Dobré ráno, dnes je neděle 4.6.2023, svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav.

Zrak, oči - nejčastější otázky pacientů a odpovědi očních lékařů (oftalmologů)

 

zrak-oci-nejcastejsi-otazky-pacientu-a-odpovedi-ocnich-lekaru-oftalmologu

zrak-oci-nejcastejsi-otazky-pacientu-a-odpovedi-ocnich-lekaru-oftalmologu
Možná jste to zrovna vy, kdo právě odchází od svého očního lékaře se smíšenými pocity - a hlavně s problémem. Jak vaše potíže začaly a jak se budou řešit? Nabízíme vám nejčastější otázky a odpovědi z oblasti oftalmologie. Možná mezi nimi najdete odpověď i na svůj problém. Pamatujte však, že prevence zůstane prevencí - ta je vždy mnohem levnější než napravovat to, co se už pokazilo.

___

___


Co můžeme udělat pro své zdravé oči?

Noste brýle s UV filtrem. Žádné napodobeniny, ale opravdu certifikovaná skla Intenzivní vystavování se UV záření (například po dní stráveném na bělostné sjezdovce) může doslova spálit povrch oka a urychlit rozvoj šedého zákalukatarakty. Při něm dochází k zakalení původně čiré čočky. Ročně se kvůli tomuto problému ocitá pod rukama chirurgů asi no tisíc osob. Přestože jde o nemoc starší generace, nadměrné vystavování se UV zářeníji může posunout do podstatně nižšího věku.

 


Jak by měli rodiče předcházet vzniku oční vady u malých dětí?

Každý třetí obyvatel ČR trpí krátkozrakostí. Ta na rozdíl od dalekozrakosti postihuje děti a mladší ročníky. Počet krátkozrakých dětí neustále roste. Souvisí to s moderním způsobem života: děti stále více tráví svůj čas doma u obrazovky počítače. Věk dětí s očními vadami se navíc snižuje. Snížit by se měl i věk první prohlídky u očního lékaře, nejraději ještě než jde dítě do školky. Lékaři tak mají větší šanci ověřit, zda jde skutečně o vadu, kterou lze účinně korigovat, tedy tupozrakost. Takže pokud se vám cokoli nezdá být úplně v pořádku, rychle s dítětem k lékaři.

 

Jak se na zdraví oka mohou podepsat sportovní aktivíty?

Provozováníjakéhokoli sportu přináší určitá rizika, mimo jiné i pro oči. Při některých sportech se proto doporučují ochranné brýle. Výrobci sportovního vybavení přicházejí se speciálními ochrannými brýlemi včetně brýlí s UV filtrem, jejichž hlavní přednostíje vysoká ochrana proti nárazu.
Jsou vyrobeny ze speciálního polykarbonátu a existuje i verze pro děti.

 

Má strava a kouření vliv na zdraví očí? 

Proces oxidace ničí oči stejně jako jakýkolijiný orgán. Může uspíšit vznik šedého zákalu, ale imakulární degenerace v podstatně nižším věku, nežje obvyklé. Makulární degenerace je nejčastější příčinou slepoty. Suchou formou, která má velmi pomalý průběh, trpí asi 90 procent populace. Daleko rychlejší a nebezpečnější je však vlhká forma. Vede k oslepnutí během několika týdnů, maximálně měsíců. 

 

Jak se celkové zdraví odráží na zdraví očí? 

Každé onemocnění, které ovlivňuje cévy, se může odrazit na kondici oka. Oko je tvořeno sítí drobných, ale velmi důležitých cévek Oči a vidění může doslova zničit například vysoký krevní tlak či diabetes. 

 

 

Je pro zdraví mých očí důležité užívání extra vitaminů nebo mineráIů?

V podstatě postačí obyčejný multivitamin. Počínající makulární degeneraci nebo šedý zákal lze mírně zbrzdit pomocí připravků pro oči, které obsahují například lutein.


Mohu zhoršit zdraví svých očí tím, že se dívám zblízka na televizi?

Nemůžete. Na televizi se dívejte, z jaké vzdálenosti chcete. čtěte si třeba u petrolejky. Děti a mladí lidé dobře vidí i za šera - proto jim nedělá, na rozdíl od starších dospělých, velké problémy jezdit v noci autem. 


Mohu zhoršit zdraví svých očí při každodenní práci spočítačem?

Každodenní vysedávání před počítačem může zhoršit vaše problémy s tzv. syndromem suchého oka Ten vzniká, pokud se na povrchu oka nevytváří souvislý slzný film, který oko omývá. Pacient paradoxně slzí víc. Syndrom suchého oka nelze vyléčit, k dispozici však máme velké množství speciálních kapek - umělých slz. Většinu pacientů dokáží zbavit obtíží. Je ale nutné je používat dlouhodobě. K dobrému vidění také přispívají pravidelné přestávky spojené s procvičováním očí. 


Stárnou společně s námi i naše oči? 

Po šedesátce začiná svět člověku šednout. Nad 75 let je téměř pravidlem, že alespoň najedno oko kvůli šedému zákalu nevidíme. V důsledku metabolických změn dochází k zakalení původně čiré čočky. Tato vada se dá odstranit velmi rychlou operací. 


S jakým problémem s očima bychom měli okamžitě jít ke svému lékaři?

Každý stav, při kterém znenadání přestanete vidět najedno, nebo dokonce na obě oči,je alarmující. Svého očního lékafe byste měli vyhledat bez prodlení, pokud ucítíte náhlou velkou bolest v oku.