Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Vareniklin a léčba kouření cigaret a odvykání kouření, nikotinové závisloti

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Vareniklin a léčba kouření cigaret a odvykání kouření, nikotinové závisloti Email
Pátek, 20. únor 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6348x

vareniclin_a_lecba_koureni_cigaret_nikotinove_zavislosti_odvykani_koureni.jpgKouření není jen zlozvyk, ale opravdová závislost, podle názoru lékařů srovnatelná se závislostí na heroinu. Jde tedy o nemoc, kterou lze jen výjimečně zvládnout vlastní silou.

 

___

___

Odvykání kouření s vareniklinem, Champixem

 

Posledním novým lékem ve farmakologické léčbě závislosti na kouření je Champix s účinnou látkou vareniklin. Léčivo se místo nikotinu naváže na určitý typ receptoru, který je typický pro silně závislého kuřáka. Způsobí vylučování dopaminu a vyvolá tím pocit blaha stejně jako po cigaretě. Působí i jako antagonista, čili odpuzovač nikotinu. Kdyby si člověk, který užívá variniclin, zapálil cigaretu, neposkytne mu ten pocit blaha, protože receptory už jsou obsazené variniclinem a už není co podnítit. U podpůrné farmakologické léčby je však důležité brát léky delší dobu. Nejméně 3, optimálně 6 měsíců. Nejčastější příčinou relapsu je právě fakt, že dotyčný léky nebere dostatečně dlouho.

 

Zyban a vareniklin

Zatímco dříve se nedoporučovalo počet vykouřených cigaret postupně snižovat, dnes takový postup lékaři odvykajícím kuřákům doporučují. Metodu představuje léčba Zybanem, který mírní abstinenční příznaky. Užívá se zhruba čtvrt roku a je pouze na recept (jde o lék, původně antidepresivum). V  boji se závislostí na nikotinu úspěšně zasahuje nový lék, jehož účinnou látkou je výše zmíněný vareniklin.

 

Klinické pokusy, zkoušky a statistiky

Dvanáctitýdenní užívání léku v potažených tabletách vedlo ke kontinuální abstinenci takřka poloviny subjektů ve srovnání s podáváním placeba a k udržení efektu zhruba po dobu jednoho roku u čtvrtiny účastníků. Asi třetina pacientů pocítila nežádoucí účinky (nespavost, plynatost, zácpa, abnormální sny) , které se však postupně mírní. Komise pro humánní léčiva v Londýně doporučila udělit výrobci léku (Pfizer Limited) registraci.

 

Související odkaz:


Zdroje: idnes.cz, jednoutydne.cz
 

elektronicka-cigareta-se-muze-pouzivat-kdekoliv

elektronicka-cigareta-zdravi

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny