Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Zánět močového měchýře čili cystitida u žen - příčina, příznaky, komplikace, léčba

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Zánět močového měchýře čili cystitida u žen - příčina, příznaky, komplikace, léčba Email
Čtvrtek, 11. únor 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2447x

zanet-mocoveho-mechyre-cili-cystitida-u-zen-pricina-priznaky-komplikace-lecbaZánět močového měchýře neboli cystitida dovede pěkně potrápit. Alespoň jednou v životě cystitidou onemocní každá druhá žena. Jak se projevuje, jak se léčí a můžeme tomuto nepříjemnému onemocnění předejít? Zánět močového měchýře samozřejmě postihuje i muže. Mnohonásobně větší „šanci“ ale mají ženy - už jen z toho prostého důvodu, že ženské pohlavní uspořádání cystitidě podstatně více „nahrává“.

___

___

S projevy zánětu močového měchýře se tak setkává přibližně 50 % žen. Jak zánět vzniká? Nejčastější mechanismus přestupu infekce je vzestupnou cestou močovou trubicí do močového měchýře. Jelikož je ženská močová trubice kratší a umístěná blíže konečníku než u muže, bakterie ze střeva snáze infikují močový měchýř.

Zánět močového měchýře může postihnout ženu ve kterékoli etapě života, prakticky od prvního roku věku až do pozdního stáří. Maximum výskytu cystitidy se však pojí zejména s hormonálními změnami v období menstruace, těhotenství a menopauzy.

 

Původce – bakterie, vzácněji kvasinky a viry

Nejčastějším (až v 90 % případů) původcem cystitidy je bakterie Escherichia coli. Méně často potíže způsobují enterokoky. Jiní původci - jako kvasinky nebo viry – jsou příčinou zánětu ve velmi malém procentu. Vzestup infekcí u žen souvisí s obdobím pohlavní zralosti a u mužů po 60. roce s obtížnějším vylučováním moči následkem zvětšování prostaty a tím i zhoršeným vyprazdňováním močového měchýře. U žen se obvykle jedná o zánět močového měchýře a u mužů bývá infekce spojena kupříkladu se zánětem nadvarlete.

 

Anatomická nevýhoda žen

Jak bylo uvedeno výše, častěji cystitida postihuje ženy. Je to dáno odlišností stavby jejich močových cest. Pro zavlečení infekce tato odlišnost představuje jeden z hlavních rizikových faktorů - perianální oblast (okolo řitního otvoru) je u ženy velice blízko močové trubici. Navíc zatímco ta je u mužů zhruba 20 centimetrů dlouhá a dvojitě zakřivená, u žen je rovná a výrazně kratší - měří cca 4 centimetry.

 

Příčin zánětu močových cest je více

U vzniku cystitidy stojí několik dalších příčin. Onemocnění souvisí s řadou různých okolností. Mezi ty hlavní můžeme počítat nedostatečný příjem tekutin. Tuto podmínku přitom nemusíme splňovat jen při cvičení ve fitku. Často léčíme zánět močového měchýře u mladých děvčat, která tráví krásný letní den na koupališti v mokrých plavkách a málo pijí, jelikož pití ve stánku je drahé.
K častým infekcím močového měchýře dochází i po divočejších sexuálních hrátkách. Proto se někdy cystitidě přezdívá „nemoc líbánek“. Dráždivě může působit také kondom nebo lubrikant. A jak už jsme uvedli výše, k rozšíření infekce může žena přispět i sama, pokud se po vymočení utírá směrem od konečníku. Je celkem nasnadě, že zánět močového měchýře si stejným mechanismem může přivodit i malá holčička, která ještě nemá zažité správné hygienické návyky (zvláště pravidlo utírání „odpředu dozadu“). Na vzniku potíží se může negativně odrazit rovněž kouření či pobyt v zakouřeném prostředí; to vše způsobuje nižší slizniční imunitu. Dalším rizikovým faktorem se podle některých odborníků může stát i nedostatečné vyprazdňování močového měchýře.

 

Pálí, pálí, pálí!

"Velmi nutkavé nucení na močení a příšerná řezavá bolest, asi jako kdybych močila tabasco. Pokaždé, když jsem se vymočila, už se mi chtělo znovu“ popisuje čtyřicetiletá Magda. Mezitím se snažila přestat myslet na bolest, která jí dotírala na nafouklý podbřišek, a přemlouvala se, že na záchod přece nemusí zase znovu po 3 minutách. A sotva dílo dokončí, už se jí chce zas...
Subjektivními příznaky cystitidy jsou pálení a řezání při močení, především na konci močení, pocit nedovyprázdněného měchýře a „trvalé“ nucení na močení, ač se pacientka chvíli před tím vyprázdnila. V různé intenzitě má postižená žena bolesti v podbřišku. Výčet nepříjemných příznaků tím ale nekončí: Moč bývá při cystitidě i více cítit a má zakalenou barvu. U části pacientek může být zbarvena do červena v různých odstínech. Teplota a bolesti v zádech obvykle do klinického obrazu zánětu měchýře nepatří. Horečky jsou spojené spíše se zánětem ledvin. To, že se s močovým měchýřem něco děje, potvrdí laboratorní nález: v moči jsou přítomné bílé a červené krvinky, v močovém sedimentu bakterie.

 

Pozor na komplikace - hlavně na zánět ledvin

Co se stane, pokud cystitidu zanedbáme a spokojíme se s momentálním řešením, kdy si sice ulevíme od bolesti, příčinu cystitidy ale nijak neřešíme? Můžeme docela dobře splakat nad výdělkem. Jestliže žena cystitidu přechodí, z velké části se nestane nic závažného, pouze se dříve či později bude opakovat podobný scénář. U části žen může dojít k poměrně dramatické změně. V akutní fázi se totiž infekce může vzestupně dostat do pánvičky ledvinné. A rozvine se akutní zánět - cystopyelitida. Její průběh je mnohem vážnější, bývá spojena s bolestí v bedru na postižené straně, pacientka má zvýšenou teplotu až horečku. Tento stav často vyžaduje podání injekčních antibiotik a hospitalizaci. Závažnější je v těhotenství, kdy může vést i k potratu. U těhotných je třeba léčit nejen akutní cystitidu, ale i takzvanou asymptomatickou bakteriurii (to jest přítomnost bakterií v moči bez klinických obtíží).
Infekce močového měchýře, které se často opakují, mívají souvislost s vaginálními infekcemi – bakteriální vaginózou. Zde je nezbytná spolupráce s gynekologem. Bez vyléčení vaginózy a zajištění vhodného vaginálního prostředí (příslušné pH, přítomnost laktobacilů...) si u opakujících se infekcí močových cest neporadíme.

 

Co pomáhá? Pít, pít a zase pít. 

Jde-li o nekomplikovaný zánět močového měchýře, je třeba od počátku příznaků zvýšit příjem tekutin. Vhodná je voda, neslazené čaje. Sladké limonády, černá káva a alkoholické nápoje nejsou vhodné - cukr podpoří množení bakterií, káva a alkohol dehydratují tělo. Jak poznáme, že jsme skutečně dostali do těla přiměřené množství tekutin? Naše moč nezapáchá a je světlá, bezbarvá. K pitnému režimu se doporučuje přidat pár osvědčených bylinkových směsí či volně prodejných doplňků stravy (lichořeřišnici, rakytník, extrakt z brusinek). Oblíbený je urologický čaj. Léky s obsahem ibuprofenu mohou na chvíli pomoci, pouze však potlačí bolest. Zásadní první pomocí je vždy „proplachovat“, jinými slovy výrazně zvýšit příjem tekutin! Množství tekutin, které máme ideálně vypít, závisí především na fyzické aktivitě a teplotě okolí. Za běžných okolností je to na každých 10 kilogramů váhy cca 3 decilitry tekutin.

 

Kdy k lékaři se zánětem močových cest?

Cystitida je velmi nepříjemné onemocnění, které se může „zvrtnout“ v ještě nemilejší záležitosti. Pokud se tedy potíží nezbavíte do 3 dnů, nezůstávejte s bolavým břichem a pálením při močení doma a raději jděte k lékaři. Vždy je dobré udělat bakteriologické vyšetření moči se stanovením bakteriálního kmene a citlivosti na antibiotika. Zánět tak léčíme cíleně. Pokud se cystitida projeví „v plné kráse“, lékař vám nejspíš předepíše vhodná antibiotika. V takovém případě počítejte s týdenní až 14denní léčbou. Zcela nevhodná je léčba pouhých příznaků infekce. Za těmito příznaky se může skrývat mnohem vážnější onemocnění jako močové kamínky či nádory močového měchýře. I pokud máte opakované záněty močového měchýře, je potřeba se objednat na urologické vyšetření.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny