Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Tipy jak zlepšit paměť - 7 jednoduchých rad jak vylepšit schopnost zapamatování

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Tipy jak zlepšit paměť - 7 jednoduchých rad jak vylepšit schopnost zapamatování Email
Středa, 16. červenec 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 16641x

jak_si_zlepsit_vylepsit_pamet.jpg Jak si zlepšit paměť? Otázka, kterou se trápí miliony lidí. Naše schopnost zapamatovat si se od 20 let pomalinku zhoršuje. Ale mozek je jako sval, je nutné ho nejstále trénovat! Jen tak budete duševně svěží, fit a budete si i pamatovat.

___
___ 

ONLINE TEST PAMĚTI - OSTESTUJTE SE ZDE

 

Občas si nemůžete vzpomenout, jak se jmenuje člověk, kterého vám právě představili, nebo kam jste položili klíče? Klid. To ještě ani zdaleka nemusí být předzvěst toho, že v důchodu skončíte s demencí.

Vědci sice zatím ještě nezjistili, jak předcházet Alzheimerově chorobě, ale už teď ví, že mozek a paměť se dají posilovat stejně jako svaly. I ty nejmenší změny ve vašem životním stylu mohou mít obrovské pozitivní důsledky pro vaší paměť. Čtěte, které překvapivě jednoduché kroky udrží vaši paměť ve formě.

 

Špatný sluch - postižený se soustředí na porozumění

Výzkum provedený na Brandeis University ukazuje, že lidé s poškozeným sluchem věnují často velké úsilí tomu, aby porozuměli, co jim ostatní říkají. Tím pádem se nesoustředí tolik na obsah sdělení a snadněji jej zapomínají. Pokud je vám víc než padesát let, nechte si vyšetřit sluch každé tři roky. Navíc můžete ztrátě sluchu účinně předcházet, stačí například ztlumit hlasitost svého MP3 přehrávače. Hudbu do sluchátek byste nikdy neměli poslouchat na větší hlasitost než je osmdesát procent maximálního výkonu přehrávače.

Vliv hmotnosti a obezity na paměť

Testy paměti ukázaly, že lidé s BMI kolem 20 (normální hmotnost) si průměrně pamatují devět slov ze šestnácti. Oproti tomu lidé s BMI 30, tedy obézní, si v průměru pamatují jen sedm slov. Uvádí to studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v magazínu Neurology. Ačkoli se tento rozdíl může jevit jako detail, odborníci tvrdí, že jde o podstatnou záležitost, jejíž význam se zvětšuje především s věkem.

Pokud je vaše BMI vyšší než 25, měli byste zhubnout minimálně pět až sedm procent své tělesné váhy. K tomu vám stačí snížit svůj denní kalorický příjem (nebo naopak zvýšit výdej) o pouhých 250 kalorií.

Zelenina zlepšuje funkce mozku

Studie provedená na Rush University ukázala, že u lidí, kteří konzumovali minimálně tři porce zeleniny denně, se snížilo zhoršení kognitivních funkcí v průběhu šesti let o čtyřicet procent. Navíc oproti lidem, kteří zeleninu nejedli, se jejich mozek jevil o pět let mladší. Zdá se, že nejpozitivnější efekt na paměť a mozkové funkce má listová zelenina, mandle a slunečnicová semínka. Je to pravděpodobně způsobeno vysokým podílem vitaminu E, který je v nich obsažen.

Soustřeďte se

Čím jste starší, tím hůř jste schopni soustředit se na informace přicházející zvenčí a víc vás rozptyluje prostředí. To má samozřejmě potom negativní vliv na schopnost zapamatování. Dokazuje to například pokus, v němž si měli respondenti zapamatovat obsah krátkých textů, zatímco je rozptyloval okolní hluk. Ti, kteří předtím absolvovali trénink pozornosti, dosahovali mnohem lepších výsledků. Zkuste si při skládání puzzle nebo luštění sudoku (oboje je velmi doporučováno pro trénink mozkových funkcí) pustit rádio nebo televizi. Cvičíte si tím schopnost soustředění.

Ryby paměti pomáhají

Výzkum provedený v Norsku zjistil, že starší lidé, kteří jedli ryby minimálně jednou týdně, dosahovali v paměťových testech mnohem lepších výsledků. Odborníci se domnívají, že je to způsobeno pravděpodobně velkým obsahem omega-3 mastných kyselin, které mají na mozek mimořádně pozitivní vliv. Ryby nebo mořské plody byste měli do svého jídelníčku zařadit minimálně dvakrát týdně.

Kontrolujte krevní cukr (glykémii)

Ženy s chronicky zvýšenou hladinou krevního cukru mají mnohem větší riziko zhoršení kognitivních funkcí nebo demence, a to i v případě, že nejsou diabetičky. Permanentně zvýšený krevní cukr může být příčinou kardiovaskulárních onemocnění i poškození mozku. V rámci prevence si nechte jednou ročně změřit tlak. Dejte si třicetiminutovou procházku, která hladinu krevního cukru stabilizuje. Při kontrole krevního cukru vám pomůže i denní režim, v průběhu kterého si dáte čtyři až šest malých jídel denně.

Hlídejte si vysoký krevní tlak

V roce 2007 udělali na Columbia University studii, která dokázala, že lidé trpící hypertenzí mají o čtyřicet procent větší riziko zhoršení kognitivních funkcí než lidé s normální krevním tlakem. Mozkové funkce se spolu s věkem zhoršují, ale hypertenze (vysoký krevní tlak) může tento destruktivní proces ještě významně urychlit. Pro snížení rizika hypertenze si dejte denně minimálně tři jídla bohatá na kalcium (draslík).

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny