Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Preventivní vyšetření u mladých lidí, adolescentů, teenagerů

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Preventivní vyšetření u mladých lidí, adolescentů, teenagerů Email
Sobota, 21. duben 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4402x
preventivni-vysetreni-u-mladych-lidi-adolescentu-teenageruPro někoho možná bude šokující, že preventivní vyšetření u osob ve věku 13-19 by měl dospívající navštívit svého dětského lékaře alespoň jednou za rok. Pokud máte tedy dospívající dceru či syna, ohlídejte si, aby se z preventivních důvodů nevyhýbali návštěvám u dorostového nebo praktického lékaře, i kdyžje zrovna nic netrápí. Lékař díky prohlídkám vede nejen podrobné záznamy ojejich zdravotním stavu, ale dokáže i rozeznat nepříznivé změny v psychickém, duševním a sociálním vývoji.
___
___


Dospívající lidé by měli svého lékaře navštěvovat alespoň jednou ročně. Podle české legislativy sice stačí preventivní prohlídky po dosažení 13., 15., 17. a 19. roku, podle lékařů to ale není úplně optimální. Ve vývojovém období od 13. do 19. roku by měly být prohlídky každý rok. Pokud své dítě na preventivní prohlídku nepošlete, nehrozí vám podle zákona žádná sankce, není ale dobré je vynechávat. Budete-Ii se navíc zajímat o zdraví svého dítěte a snažit se od lékaře obdržet rady a doporučení, bude to pro vás užitečná součást "průvodce dospíváním". Díky tomu se dozvíte, co vás na zdraví potomků má znepokojit a čemu naopak nemusíte věnovat takovou pozornost a zbytečně se rozrušovat.

 

Barvoslepost dítěte může být překvapením

Lékař během prohlídky mladé lidi kompletně prohlédne, změří jim krevní tlak, tep srdce a někdy vyšetří i štítnou žlázu, aby se zjistilo, zda nehrozí obezita. V některých případech pak doporučí návštěvu specializovaných center, kde lze například konzultovat správný jídelníček. Vyšetří také sluch, zrak a chrup, zda nejsou postiženy nějakými viditelnými změnami či zraněními. Může odhalit i sklony k přílišné únavě, kterou způsobují hormonální výkyvy. Ty jsou u dospívajícího člověka normální a dá se s nimi bojovat. Při prohlídkách se odhalí i barvoslepost, jíž trpí mnoho mladých lidí, kteří o tom často ani nevědí (na vyšetření se používají speciální tabulky). Pediatři se v posledních letech zaměřují na sluch, který může být postižen poslechem hlasité hudby.

Zubaře, oční lékař

Mladí lidé by měli mimoto alespoň jednou ročně navštěvovat i zubaře. Mládež si tak zažije správnou zubní hygienu a zubaři mimo jiné dokážou zavčas odhalit poruchy konfigurace zubů ("křivé zuby"), které by při opomíjení mohly být trvalé.

Teenageři s brýlemi by si na podobnou pravidelnost měli zvyknout i u očního lékaře, protože právě v období dospívání se jim zrak v mnoha případech mění víc než dospělým. Pokud navíc nosí brýle s nižšími dioptriemi, než mají, zbytečně svůj zrak napínají a unavují, čímž si ho i rychleji zhoršují. K očnímu lékaři je posílejte raději jednou ročně i v případě, že se zdá být vše v pořádku. Při vyšetření totiž může zjistit zárodky vad, které se aktuálně neprojevují, ale v budoucnu by mladému člověku mohly způsobit řadu zdravotních komplikací.

 

Gynekologické prohlídky a jejich důvody

Dospívající dívky by neměly zapomínat od patnácti let chodit na gynekologické prohlídky dvakrát do roka, i když nemají žádné potíže. Gynekolog monitoruje správný vývin pohlavních orgánů, a dá se tak například předejít nádorům děložního čípku. 

 

Ortoped pomůže s páteří a skoliózou

Dohlížet v době dospívání svých dětí na lékařské prohlídky je nutné také kvůli prevenci problémů s páteří. Lékař totiž během prohlídek zjistí, zda mladý člověk nemá skoliózu. Pokud touto běžnou vadou páteře trpí, pošle ho k dalším specialistům. Ti mohou rozhodnout o rehabilitaci, kde mladého člověka naučí spoustu cviků na doma. Je-li vaše dítě postižené skoliózou, dohlížejte na to, zda skutečně cvičí. Musíte být však dobrým psychologem, protože přikazováním mladého člověka k ničemu nedonutíte a bude vše naschvál šidit.

 

Kouření, alkohol, drogy

Lékař se občas dozví, že teenager kouří, pije alkohol či má problémy s drogami, ačkoliv o tom nemáte ani tušení. A mladému člověku dokáže vysvětlit škodlivost takového počínání účinněji než vy, protože je pro něj větší autoritou. Dívka či chlapec například mnohem jednodušeji lékaři uvěří, že není dobré kouřit kvůli hrozbě rakoviny plic, než když jim to samé řeknete vy. Tato zkušenost je samozřejmě individuální - neplatí to v některých rodinách, kde jsou děti a rodiče vůči sobě otevření.

 

Pediatr odpoví odborně na otázky o sexu

Zdravotní riziko pro mladé se často skrývá v sexuální oblasti. V některých rodinách se sice otevřeně mluví o intimních záležitostech a  problémech s tím souvisejících, ale ve většině případů je toto téma pro dospělé tabu. Když se potom náhle snaží o výchovu v této oblasti, působí to často neohrabaně a trapně. Děti pak mnohdy argumentují rodičům: "Vždyť vy jste se chovali stejně." I zde může velkou roli sehrát dorostový lékař (pediatr). Jelikož ho mladý člověk vnímá jako důvěryhodnou autoritu, kromě jiných lékařských témat mu bude věřit i v oblasti sexuality. Dokáže odborně odpovídat na otázky dospívajících, které souvisejí se sexualitou a jejich zdravotním stavem.

Pokud je pediatr opravdu dobrý, může přispět k tomu, aby mladý člověk úspěšně prošel obdobím fyzických a mentálních změn. Je ale důležité, aby dospívající měli jistotu, že vše, co v ordinaci diskutují, je diskrétní. Pokuste se proto tuto důvěru pokud možno nenarušovat (pokud to bude vhodné, odejděte z ordinace a ať pediatr probere s dítětem co je potřeba). A naopak také platí: budete-Ii mít pocit, že lékař vašemu dítěti nerozumí, nebo jeho potíže podceňuje, přehlašte ho po vzájemné domluvě k někomu jinému pediatrovi.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny