Dobrý večer, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Zubní implantáty - pro koho se hodí - korunky, můstek, protéza (klapačky)

zubni-implantaty-a-pro-koho-se-hodi-korunky-mustek-klapacky

zubni-implantaty-a-pro-koho-se-hodi-korunky-mustek-klapacky
Jen máloco dokáže tak znehodnotit úsměv jako chybějící zuby. Díkybohu dnes zubaři dokážou zázraky a umějí vypadaný chrup nahradit dokonalými napodobeninami. Využívají se korunky, klapačky a můstky. Pro koho jsou vhodné a prokoh nevhodné popisuje tento článek. 

__

__

Korunky a klapačky

Hodně seniorů nosí klasické vyndavací protézy. Nasazují se na dásně a na noc se nakládají do dezinfekčního roztoku, aby nezpůsobovaly záněty. Problém je, že mohou tlačit nebo špatně sedět. O něco lepší variantou jsou keramické korunky - nasazují se na zbytek zničeného zubu, který se obrušuje. Vtip je ale právě v tom, že ten zbytek zubu tam opravdu musíte mít, aby se dala keramika na co posadit. Nejčastěji si proto v posledních letech lidé nechávají dělat implantáty. Vypadají dobře a dají se vyrobit i tam, kde vám v čelisti zeje díra. Jsou hodně drahé, ale výsledek stojí za to.

 

Jak to probíhá

Implantáty lékaři zabudovávají rovnou do čelisti. Vyrábějí se z velmi kvalitních materiálů - většinou z čistého titanu, který tělo nepovažuje za cizorodý prvek, a keramiky. Provádí se to tak, že se do čelisti bezbolestně navrtají speciální válce se závity. Na ně se pak připevní dočasná korunka, která je většinou keramická. Definitivní korunky se ale nasazují až po několika měsících. Titanový šroub se musí totiž v kosti nejdřív dobře zabydlet, usadit a zahojit. Teprve když je všechno v pořádku, doktor nasadí finální zubní náhradu, která není od pravého zubu prakticky vůbec k rozeznání.

 

Můstek zlevňuje

Naštěstí neplatí pravidlo, že kdo například přijde o šest zubů, musí si nechat zavést rovnou všech šest implantátů. „U jednotlivého zubu tomu tak je. Co zub, to implantát. Ale už u tří chybějících zubů v řadě je možno zavést dva implantáty a na nich zhotovit můstek. To je potom citelně levnější," říká stomatoložka Yveta Bednářová. Můstek se upevňuje pomocí kovových korunek nebo jiným zařízením na okolních zdravých zubech nebo zmíněných implantátech.

 

Úplně bez zubů?

U lidí, kteří nemají žádné zuby, je velký rozdíl v tom, jestli jim chybí na dolní nebo na horní čelisti. V horní je vhodné podle zubařů zavést minimálně šest až osm náhrad. V dolní čelisti stačí jen čtyři implantáty. Na nich se pak dá zhotovit pevný můstek. Důležité je, aby měl člověk čelist v pořádku. Zubaři tom u odborně říka jí dostatek kostní tkáně. Ale i ta se dá v horším případě dotvořit. Stomatologové prostě dneska umějí zázraky.

 

Bolí to?

Kromě operačních postupů, kdy je potřeba doplnit chybějící kosti, není výkon nijak zvlášť náročný. Vše se provádí v lokálním znecitlivění. Pak to cítíte asi jako po vytržení zubu, může to někdy i otéct - na otoky je nejlepší obklad s ledem.

 

Jak dlouho to trvá?

Voperování jednoho implantátu trvá asi půl hodiny a pak můžete jít rovnou domů. Pooperační komplikace jsou naprosto výjimečné.

 

Pro koho jsou nevhodné?

Pro pacienty s paradontózou. Pro silné kuřáky (u těch je až 30% neúspěšných pokusů o implataci náhrady). Při rakovině.