Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Strava starých lidí, zdravotní potíže ve stáří a jak je řešit

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Strava starých lidí, zdravotní potíže ve stáří a jak je řešit Email
Čtvrtek, 17. květen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6115x

strava-starych-lidi-zdravotni-potize-ve-stari-a-jak-je-resitV prvé řadě platí, že starý neznamená nemocný. Senior je sice méně odolný vůči nemocem a jeho soběstačnost může být velmi snadno nabourána, neznamená to však, že nemoc musí nutně dlouhodobě snížit kvalitu jeho života. Co nás čeká? Dříve nebo později senior čelí různým překážkám, které mu mohou postupem času připadat větší a větší.

___
___

 

strava-starych-lidi-zdravotni-potize-ve-stari-a-jak-je-resit-2Zdravotní potíže starých lidí a jak je řešit

Zhoršení pohyblivosti a oslabení svalů

Začíná ochabovat pohybový aparát, dochází k poklesu svalové síly a zhoršení pohyblivosti.
Co pomáhá?
Snažte se být stále aktivní, pravidelně se hýbejte, choďte na procházky, jezděte na kole, cvičte. Praktický lékař vám jistě poradí, jaké cviky vám mohou pomoci, existují i speciální knihy či kurzy cvičení pro seniory na posílení, uvolnění a protažení svalů celého těla.

 

Poruchy spánku, zpomalené vedení nervů, zhoršení myšlenkových funkcí

Zpomalí se nervové vedení a prodlouží se reakce na podněty, může dojít k poruchám spánku.
Co pomáhá?
Především duševní pohoda, naučte se relaxovat, třeba při hudbě nebo dobré knize. Pokud trpíte úzkostmi či strachem a špatně spíte, poraďte se s lékařem, který vám může předepsat správné léky.

 

Vypadávání a opotřebení zubů

V souvislosti s opotřebováním nebo ztrátou chrupu může dojít k problémům s příjmem potravy.
Co pomáhá?
Pravidelně navštěvujte zubního lékaře, a to dvakrát ročně. Jen tak si zajistíte zdravý chrup. Máte zubní protézu? Při manipulaci s ní dbejte na hygienu a používejte kvalitní fixační krémy .

 

Pomalejší hojení ran, oslabení imunity

Zhoršuje se imunita, rány se hojí pomaleji, oslabuje smyslové vnímání - zrak, čich, sluch i chuť.
Co pomáhá?
Kromě správné životosprávy vám na posílení imunity pomohou správně zvolené potravinové doplňky, zeptejte se na ně v lékárně.

 

Poruchy, zhoršení paměti ve stáří a problémy se soustředěním

Za typické příznaky stáří jsou považovány poruchy paměti, snižuje se koncentrace pozornosti a stárnoucí osoba musí na soustředění vynakládat mnohem větší úsilí než dříve.
Co pomáhá?
Trénujte nejen tělo, ale především mozek. Jak? Luštěte křížovky, zapište se do kurzů cvičení paměti, čtěte noviny, zajímejte se o dění kolem sebe, naučte se pracovat s počítačem, hrajte společenské deskové hry apod.strava-starych-lidi-zdravotni-potize-ve-stari-a-jak-je-resit-3Strava, výživa strých lidí se nesmí odbývat

Nejdůležitější součástí života je výživa. Senioři se často odbývají a se slovy, já už nic nepotřebuji, stačí mi jen rohlík a hrnek bílé kávy. Staří lidé pak konzumují nekvalitní jednostrannou stravu. To, že senioři nepotřebují už tolik jíst, je ale nebezpečný mýtus! Kvalitní výživa snižuje riziko zdravotních problémů a komplikací. Kromě toho přiměřeně živený senior bývá mnohem méně hospitalizován, snižují se také náklady na potřebné léky.
Pokud se senior nestravuje dostatečně začne docházet zejména k úbytku svalové hmoty, a to přestože viditelně nehubne. I "tlustý" může být podvyživený!
Ztráta svalové hmoty je obzvláště nebezpečná - nejedná se totiž jen o oslabení svalstva končetin, ale také o oslabení dýchacích svalů a srdečního svalu, což může v důsledku vést k rozvoji zápalu plic a úmrtí. S ubývající svalovou hmotou je pro seniora čím dál obtížnější pohyb, a tak více posedává nebo polehává. Ubývá mu sil a může dojít ke vzniku proleženin. Hojení proleženin může trvat i několik měsíců.

Pro posílení nemocných nebo seniorů jsou určené lékařsky ověřené přípravky tekuté výživy, takzvané nutridrinky, které mohou stravu seniorů účinně doplnit. K tomu stačí jen dvě lahvičky denně. Nutridrinky posilují organismus a obsahují důležité živiny v optimálním poměru. Tělo tak dostane chybějící energii, potřebné bílkoviny, cukry, tuky, vitarníny, minerální látky a stopové prvky, i když na jídlo není chuť.

Správná výživa je důležitá pro kvalitní život každého člověka a hraje důležitou roli v prevenci nemocí nebo v léčbě či rehabilitaci.


Více o stravě (nejen) starých lidí na www.vyzivavnemoci.cz

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny