Dobré dopoledne, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

První dojem je klíčový v posuzování druhé osoby

prvni_dojem_je_klicovy.jpgObrovskou důležitost má první dojem. Lidé jsou obecně poměrně neochotní své základní stanovisko měnit a to platí dvakrát, jde-li o stanovisko negativní. Týká se to posuzování lidí, věcí, názorů... všeho. Vychází to z evolučně dané pohodlnosti (eufemisticky řečeno tendence k energetickým úsporám) nebo podívám se a vím, jak se věci mají a nimrání se v nich je ztráta času.

 

___ 

 

Než budete pokračovat ve čtení, podívejte se nejprve na toto video:

 

 

Jak jste video vyhodnotili?

Pravděpodobně jste ve své mysli zachytili tři dojmy:

1. skinhead, který se chystá napadnout stojící dívku; 

2. skinhead napadá staršího muže; 

3. skinhead zachraňuje stejného muže, kterého před chvílí napadal.

Velmi povedená reklama na britský Guardian, která ukazuje, jak důležité je podívat se na věci z různých úhlů pohledu.  Stává se vám, tak jako při sledování této reklamy, že se v prvním dojmu zmýlíte?  Pokud říkáte, že ne, potom jste výjimečný, bohem obdařený člověk, nebo se ještě moc neznáte. To, že dokážeme v mžiku vyhodnotit situaci a udělat si tzv. „první dojem“, je přirozené. Nemít tuto schopnost, nepřežili bychom. Škoda jenom, že většina z nás si s prvním dojmem vystačí.

První dojem je klíčový ... a máme jasno

O druhý, třetí a další se mnohdy ani nepokoušíme. Pár známých klišé příkladů: žena za volantem, malé dítě, Rom v metru, blondýna. Obvykle máme rychle jasno v tom, jak se věci mají… Vezměme skina z Guardianu. První dojem byl jasný, druhý ještě jasnější, ale až ten třetí nám ukázal, o co opravdu jde.  A tak ti, kteří si vystačí s prvním dojmem (a je jich většina!), se velmi často spletou. A jestliže se spletou, nemohou si nikdy pořádně porozumět s ostatními ani se sebou. Jednoduše, pokud se chceme dobrat podstaty a porozumět si, je nutné se na věc podívat z více úhlů pohledu.  Dejme si tedy pozor na naše první dojmy, předsudky, předpoklady! Z jednoho úhle pohledu uvidím pouze malou, omezenou část celku. A mohu se škaredě zmýlit!