Dobrý večer, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Vytažení klíštěte - video, točit ve směru nebo v protisměru ručiček

jak_vytahnout_kliste.jpg Klíšťat jsou dnes plné lesy. Je tedy pravděpodobné, že až se naplno rozjede houbařská a rekreační sezona, přinesete si některé domů vy nebo třeba váš pes. Podívejte se, jak klíště bezpečně odstranit, tedy jak správně vytáhnout klíště.

___
___ 

Vytažení klíštěte

Pokud na sobě objevíte přisáté klíště, místo nejprve dezinfikujte. Pokud je přichyceno jen krátce, dezinfekce může zabít případný virus klíšťové encefalitidy.

Klíště vytahujte nejlépe pinzetou s kulatým či tupým okrajem. Kývejte s ním opatrně doleva a doprava a mírně táhněte. Do dvou nebo tří minut by se mělo uvolnit. Pokud přece jen v ráně zůstanou zbytky kusadel, vypudí je dezinfekce, kterou na ránu opět nastříkejte.

Vytažené klíště pak zabalte do ubrousku a spláchněte do záchoda. Hroty pinzety stejně jako potřísněná místa vydezinfikujte a důkladně si umyjte ruce.

Postup odstranění klíštěte ze psa je stejný jako u člověka. Jen protože jsou zvířata neklidnější, není zpravidla možné tři minuty klíštětem kývat ze strany na stranu. Proto je potřeba zvolit rychlejší způsob – silnější tah s mírným zakroucením. Je jedno, na kterou stranu klíštětem kroutíte, důležité je ho nerozmáčknout a ránu pak vydezinfikovat nejlépe prostředkem na bázi jódu, tedy například jódovou tinkturou nebo jodisolem.