Dobré odpoledne, dnes je neděle 28.5.2023, svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián a Maxim.

Rozvod manželství - mýty, fakta a omyly, kterým lidé často věří

 

rozvod-manzelstvi-myty-fakta-a-omyly

rozvod-manzelstvi-myty-fakta-a-omyly
Kolikrát jste už slyšela, že je lepší se rozejít než vystavovat děti napětí v nefunkčním manželství? Podle americké rozvodové mediátorky Debry MacLeodové jde ale o zažitou lež. A podobných vymluv je prý víc... Ne vždycky je nám ve vztahu dobře, někdy nás dusí ponorková nemoc, rozčiluje nás každý pohyb našeho protějšku. Jindy nám vadí nuda, nedostatek vášně nebo se do někoho zakoukáme. Je to ale skutečně důvod, proč rozbíjet jinak funkční rodinu? Jaké bývají argumenty, které si samy sobě nalháváme?

__

__

DĚTI chtějí, abych byla ŠŤASTNÁ

Omyl! Vaše děti chtějí, aby jejich biologičtí rodiče jednali společně, aby se chovali rozumně, aby jim vytvořili stabilní domov. Je to jejich osobní pojetí štěstí.

 

DĚTI se budou mít nakonec LÉPE

To není tak úplně pravda. Děti z rozvedených rodin mívají více emociálních problémů i poruch chování. Navíc je rozvodem můžete ohrozit i po materiální stránce. Vážně všechno utáhnete sama? Sázet na vysoké alimenty není rozumné. Vaše děti si navíc nemusí vůbec sednout s novým partnerem, kterého si přivedete.

 

Další MANŽELSTVÍ bude lepší

Ani to se statisticky nedá potvrdit. Následná manželství totiž mívají ještě vyšší míru rozvodovosti. Lidi se zkrátka nemění, často své chyby opakují. A skloubit všechny nové členy rodiny dohromady taky nebývá snadné. Uvědomte si, že k bláznivé puberťačce, která je vaše, vám třeba přibude ještě další. Ta vás ale vůbec nemusí respektovat.

 

Můj VZTAH s potomky se NEZMĚNÍ

Asi ne, ale záleží na tom, jak spolu s exmanželem komunikujete. Vztah dětí s rodiči může ovlivnit i vaše vzájemná rivalita. Manžel třeba bude uplácet děti dárky nebo jim povolovat víc než vy. A pro děti je přirozeně oblíbenější ten, kdo dává a hýčká víc. Jste na to připravená?

 

Nebudu si nic VYČÍTAT

Po zklidnění emocí přichází období, kdy si bývalí manželé často pokládají otázku, jestli byl rozvod vážně ten správný krok. Jestli udělali dobře. Pochybnosti nejspíš dostihnou i vás. Promyslete to dřív, než bude pozdě.

 

Právě kvůli DĚTEM bychom neměli zůstat SPOLU

Fatální omyl! Rozvod se nikdy netýká dětí, ale vás samotných. Žádný svůj krok byste neměla zdůvodňovat dětmi. Převádět odpovědnost na ně je údajně nejhorší prohřešek.

 

ROZVOD problémy VYŘEŠÍ

Ani to není pravda. Mnohdy ještě problémy namnožíte. Budete muset bojovat o styk s dětmi, o jejich přízeň, o alimenty. Vaše finanční situace se většinou zhorší. A ještě se budete strachovat, co s dětmi je, když budou s vaším ex. Těžko budete přijímat i novou partnerku manžela.

 

DĚTI se nové SITUACI snadno PŘIZPŮSOBÍ

Ne, jen si zvyknou. Vezmete jim iluze i pocit bezpečí. A s těmito pocity budou vstupovat do svých budoucích vztahů. A tak raději zvažujte všechna pro a proti, než vztah definitivně zpřetrháte. Pro spokojenost dětí je lepší se občas překonat a jít dál. Společně.