Veřejná návštěvní kniha / dotazy
X
úterý 13. srpen 2024
Dobrý den, pane doktore.
Můj dotaz je následující:
Chtěla jsem od Vás názor nebo radu ohledně vitamínu B, konkrétně B 12, někde jsem četla, že se nedoporučuje onkologickým pacientům, že by mohl podporovat růst nádorů.... Protože mám v rodině velkou zátěž tímto onemocněním, tak se vitaminu skupiny B bojím jako čert kříže :-) Sama toto onemocněné diagnostikované nemám.
Bratr zemřel ve 30 letech na karcinom slinivky, otec měl ve 40 letech 1. zhoubné onemocnění varlat, v 50 letech 2. zhoubná onemocnění krve a v 70 letech 3. onemocnění - nějaký lymfom, zemřel. Matka úmrtí 68 let karcinom vaječníků, mamčina sestra karcinom plic 61 let - ale silná kuřačka, otcova sestra v 60 letech na rakovinu jater, bratr otce 74 rakovinu tlustého střeva, otec otce též rakovina, ale také vyšší věk, takže tam už se to bere jakože stářím.
Ale vzhledem ke svému bratrovi a otci mám obavy. B komplex bych chtěla užívat alespoň aby moje krev nechutnala letnímu hmyzu. Je pangamin rovnocenná náhrada B komplexu např. od Zentivy ??
Pokud se v mém dotazu zorientujete a odpovíte alespoň krátce, moc děkuji.. :-)
DH
Můj dotaz je následující:
Chtěla jsem od Vás názor nebo radu ohledně vitamínu B, konkrétně B 12, někde jsem četla, že se nedoporučuje onkologickým pacientům, že by mohl podporovat růst nádorů.... Protože mám v rodině velkou zátěž tímto onemocněním, tak se vitaminu skupiny B bojím jako čert kříže :-) Sama toto onemocněné diagnostikované nemám.
Bratr zemřel ve 30 letech na karcinom slinivky, otec měl ve 40 letech 1. zhoubné onemocnění varlat, v 50 letech 2. zhoubná onemocnění krve a v 70 letech 3. onemocnění - nějaký lymfom, zemřel. Matka úmrtí 68 let karcinom vaječníků, mamčina sestra karcinom plic 61 let - ale silná kuřačka, otcova sestra v 60 letech na rakovinu jater, bratr otce 74 rakovinu tlustého střeva, otec otce též rakovina, ale také vyšší věk, takže tam už se to bere jakože stářím.
Ale vzhledem ke svému bratrovi a otci mám obavy. B komplex bych chtěla užívat alespoň aby moje krev nechutnala letnímu hmyzu. Je pangamin rovnocenná náhrada B komplexu např. od Zentivy ??
Pokud se v mém dotazu zorientujete a odpovíte alespoň krátce, moc děkuji.. :-)
DH
Zair
úterý 13. srpen 2024
Dobrý den,
Partnerovi diagnostikovali schizofrenii a jaký následek léčby psychofarmaky nastal problém se ztoporenim a vyvrcholením.
Psychiatricka mu začala predepisovat Amfidor.
Po něm je situace lepší, dojde k dočasnému (5-10min) ztoporeni, alespoň tak, že já dosahnu orgasmu, ale partner nikoliv.
Ani při masturbaci se mu téměř nepostaví a zcela výjimečně po hodně hodně dlouhé dojde k výkonu pár kapek.
Existuje na trhu nějaký ideálně volně prodejný lék, který by podporoval ztopořeni I vyvrcholení? Alespoň abychom to vyzkoušeli .
Děkuji za odpověď.
Partnerovi diagnostikovali schizofrenii a jaký následek léčby psychofarmaky nastal problém se ztoporenim a vyvrcholením.
Psychiatricka mu začala predepisovat Amfidor.
Po něm je situace lepší, dojde k dočasnému (5-10min) ztoporeni, alespoň tak, že já dosahnu orgasmu, ale partner nikoliv.
Ani při masturbaci se mu téměř nepostaví a zcela výjimečně po hodně hodně dlouhé dojde k výkonu pár kapek.
Existuje na trhu nějaký ideálně volně prodejný lék, který by podporoval ztopořeni I vyvrcholení? Alespoň abychom to vyzkoušeli .
Děkuji za odpověď.
MUDr. Zbyněk Mlčoch - odpověď:
Dobrý den.
Léčivými rostlinami umím Vašemu partnerovi pomoci. Co se týče léků, zde netuším - nemám zkušenosti.
Pokud chcete pomoci od bylináře, tak bylinkové dotazy, prosím, vždy ukládejte do bylinkové poradny www.BylPor.cz
Zde je lékařská poradna, ne bylinářská.
K Vašemu poslednímu dotazu:
"Existuje na trhu nějaký ideálně volně prodejný lék, který by podporoval ztopořeni I vyvrcholení? Alespoň abychom to vyzkoušeli."
Ano, existuje. Vyrábím pro tento zdravotní problém bylinné kapky, které řeší Vámi uvedené a navíc i zesilují libido.
Děkuji Vám a přeji příjemný zbytek dne
JŠ
úterý 30. červenec 2024
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Dobrý den,
mohl by jste mi prosím napsat, jaké jsou nežádoucí účinky právenky latnaté?
Názory na ni se rozcházejí, tak bych chtěla znát Váš názor.
Děkuji Vám.
Jana
mohl by jste mi prosím napsat, jaké jsou nežádoucí účinky právenky latnaté?
Názory na ni se rozcházejí, tak bych chtěla znát Váš názor.
Děkuji Vám.
Jana
MUDr. Zbyněk Mlčoch - odpověď:
Dobrý den.
Bylinkové dotazy, prosím, vždy ukládejte do bylinkové poradny www.BylPor.cz
Zde je lékařská poradna, ne bylinářská.
Děkuji Vám a přeji příjemný zbytek dne
Denisa Marková
neděle 28. červenec 2024
Hezký den.
Prosím o radu. 2023 klíště, bez klasického fleku, čili nepřeléčeno ani ATB, přesto, že mi bylo stále zle a je i nadále. Po 3 měsících borelioza v krvi už v IgG pozitivní.
V současné době se k unavě, zánětum v očích a tinnitu, bolestem hlavy, přidalo - pálení kuže, nespavost, horkost, mdloby, bolesti a špatně se mi dýchá.
Prosím, jaké bylinky by mohly pomoci? Děkuji
PS. Užívám AD.
Prosím o radu. 2023 klíště, bez klasického fleku, čili nepřeléčeno ani ATB, přesto, že mi bylo stále zle a je i nadále. Po 3 měsících borelioza v krvi už v IgG pozitivní.
V současné době se k unavě, zánětum v očích a tinnitu, bolestem hlavy, přidalo - pálení kuže, nespavost, horkost, mdloby, bolesti a špatně se mi dýchá.
Prosím, jaké bylinky by mohly pomoci? Děkuji
PS. Užívám AD.
MUDr. Zbyněk Mlčoch - odpověď:
Dobrý den.
Děkuji Vám za dotaz a důvěru.
Z pohledu západní medicíny Vám neumím pomoci.
Z pohledu bylinářství a TČM ano. Pokud tedy máte zájem, uložte prosím dotaz do bylinářské poradny www.BylPor.cz
Mějte příjemný zbytek dne.
Miluse
čtvrtek 25. červenec 2024
Dobrý den ,
prosím o radu na potíže s ischialgie levé nohy , bolesti až do plosky nohyNyní zhoršení, trvá to už přes rok. Dělám pro to vše možné, jsem telocvikar a cvičím. Absolvovala jsem PRT - dr. Krahulik v Prostějově, částečný efekt
Dekuji za radu, Zbrankova
prosím o radu na potíže s ischialgie levé nohy , bolesti až do plosky nohyNyní zhoršení, trvá to už přes rok. Dělám pro to vše možné, jsem telocvikar a cvičím. Absolvovala jsem PRT - dr. Krahulik v Prostějově, částečný efekt
Dekuji za radu, Zbrankova
MUDr. Zbyněk Mlčoch - odpověď:
Dobrý den.
Z pohledu západní medicíny Vám bohužel neumím pomoci. Domnívám se, že vše co bylo možné použít již bylo vyčerpáno - s ohledem na aplikaci PRT obstřiků.
Jsem schopný Vám pomoci pohledem alternativy - TČM, bylinářství a reflexologie. Pokud chcete, můžete mi napsat do mé bylinářské poradny www.BylPor.cz
Jana
neděle 21. červenec 2024
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Dobrý den,
narazila jsem na stránky -Štastní lidé- a na video 30 bylinek u těchto lidí s Vámi, kde komentujete různé bylinky. Moc pěkné video.
Psala jsem paní, že mám arytmii a konečně jsem viděla ten janovec, který prý je na arytmii výborný. Paní mi psala,že doporučujete i směs na arytmii- janovec,hloh,jmelí bílé list,srdečník.
Napsala mě i poměry těch bylinek.
Pokud vím,nikde se nenabízí tinktura z jalovce-je prý jedovatá.
Máte prosím,nebo nezačnete tuto tinkturu vyrábět? Myslím,že by pomohla mnoha lidem.
Moc děkuji za odpověd,pěkné dny-Jana
narazila jsem na stránky -Štastní lidé- a na video 30 bylinek u těchto lidí s Vámi, kde komentujete různé bylinky. Moc pěkné video.
Psala jsem paní, že mám arytmii a konečně jsem viděla ten janovec, který prý je na arytmii výborný. Paní mi psala,že doporučujete i směs na arytmii- janovec,hloh,jmelí bílé list,srdečník.
Napsala mě i poměry těch bylinek.
Pokud vím,nikde se nenabízí tinktura z jalovce-je prý jedovatá.
Máte prosím,nebo nezačnete tuto tinkturu vyrábět? Myslím,že by pomohla mnoha lidem.
Moc děkuji za odpověd,pěkné dny-Jana
MUDr. Zbyněk Mlčoch - odpověď:
Krásný den Vám přeji a děkuji za dotaz.
Dotazy bylinářského charakteru prosím vždy ukládejte do mé bylinkové poradny www.BylPor.cz
Zde kam jste dříve napsala je jen čistě lékařská poradna, která se řídí západní medicínou a ne přírodní alternativou.
Přeji Vám příjemný zbytek dne.
Hana Buchvaldkova
středa 3. červenec 2024
Dobrý den.
Manžel je diabetik.JE mu 50.Bere eucreas glycladu a gingio.
Cukr ma 60 dlouhodoby.
Tlak zhruba 130 na 87.
Vaha 87
Vyška 180.
Dneska jsem zjistila že ma klidovy tep 103 a když usnul změřila jsem ho oxymetrem a měl 95. Co ted,mám se děsit.
Máte prosím na ten tep nějakou bylinku, kterou muže i k těm lékum co bere.
Prosim jak často měřit.Moc děkuji za odpověd
Manžel je diabetik.JE mu 50.Bere eucreas glycladu a gingio.
Cukr ma 60 dlouhodoby.
Tlak zhruba 130 na 87.
Vaha 87
Vyška 180.
Dneska jsem zjistila že ma klidovy tep 103 a když usnul změřila jsem ho oxymetrem a měl 95. Co ted,mám se děsit.
Máte prosím na ten tep nějakou bylinku, kterou muže i k těm lékum co bere.
Prosim jak často měřit.Moc děkuji za odpověd
MUDr. Zbyněk Mlčoch - odpověď:
Krásný den Vám přeji a děkuji za dotaz.
Dotazy bylinářského charakteru prosím vždy ukládejte do mé bylinkové poradny www.BylPor.cz
Zde kam jste dříve napsala je jen čistě lékařská poradna, která se řídí západní medicínou a ne alternativou.
Přeji Vám příjemný zbytek dne.
Jana
pondělí 1. červenec 2024
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Dobrý den,
když hledám něco o bylinkách,dívám se na Vaše stránky,
kde v rámečku máte popis,na co se dá použít.
Koukala jsem se na kozinec blanitý,kde se v tabulce píše,že je vhodný i při vys.tlaku. Ale v kontraindikacích je napsáno,že lidi s hypertenzí ho brát nemají-že tlak zvyšuje. Tak to mě teda mate. Jak to prosím tedy je?
Děkuji za odpověd-Jana
když hledám něco o bylinkách,dívám se na Vaše stránky,
kde v rámečku máte popis,na co se dá použít.
Koukala jsem se na kozinec blanitý,kde se v tabulce píše,že je vhodný i při vys.tlaku. Ale v kontraindikacích je napsáno,že lidi s hypertenzí ho brát nemají-že tlak zvyšuje. Tak to mě teda mate. Jak to prosím tedy je?
Děkuji za odpověd-Jana
MUDr. Zbyněk Mlčoch - odpověď:
Krásný den Vám přeji a děkuji za dotaz.
Dotazy bylinářského charakteru prosím vždy ukládejte do mé bylinkové poradny www.BylPor.cz
Zde kam jste dříve napsala je jen čistě lékařská poradna, která se řídí západní medicínou a ne alternativou.
Přeji Vám příjemný zbytek dne.
EK
úterý 21. květen 2024
Dobrý den,
pane doktore měla bych zájem o tinkturu, která pomáhá při hyperplazii endometria. Je mi 77 let a nemám zájem o žádnou chirurgickou léčbu, protože mám také cukrovku ( bez inzulinu), vysoký tlak a postpolio syndrom po prodělané poliomyelitidě v dětství. Touto hyperplazií trpím asi 14 let. Zpočátku se to nijak výrazně neprojevovalo, ale v poslední době to minimálně jednou za den dost krvácí. Po chvíli to přejde a další den znova. Užívám Melilotus homeopatické tablety a tinkturu Menstruace silná na zastavení toho krvácení. Uvádíte, že tinktura, kterou doporučujete podporuje odlučování sliznice. Chci se jen zeptat, zda když se sliznice odlučuje, tak nezpůsobí to ještě větší krvácení? Myslím, že ano. Co byste mi doporučil? Za Vaši odpověď předem děkuji a přeji hezký den.
Kuchařová Eva
pane doktore měla bych zájem o tinkturu, která pomáhá při hyperplazii endometria. Je mi 77 let a nemám zájem o žádnou chirurgickou léčbu, protože mám také cukrovku ( bez inzulinu), vysoký tlak a postpolio syndrom po prodělané poliomyelitidě v dětství. Touto hyperplazií trpím asi 14 let. Zpočátku se to nijak výrazně neprojevovalo, ale v poslední době to minimálně jednou za den dost krvácí. Po chvíli to přejde a další den znova. Užívám Melilotus homeopatické tablety a tinkturu Menstruace silná na zastavení toho krvácení. Uvádíte, že tinktura, kterou doporučujete podporuje odlučování sliznice. Chci se jen zeptat, zda když se sliznice odlučuje, tak nezpůsobí to ještě větší krvácení? Myslím, že ano. Co byste mi doporučil? Za Vaši odpověď předem děkuji a přeji hezký den.
Kuchařová Eva
MUDr. Zbyněk Mlčoch - odpověď:
Dobrý den.
To není problém. Prosím ozvěte se mi na email info@bylinkyprovsechny.cz a/nebo na messenger www.zmfb.cz
V případě že byste chtěla jen doporučení na bylinky, je možné mne také kontaktovat v poradně www.BylPor.cz
Děkuji Vám a přeji příjemný zbytke dne
MP
středa 8. květen 2024
Vážený pane doktore,
obracím se na Vás s prosbou o radu.
Je mi 49 let a od asi 19 let mě trápí slabost a bolesti dolních
končetin, občas zakopávám. Nejvíce mám bolesti při stání nebo chůzi.
Hůře se mi chodí ze schodů nebo z kopce. Mívám pocity pálení na kůži
různě po těle. Několikrát do měsíce mívám bolesti i rukou a trupu. Několikrát
do roka mám zánět očního nervu - bolest při pohybu oka, rozmazané viděni, nekdy dvojitě.
Špatně se mi chodí. Trápí mě dost velká únava.
Byl jsem před asi těmi 30ti lety v Olomouci na neurologii, kde
bylo podezření na RS. To se ale nepotvrdilo, na MRI nebyly žádné
léze a lumbální punkce dopadla také dobře - pouze 1 IGg pás.
Potíže se mi pořád mírně zhoršují. Moje neuroložka
to uzavřela jako RS, protože klinicky to tak vypadá.
Nyní užívám Metypred 4mg denně. Nějakou dobu jsem bral Imuran.
Na bolest mám Vendal s občasnou rotací za Oxycodon.
závěr z neurologie: centrální symptomatika v rámci dg. RS - refl. akcentace s paretickou
sympt. pro LHK. Stacionární parapareza DKK s ataxii, dx prevalence, dnes výrazněji
pozit. py. sin.
V roce 2022 jsem byl na MRI mozku a hrudní míchy s negativním nálezem.
MRI LS páteře:
Z á v ě r : Přechodný typ obratle lumbosakrálního. Rudimentární disk SI -2. Naznačené zúžení již beztak konstitučně primárně poněkud uzšího páteřního kanálu spojené s mírnou deformací durálního vaku v úrovni minimálně mediodorzálně se vyklenující a extraforaminálně ad dx. herniující ploténky L4/5 s přesahem do cca 8mm, široce generalizovaně mediodorzálně se vyklenující ploténky L5/S1 s přesahem do cca 1-2mm a nevelkých dorzálních a posterolaterálních osteofytů lokalizovaných na přilehlých hranách korespondujících obratlových těl při počínající def. spondylose. Extraforaminálně ad dx.herniující ploténka L4/5 se dostává do kontaktu s kořenem L4 1. dx. Počínající chondrosa L4/5, L5/S1
Durální vak má rozměr v úrovni ploténky L4/5 cca 10 mm v AP směru ve střední SAG rovině.
MRI C páteř:
Anatomické poměry v CC přechodu obvyklé.
C páteř plošší, posuny obratlů nezjištěny, jejich konfigurace je přiměřená. Signál
skeletálních struktur v jednotlivých sekvencích obvyklý. Osteochondrosa disků C5-C7.
Primámi rozměry páteřního kanálu v mezích normy.
Disk C5/6 prominuje cca 3,5mm mediolaterálně vpravo, intraspinální prostor měří v
mediánní rovině asi 8mm.
Laterální až foraminální výhřez disku C6/7 disk prominuje lokálně cca 6mm,
značně zužuje příslušné foramen s kompresí kořene.
Disk C7/Th1 se vyklenuje 3mm mediolaterálné vpravo.
Osteofyty poněkud deformuji foramina C5-Th1 dx., C5-C7 sin.
Rozměry míchy jsou přiměřené, subarach. prostory v rozsahu C5-C7 gracilní, přesvědčivá
míšní komprese neprokázána, signál tkáně v jednotlivých sekvencích obvyklý, ložiskové
změny nezjištěny.
Centrální míšní kanálek je jemný, signál likvoru v normě.
V horním Th úseku je páteřní kanál volný, mícha intaktní.
Utváření paravertebrálnich struktur je obvyklé.
Závěr: osteochondrosa disků C5-C7, mírnější bulging disků C5/6, C7/Th1 Vpravo:
Laterální až foraminální hernie disku C6/7 vlevo.
Míšní komprese ani myelopatie nezjištěna.
Chtěl jsem se zeptat, jestli by moje potíže s chůzí a bolesti mohly
souviset s nálezem na bederní páteři, nebo jestli je vůbec diagnóza RS možná když nemám
žádné nálezy na MRI.
Je mi jasné, že takhle na dálku nepůjde stanovit diagnózu, ale
zajímal by mě Váš názor. Případně, jestli bych mohl chodit k Vám, moje
paní doktorka ukončila činnost. Jaký je na Vás prosím kontakt, kam bych Vám mohl zatelefonovat?
Předem Vám moc děkuji.
Se srdečným pozdravem
Michal Petřík
obracím se na Vás s prosbou o radu.
Je mi 49 let a od asi 19 let mě trápí slabost a bolesti dolních
končetin, občas zakopávám. Nejvíce mám bolesti při stání nebo chůzi.
Hůře se mi chodí ze schodů nebo z kopce. Mívám pocity pálení na kůži
různě po těle. Několikrát do měsíce mívám bolesti i rukou a trupu. Několikrát
do roka mám zánět očního nervu - bolest při pohybu oka, rozmazané viděni, nekdy dvojitě.
Špatně se mi chodí. Trápí mě dost velká únava.
Byl jsem před asi těmi 30ti lety v Olomouci na neurologii, kde
bylo podezření na RS. To se ale nepotvrdilo, na MRI nebyly žádné
léze a lumbální punkce dopadla také dobře - pouze 1 IGg pás.
Potíže se mi pořád mírně zhoršují. Moje neuroložka
to uzavřela jako RS, protože klinicky to tak vypadá.
Nyní užívám Metypred 4mg denně. Nějakou dobu jsem bral Imuran.
Na bolest mám Vendal s občasnou rotací za Oxycodon.
závěr z neurologie: centrální symptomatika v rámci dg. RS - refl. akcentace s paretickou
sympt. pro LHK. Stacionární parapareza DKK s ataxii, dx prevalence, dnes výrazněji
pozit. py. sin.
V roce 2022 jsem byl na MRI mozku a hrudní míchy s negativním nálezem.
MRI LS páteře:
Z á v ě r : Přechodný typ obratle lumbosakrálního. Rudimentární disk SI -2. Naznačené zúžení již beztak konstitučně primárně poněkud uzšího páteřního kanálu spojené s mírnou deformací durálního vaku v úrovni minimálně mediodorzálně se vyklenující a extraforaminálně ad dx. herniující ploténky L4/5 s přesahem do cca 8mm, široce generalizovaně mediodorzálně se vyklenující ploténky L5/S1 s přesahem do cca 1-2mm a nevelkých dorzálních a posterolaterálních osteofytů lokalizovaných na přilehlých hranách korespondujících obratlových těl při počínající def. spondylose. Extraforaminálně ad dx.herniující ploténka L4/5 se dostává do kontaktu s kořenem L4 1. dx. Počínající chondrosa L4/5, L5/S1
Durální vak má rozměr v úrovni ploténky L4/5 cca 10 mm v AP směru ve střední SAG rovině.
MRI C páteř:
Anatomické poměry v CC přechodu obvyklé.
C páteř plošší, posuny obratlů nezjištěny, jejich konfigurace je přiměřená. Signál
skeletálních struktur v jednotlivých sekvencích obvyklý. Osteochondrosa disků C5-C7.
Primámi rozměry páteřního kanálu v mezích normy.
Disk C5/6 prominuje cca 3,5mm mediolaterálně vpravo, intraspinální prostor měří v
mediánní rovině asi 8mm.
Laterální až foraminální výhřez disku C6/7 disk prominuje lokálně cca 6mm,
značně zužuje příslušné foramen s kompresí kořene.
Disk C7/Th1 se vyklenuje 3mm mediolaterálné vpravo.
Osteofyty poněkud deformuji foramina C5-Th1 dx., C5-C7 sin.
Rozměry míchy jsou přiměřené, subarach. prostory v rozsahu C5-C7 gracilní, přesvědčivá
míšní komprese neprokázána, signál tkáně v jednotlivých sekvencích obvyklý, ložiskové
změny nezjištěny.
Centrální míšní kanálek je jemný, signál likvoru v normě.
V horním Th úseku je páteřní kanál volný, mícha intaktní.
Utváření paravertebrálnich struktur je obvyklé.
Závěr: osteochondrosa disků C5-C7, mírnější bulging disků C5/6, C7/Th1 Vpravo:
Laterální až foraminální hernie disku C6/7 vlevo.
Míšní komprese ani myelopatie nezjištěna.
Chtěl jsem se zeptat, jestli by moje potíže s chůzí a bolesti mohly
souviset s nálezem na bederní páteři, nebo jestli je vůbec diagnóza RS možná když nemám
žádné nálezy na MRI.
Je mi jasné, že takhle na dálku nepůjde stanovit diagnózu, ale
zajímal by mě Váš názor. Případně, jestli bych mohl chodit k Vám, moje
paní doktorka ukončila činnost. Jaký je na Vás prosím kontakt, kam bych Vám mohl zatelefonovat?
Předem Vám moc děkuji.
Se srdečným pozdravem
Michal Petřík
MUDr. Zbyněk Mlčoch - odpověď:
Dobrý den.
Je mi líto, já aktuálně již nedělám lékařskou praxi ani vlastní ordinaci.
Jsem bylinář a teoretik tradiční čínské medicíny.
Pokud byste potřeboval radu bylináře, je možné se na mne obrátit na www.BylPor.cz
Děkuji Vám za důvěru a přeji Vám příjemný zbytek dne
1244 záznamy v návštěvní knize

Dobrý den.
Vitamín B12 je to, čeho bych se já osobně obával nejméně.
Spíše bych byl nepokojný z genetiky (kterou bohužel nelze ovlivnit)
a ze stavu imunitního systému. Proč? Protože platí, že pokud je imunitní systém v pořádku, včas rozpozná rakovinné buňky a ty zlikviduje, tzn. že nádor vůbec nemůže začít růst.
Ve Vašem případě doporučuji onkoscreening - hlavně tumormarkery každý rok.
A samozřejmě mít v perfektním stavu mikrobiom (nejen) střev a imunitu. Mohou Vám k tomu dopomoci tato dvě videa:
www.WebinarMikrobiom.cz
a
www.WebinarImunita.cz
Jen pro zajímavost rakovina slinivky a tlustého střeva extrémně hodně koreluje se stavem (složením) mikrobiomu. Pokud převažují zdravé bakterie ve střevě, k rakovině skoro nikdy nedojde.
Rakovina slinivky břišní je pak spojená nejen s mikrobiomem, ale i s pitím alkoholu. Alkohol má vliv na složení mikrobiomu ("desinfikuje"
Např. rakovina vaječníků je spíše více spojená s hormonální sférou a genetikou.
Rakovina plic je samozřejmě extrémně ovlivněná kouření.
U rakoviny krve (leukémie?) a varlat si nejsem jistý zda na tato dvě onemocnění má spíše vliv zevní (např. EM záření? chemikálie ve stravě a vdechovaném vzduchu? chemikálie ve stravě?) nebo třeba genetika. Bohužel nejsem onkolog - jsem neurolog a v současné chvíli teoretik tradiční čínské medicíny a bylinář.
Pokud máte strach z B-komplexu, konzumujte jen zdravé potraviny obsahující vitamíny řady B. Není vždy nutná substituce v tabletách. Většinu látek obsahují potraviny a substituty (tablety) jsou jednak zbytečné a druhak jsou mnohem mnohem hůře vstřebatelné (látky z nich) než z normálního jídla.
Mohu Vám také doporučit převahu kvalitních potravin - vlastní zahrádka a/nebo potraviny v biokvalitě.