Dobrý večer, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Psychosomatické poruchy, nemoci - když bolí duše, bolí i tělo

psychosomaticke_choroby.jpg Ve své praxi se setkávám často s tím, že se dlouhodobý stres - ať už například pracovní, vztahový nebo v rámci nějaké negativní životní události (např. úmrtí v rodině), se převádí do somatické oblasti. Pacienti potom přichází například s tím, že mají bolesti krční páteře a ztuhlé svaly. Ale existuje velká řada potíží vzniklých na psychické bázi a převádějících se na tělo. Tyto poruchy řadíme pod název psychosomatické.
___
___

Co mi vlastně je???

Pokud se dlouhodobě potýkáte se zdravotními potížemi a lékaři si vás mezi sebou marně "pinkají", je možné, že nemoci pramení z psychických problémů. Právě tím se zabývá psychosomatická medicína.
Je to obor, který se ve světě rozvíjí od 70. let minulého století. Podstatou je komplexní pohled na zdraví člověka. Na rozdíl od medicíny hlavního proudu se psychosomatika současně zabývá souvislostmi mezi stavy těla (soma), duše (psyché) i vlivy životního prostředí. To všechno jsou totiž faktory ovlivňující lidské zdraví.
Takzvaná biotechnologická medicína věřila a dosud věří, že tělo je stroj a každou jeho poruchu lze pomocí léků či lékařského zákroku opravit. Při tomto pohledu se však nezdravě přehlíží psychosociální souvislosti velké většiny chorob, v posledních letech především význam stresu. Psychosomatická medicína přitom využívá i poznatky medicíny vědecké. V Česku se jí zabývá několik pracovišť: Psychosomatická klinika Praha, Centrum komplexní péče Dobřichovice a Centrum komplexní léčby psychosomatických poruch v Liberci.

Takhle to dál nejde

Jak vypadá tento přístup v praxi, nejlépe dokazuje následující příběh:
Do ordinace Centra komplexní péče vstupuje čtyřicetiletá atraktivní, na první pohled však zcela vyčerpaná žena.
Už sedm let trpí krutými bolestmi hlavy a šíje, pociťuje tíhu na hrudi, svírání u srdce, těžce se jí dýchá, má zažívací potíže a časté infekce. Je stále unavená.

Během půl roku vystřídala sedm typů antibiotik, neustále užívá léky na bolest i na podporu imunity. U různých specialistů podstoupila mnoho vyšetření, která však neodhalila žádnou tělesnou příčinu jejích problémů...
Nakonec lékaři stanovili diagnózu chronického únavového syndromu. Pacientka je v péči imunologa, gastroenterologa, neurologa, internisty a rehabilitačního lékaře.
Již víc než deset let pracuje jako špičková manažerka zahraniční firmy. Denně šestnáct až osmnáct hodin v neustálém stresu, často absolvuje za volantem dlouhé cesty do zahraničí. Pracuje i o víkendech, dovolenou neměla osm let, před sedmi lety se jí rozpadlo manželství. Žije sama a neví, co je to fyzická nebo psychická relaxace.

Pokud se nenaučí znovu normálně žít, bude už celý život pacientkou lékařů různých odborností a neustálým konzumentem produktů farmaceutického průmyslu. Výsledek léčby by byl ale pravděpodobně nevalný. Co tedy doporučujeme? Pro její uzdravení je nezbytně nutné, aby léčba zahrnovala řešení stresující životní situace. Žena musí zlepšit fyzickou kondici a pomocí psychoterapie i psychickou odolnost.

Mám toho nad hlavu

Obrovský podíl na zdravotních obtížích má životní styl, dění ve společnosti, pracovní nároky i globální stres. Ukazuje i na to, jak současná medicína selhává, když posuzuje pouze biologické parametry.
Prakticky všechny tělesné choroby mají do jisté větší nebo menší míry spojení s psychikou. Jestliže člověk třeba dlouhodobě žije ve stresu a neodpočívá, projeví se to například na potížích s páteří. Ne nadarmo se říká, mám toho na svých bedrech příliš.
Podobně vyjadřují souvislost mezi psychickými a fyzickými potížemi další moudrá rčení. Třeba svírá mě u srdce, mám toho až po krk, zvedá se mi z toho žaludek, mám toho plnou hlavu.
Takže ... nezapomeňte odpočívat.