes je pondělí 24.6.2024, svátek slaví Jan, zítra Ivan.

Orgasmus a masturbace (onanie) - 5 mýtů

orgasmus-a-masturbace-5-mytu

orgasmus-a-masturbace-5-mytu

Nikdo o ní nemluví, mnozí ji považují za škodlivou a ostudnou. Masturbace nese cejch hříchu, který je hoden opovržení. Autoerotika však přirozeně patří k lidské sexualitě. Máme v podvědomí zakódováno, že dotýkat se intimních partií je neslušné. Autoerotika ale nebyla na indexu zakázaných praktik vždy. Antický lékař Galén onanii naopak považoval za prospěšnou. Do sféry nežádoucích činností ji vykázala až prudérnost následujících věků. Počínaje středověkem byla samohana hřích.

___

___

Hrrr, na ni!

Specialisté na boj se sebeuspokojením se rojili v 19. století. Potírači masturbace se zaměřili na obě pohlaví, dívky i chlapce. Vznikaly roztodivné pásy cudnosti a pouzdra na přirození, která měla zabraňovat náruživým jedincům pohrávat si se svou rozkoší. Některá pánská zařízení byla uvnitř opatřena ostny, které ztrestaly rostoucího „kašpárka". Lékaři se uchylovali ke skotským střikům, vegetariánským dietám či elektrošokům. V Americe předminulého století se například začala chlapcům provádět obřízka, jež do té doby byla považována za židovský zvyk. Domnívali se, že obnažený žalud není tak citlivý k podnětům a chlapec nebude v pokušení. Na starém kontinentu řádil zase švýcarský lékař Samuel Tissot, jenž všechny choroby přisuzoval autoerotice. Svazování penisu bylo v jeho případě tou nejšetrnější metodou.

 

Rychlé uspokojení

Nebýt onanie, nevznikla by ani oblíbená erotická pomůcka. Už v 15. století lékaři považovali hysterii u žen za onemocnění dělohy a spojovali ji s nedostatečnou stimulací pohlavních orgánů. A proto na konci 19. století vznikl nástroj, jež měl napětí odbourat během pár minut. Na světě byl vibrátor. Lékaři ho tenkrát běžně využívali jako terapeutický přístroj. Přestože proti onanii už dnes téměř nikdo nebrojí, koluje kolem ní mnoho předsudků.

 

Jaké jsou největší masturbační mýty a pověry?

1. Dělají to jen muži

OMYL!

Prozkoumávání intimních partií a seznamování se s vlastním tělem patří do sexuálního rozvoje slečen i mladých pánů. Rozdíl je pouze v tom, že muži své přirození objevují mnohem dřív. Podle národního výzkumu o masturbačních aktivitách českých mužů a žen učiní první pokusy s autoerotikou chlapci kolem 14. roku, zatímco dívky se svého přirození odvažují dotknout, až když jsou o tři roky starší. Možná je toto zpoždění dáno technickou obtížností provedení ženské masturbace anebo dívky nemají potřebu sebeuspokojení, protože tělesnou lásku neoddělitelně spojují s hlubokými city. V průběhu života většina z nich pochopí, že princ na bílém koni už nedorazí a že si musejí vystačit samy. A je zajímavé, že s věkem se počet masturbujících pánů snižuje a v seniorské kategorii už mají navrch dámy.

 

2. Masturbace škodí zdraví

NAOPAK!

Ty tam jsou tmářské domněnky, že sebeuspokojení způsobuje tělesné ochabnutí, vysychání míchy, neplodnost, choromyslnost či odpadnutí orgánu. Jediné, co pocítíte, je slastné vyčerpání z přívalu rozkoše. Psychoterapeuti dokonce indikují masturbaci jako léčbu při různých psychických problémech. Onanie odbourává stres, snižuje napětí při menstruaci a zlepšuje pohlavní funkce. S úspěchem je používána u žen, které nedokážou koitálně dosáhnout orgazmu. Při autoerotice je dovoleno vše a záleží na vaší fantazii, jakou cestou dosáhnete vrcholu.

 

3. Nikdo jiný vás neuspokojí

NESMYSL!

Obavy, že jen vy nejlépe víte, kde máte citlivá místečka a nikdo jiný vás lépe nevzruší, jsou naprosto liché. Naopak tím, že tyto body rozkoše v předstihu odhalíte, získáte velkou výhodu. Stačí jen partnera na své erotogenní zóny rafinovaně navést. A proto je tak důležité o sexu a jeho prožívání mluvit a nebát se svému protějšku dát najevo své pocity. Autoerotika může být rovněž oblíbenou součástí předehry. Muži jsou tvorové vizuálně vzrušiví, a tak se rádi podívají, jak se jejich partnerka připravuje hlazením svého těla na milostné hrátky.

 

4. Nemluví se o ní

VĚTŠINOU.

Nikdo se nechlubí svým známým, kolikrát denně praktikoval erotické hrátky sám se sebou. Na druhou stranu, jestli někdo prohlašuje, že on nic podobného nedělá, je téměř jisté, že jeho frekvence masturbace převyšuje průměr. Podle národního výzkumu o masturbačních aktivitách onanuje 83 % Čechů a 50% Češek. Jedinou výjimkou, kdy se o masturbaci snad lze zmínit, je období dospívání. Slečny a mladí pánové by měli vědět, že sebeuspokojení není nic proti lidské přirozenosti a patří do jejich biologického vývoje. O potěchu z masturbace se nenechte připravit předsudky. I Woody Allen přece prohlásil, že masturbace je láska s někým, koho máte nejraději.

 

5. Ničí skutečný milostný akt

NE. ALE...

Není vhodné masturbovat před očekávaným milostným zážitkem. Víte-li, že vás čeká vášnivý večer, není dobré v zájmu dovršení uspokojení oddávat se během dne soukromé erotice. Pohlavní orgány jsou pak překrvené a další stimulace by nemusela být příjemná. Navíc dosáhnete-li při sebeuspokojení orgazmu, může ochabnout i vaše dychtivost po dalším sexuálním zážitku. Ve všech ostatních případech onanie fyzické lásce naopak prospívá. Odborníci tvrdí, že pokud ženy pravidelně masturbují, mívají méně potíží ve skutečném partnerském vztahu. Problém by nastal v okamžiku, kdy by jeden z dvojice začal dávat přednost autoerotice před milováním se svým protějškem.