Náhodné stránky webu
- (31.01.2012) Cystická fibróza, mukoviscidóza - příznaky, projevy, symptomy
- (12.01.2020) Klinická onkologie - kmen, kmenová příprava, test - podmínky 2020
- (25.01.2012) Příbalové letáky léků online, seznam a složení všech léků na českém trhu
- (08.12.2015) Přítel nebo manžel lakomec aneb život jako psychický teror - co si počít a jak muže změnit?
- (12.01.2020) Kardiochirurgie - kmen, kmenová příprava, test - podmínky 2020
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Víno a zdraví člověka - účinky vína na organismus, víno v těhotenství, vliv na srdce, tlak krve, frekvence pití, alkoholismus |
![]() |
Pondělí, 07. září 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3813x |
___ ___ V lékařství se víno začalo používat nejprve spolu s náboženskými obřady, později se osamostatnilo a užívalo se k ošetření ran, na snížení horečky, jako anestetikum a diuretikum. Hrálo významnou úlohu v prevenci střevních infekcí a jako příspěvek k výživě.
Zdravé pití vína - kolik vypít?Spotřeba alkoholu u bezproblémového pití se podle světové literatury pohybuje mezi 21 a 57 g alkoholu denně pro muže a 10 a 40 g pro ženy. Současné názory se ustálily na tom, že muži by měli vypít každý den přibližně 20 až 40 g alkoholu, nejlépe ve formě vína, tj. přibližně 2 až 4 dcl. U žen by tato dávka měla být nižší (20 až 30 g na den). Proč jsou střídmé dávky alkoholu u žen nižší než u mužů? Ženy mají ve srovnání s muži sníženou aktivitu alkohol-dehydrogenázy, enzymu, který rozkládá alkohol, na pouhých 20-30 % aktivity u mužů. Žena, která vypije naprosto stejné množství alkoholu jako muž, má tedy vyšší hladinu alkoholu v krvi, jež tam přetrvává delší dobu než u muže. Navíc mnoho žen neví, že odstraňování alkoholu z těla zpomaluje též užívání hormonální antikoncepce!
Kdo "snese" víc?Zdá se, že ještě větší význam než množství vypitého alkoholu má častost a objem jeho pití. Co je příčinou různé tolerance jednotlivých osob k alkoholu, dosud není přesně známo. Víme, že tolerance stoupá dlouhodobým, opakovaným pitím, vliv má samozřejmě tělesná hmotnost a výška, ale i psychická kondice a duševní pohoda, stejně tak strava a časová souvislost mezi jídlem a pitím. A samozřejmě pohlaví. Tolerance k alkoholu se nemění při změně nadmořské výšky, v níž se alkohol konzumuje, proto se na horách ani v letadle neopijeme snadněji.
Proč častěji chodíme na záchod po pití vína?Alkohol vede k menšímu zadržování vody v těle, než je obvyklé, protože blokuje antidiuretický hormon, který udržuje dostatek vody v těle a dostatečnou hydrataci. Proto močení po pití alkoholu stoupá, je častější.
|