Dobrý večer, dnes je úterý 10.9.2024, svátek slaví Irma, zítra Denisa.

Těhotenská nevolnost - od kdy nastupuje, příčina, léčba, rady, zkušenosti

tehotenska-nevolnost-od-kdy-pricina-lecba-zkusenosti
tehotenska-nevolnost-od-kdy-pricina-lecba-zkusenosti
Asi to většinu maminek nepotěší, ale jednoznačný recept na neklidný žaludek v počátcích těhotenství neexistuje. Dobrá zpráva ale je, že podle vědců nevolnosti mají svůj smysl - a tak maminku může těšit vědomí, že miminku neškodí, ale spíše prospívají.
Jak to ale všechno je - proč se vyskytují, od kdy? Co je příčinou a jaká je léčba nevolností?

___
___

 

Když se mluví o tom, že těhorenské nevolnosti se vyskytují ráno a obvykle mizí se třetím měsícem gravidity, maminka dvou kluků Zuzana se jen směje. Pořádně špatně jí totiž bylo až do pátého měsíce, a to při obou těhotenstvích. Špatně mi začalo být jeden až dva týdny poté, co jsem zjistila, že jsem těhotná - tedy tak v sedmém týdnu. Postupně se to zhoršovalo až do stavu, že jsem zvracela celý den. Něco jako ranní nevolnost, to se u mě rozhodně nedalo rozlišit. Její problémy byly přitom tak vážné, že skončila v nemocnici. "Nemohla jsem jíst skoro nic. Například česnek, který mám jinak ráda, jsem nemohla ani cítit. Měla jsem vždycky období, kdy jsem něco trochu mohla - třeba ledový salát, bílý čaj nebo naopak jen čisrou vodu ... Někdy jsem ale nemohla nic," vzpomíná Zuzana a dodává, že nejhůř jí bylo vždycky v horku. S Františkem, který se narodil v prosinci, jí přitom celé krizové období připadlo právě na letní měsíce.

 

Příčina těhotenské nevolnosti - co ji způsobuje

Těhotenské nevolnosti obvykle přicházejí ve chvíli, kdy si tělo začne tvořit hormon HCG (choriogonadotropin). To nastává krátce poté, co se oplodněné vajíčko uhnízdí v děložní stěně - to se děje během prvního měsíce těhotenství (hladina HCG stoupá prudce hlavně po 10. dni těhotenství). Častěji postihují ženy, které i mimo graviditu trpí kinetózou (nevolností v autě, autobuse, lodi), migrénami nebo u nichž dokážou vyvolat nevolnosti některé pachy či chutě. Více si tyto stavy "užívajl' také maminky vícerčat a ženy, kterým bylo špatně při minulém těhotensrví. Roli hraje i dědičnost: pokud na zvracení trpěla vaše maminka, máte větší šanci, že vás to potká také.

 

Jak si ulevit od těhotenské nevolnosti

Protože nevolnosti postihují podle odhadů 50 až 90 procent žen, existuje i velké množství receptů na úlevu od těchto problémů.
Žádný z nich ale není univerzální - a někomu prostě nepomáhá žádný.

"Vždycky jsem si myslela, že mi něco pomáhá, třeba tabletky, zázvor nebo cola ... Ale pokaždé to pomohlo jen na chviličku," popisuje své zkušenosti Zuzana. Až do pátého měsíce tak musela zůstat na nemocenské a s péčí o domácnost (a při druhém těhotenství i o staršího syna) musela pomáhat celá rodina. "Manžel vždycky ráno nachystal jídlo, které jsem malému jen ohřála," vysvětluje. Malý Honzík je přitom jen o 15 měsíců mladší než jeho bráška. "Všichni se mě ptají, jak jsem zvládla kluky tak rychle po sobě. Ale bylo to vlastně dobře: František totiž ještě nechodil, když jsem měla ty nejhorší nevolnosti, takže jsme spolu strávili čtyři měsíce v posteli čtením knížek. I teď má knížky hrozně rád a umí spousty říkadel," říká s úsměvem maminka, jíž dalo těhotenství opravdu zabrat.

 

O miminko se nebojte

Vážné nevolnosti, které mamince znemožňují pořádně jíst, a hlavně pít, se pochopitelně nesmí podcenit. Lékaři poznají, kdy je zle a je třeba tělu dodat potřebné živiny v kapačkách (infúzích) nebo ve formě léků. V případě, že se nastávající maminka uchrání před kolapsem, se nemusí o své dítě bát. "Sice jsem za prvních pět měsíců přibrala jen jedno až dvě kila, ale děti se vyvíjely bez problémů. Zcela v normě byly i výsledky mých rozborů moči, krevní tlak a podobně. Tělo má zjevně rezervy, jaké si ani neumíme představit," dodává Zuzana, která je profesí lékařka.

 

Jsou tyto těhotenské stavy pro něco dobré?

Především ženy, které zvracejí po velkou část těhotenství, se jistě budou ptát: PROČ? Pokud mají nevolnosti tři čtvrtiny žen, asi je to k něčemu dobré - ale k čemu? Vědci v této věci nemají jasno, mají ale několik hypotéz. Domnívají se například, že nevolnost může chránit miminko před škodlivinami, které mu hrozí z vašeho jídla či okolí - často je spouští kouř cigaret, alkohol nebo káva či chuť masa, vajec a ryb, které mohou obsahovat nebezpečné bakterie.

Neklidný žaludek také může tlačit maminku ke stravě, kterou dítě potřebuje (například k dietě bohaté na sacharidy), nebo zajistit, aby se matka šetřila, což pomůže správnému vývinu jejích tkání i plodu. Další argument, který vysvětluje užitečnost nevolností, přinesla srudie Severokarolínské univerzity, jíž se zúčastnilo 2400 matek. Ukázala, že pokud se nevolnosti dostaví, klesá u těhotné ženy riziko potratu v raných fázích těhotenství. Nejpatrnější byla tato souvislost u budoucích maminek starších 30 let. Celkově trpělo ranní nevolností 89 procent dotazovaných, nevolnosti se zvracením zažila víc než polovina účastnic srudie a 11 procent dotázaných do 20. týdne potratilo.

Ženy, které nevolnosti neměly, přitom potratily třikrát častěji než ty, které ranní nevolnosti poznaly. Autoři srudie se domnívají, že to může souviset s množstvím HCG v těle ženy: pokud má budoucí maminka hodně hormonu, který přispívá k udržení těhotenství, roste její šance nepotratit - zároveň jí ale častěji bývá zle.

Odborníci nicméně dodávají, že by maminky, jimž špatně není, neměly propadat panice. Zdá se, že hormon HCG na některé ženy tyto nepříjemné účinky zřejmě nemá.

 

Hlavně nepanikařit

Ať už patříte mezi ženy, které zvracejí celé těhotenství, nebo si užijete devět měsíců v klidu a pohodě, měla byste mít na paměti jedno pravidlo: nestresujte se. Mít i nemít nevolnosti je běžné a ani v jednom případě to neznamená, že byste měla mít nějaký problém. Pokud ale budete řešit, jak právě u vás gravidita probíhá a nervovat se, rozhodně děťátku nepomůžete. Užívejte si, co nejvíc to jde!

Léčba těhotenské nevolnosti - rady

  • Vybírejte si pečlivě potraviny. Vhodnější jsou jídla bohatá na sacharidy, s co nejmenším množstvím tuku a snadno stravitelná. Některým maminkám ulevují slaná jídla, naopak mastná a kořeněná jídla si rozhodně odpusťte. Velmi často zmiňovaným lékem na nevolnosti je zázvor, hodně žen ale udává, že pomáhá jen chvilku nebo vůbec.
  • Dávejte si často malé svačinky. Než vstanete, dejte si kousek suchého chleba nebo pár piškotů, a po jejich snědení ještě chvilku zůstaňte v posteli. Zobejte během dne malé dávky potravin, je to lepší než se třikrát pořádně nacpat. Předcházejte vyhládnutí: prázdný žaludek může nevolnosti zhoršit.
  • Snažte se být na čerstvém vzduchu. Pokud to počasí dovolí, co nejvíce větrejte a denně se procházejte venku.
  • Ulevit vám může i aromaterapie, příjemné jsou například vůně citronu nebo pomeranče.
  • Buďte opatrné s vitaminy pro těhotné. Preparáty s obsahem železa mohou nevolnosti zhoršovat.
  • Z alternativních léčebných metod mohou maminky vyzkoušet homeopatii, akupunkturu, akupresuru nebo hypnózu.

 

Co na těhotenské nevolnosti gynekolog?

Co vy osobně radíte maminkám, které trápí těhotenské nevolnosti? A kdy by podle vás měla žena zamířit s tímto problémem k lékaři?

Nejdůležitější je změnit životní styl a snažit se zabránit tomu, aby se nevolnost objevila. Tady je recept velmi individuální, každé ženě totiž bývá špatně po něčem jiném. Rozhodně maminkám nezakazuji slabou kávu nebo colu, pokud jim pomáhají. Například cola, která obsahuje velké množství cukru a škodí zubům, by se ale měla užívat nejlépe přemrzlá a jen po lžičkách, vždycky tak dva loky. Trocha kofeinu ale miminku nevadí.

Pokud jde o odbornou pomoc, je třeba rozlišovat, zda je ženě jen špatně nebo zda zvrací a jak často. Důležité je, jestli se jí podaří během dne do sebe nějaké jídlo a tekutiny dostat - není žádná tragédie, když ráno zvrací a během dne už jí víceméně normálně. Pokud ale v sobě neudrží skoro nic, tak jí hrozí velké riziko dehydratace a metabolického rozvratu. K lékaři by maminky měly jít i v případě, že hubnou, tedy ubývají na váze.

Odpověděla: MUDr. Drahoslava Krhounková