Dobré ráno, dnes je úterý 16.7.2024, svátek slaví Luboš, zítra Martina.

Výpočet výživného dle platu a zisků otce, průměrné výživné, alimenty na dítě, potomka

vypocet_vyzivneho_dle_zisku_platu_expartnera_exmanzela_otce_deti_vypocet_faktory.jpgVyšší alimenty. Toto spojení vyvolává v mnoha mužích hrůzu! Každému muži, který je otcem, nebezpečí alimentů potencionálně hrozí. Jak vysoké alimenty mohou muži zaplatit?

___

___

Ačkoliv postiženi alimenty (výživným) mohou být jak muži tak i ženy, budeme v dalším textu mluvit pouze o mužích. V 98 % případů totiž alimenty hradí na své děti muži. České soudy jsou totiž velmi konzervativní a v případě sporu svěřují děti do péče, téměř ve všech případech, matkám.

Kolik činí v ČR průměrné výživné?

Z výzkumu bylo zjištěno, že průměrná výše výživného na dítě činí v České republice 1 577 Kč. Z výše této částky je zřejmé, že se nejedná o vysokou částku. Soud, který rozhoduje o výši příslušného výživného, bere v úvahu nejen výši příjmu otce, ale též skutečné potřeby dítěte. Zájmy jsou zde většinou jasně vyhraněny.

Matka požaduje pro své dítě co nejvyšší možné výživné. Otec se snaží, aby bylo co nejnižší. Mužům s průměrným platem 18 000 Kč bývá v současné době nejčastěji ukládána povinnost výživného mezi 2 000-3 000 Kč. Záleží na věku dítěte, jeho zájmech, životních nákladech atd. Stanovené částky výživného jsou však značně individuální a záleží skutečně jen na soudci, jak vysoké výživné stanoví.

Muži se výživnému skutečně vyhnou jen velmi těžko. I v případě, že muž podniká a má příjmy pouze z podnikání, které bývají obecně hůře zjistitelné, má povinnost plně se soudem spolupracovat a odpovídajícím způsobem doložit veškeré své příjmy. Pokud se muž bude těmto svým povinnostem vyhýbat, může mu být stanoveno výživné ve výši až 15násobku životního minima, což představuje částku 65 000 Kč! Vyhýbat se spolupráci a pravdivému prokázání příjmů se tak evidentně nevyplatí.