Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Práce s PC myší a klávesnicí - vliv na zdraví člověka (páteř, ruce, horní končetiny)

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Práce s PC myší a klávesnicí - vliv na zdraví člověka (páteř, ruce, horní končetiny) Email
Čtvrtek, 06. srpen 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3235x

prace-s-pc-mysi-a-klavesnici-vliv-na-zdravi-clovekaSezení u počítače, práce na klávesnici, klikání myší. Pro mnoho z nás běžná mnohahodinová činnost, kterou si však způsobujeme bolestivé zdravotní potíže. Možná trpíte bolestí a netušíte, že ji způsobuje právě práce s myší, psaní na klávesnici či špatný sklon hlavy při sledování monitoru. Zdravotním potížím se však dá.

___

___

Rady jak předcházet zdravotním problémům při používání počítačové myši a klávesnice

  • Předloktí by se mělo opírat o desku stolu co možná největší plochou. Nemáte-li dostatek místa, využijte opěrku na židli, od toho tam je.
  • Pokud při psaní na klávesnici opíráte předloktí o hranu stolu a ne opěrku židle, bráníte průtoku krve do konečků prstů a zaděláváte si na syndrom karpálního tunelu.
  • Totéž vás čeká, pokud máte při práci na počítači neustále podchlazené ruce a předloktí. Noste oblečení s dlouhými rukávy!
  • Při manipulaci s myší by mělo být zápěstí položené na desce stolu (či gelové podložce) , není-li tomu tak, máte nejspíš malou dlaň a moc velkou myš. Kupte si menší, nebo vás začne v nejbližší době bolet rameno.
  • Bezdrátová myš umožní snadnější manipulaci, a tím pádem oddálí únavu celé paže.
  • Existují už modernější tvary počítačových myší, které využívají i práci palce. Ten je lépe svalově vybavený než zbytek prstů, takže se opět oddálí únava celé paže.
  • Nepíšete všemi deseti? Jste-li "romanopisci", je více než pravděpodobné, že prsty, které jsou po dobu vašeho psaní pokrčené do dlaně, jsou touto neměnnou polohou tolik sužované, že mohou do budoucna způsobit bolesti loktů, resp. tenisový loket.
  • Máte pálivé bolesti mezi lopatkami? Tak to nejspíš pracujete na notebooku, který nutí držet hlavu v předklonu, protože obrazovka je spojená s klávesnicí, a tím vás nutí dívat se dolů. Svaly držící hlavu jsou celodenním hleděním dolů unavené tak, že vás přetěžované místo pálí. Řešení? Pořiďte si přídatnou klávesnici a myš a notebook, podložte do úrovně očí.
  • Ovládáte notebook nikoli myší, nýbrž touchpadem? Při obsluze dotykové plochy je ruka mnohdy tak zkroucená, že připomíná ruku postiženou mozkovo mrtvicí … Ano, je to tak. Když totiž přestane fungovat mozek pro obsluhu paží nebo nohou dojde ke spastickému držení paže. U takto postižených lidí se musí dennodenně provádět rehabilitace, aby nedošlo k úpné nehybnosti končetin. Takže pokud dlouhé hodiny používáte touchpad, posíláte vlastně informaci do mozku, že vaše pravá ruka je spastická, tedy postižená. V lepším případě vás začne bolet zápěstí či předloktí, v horším případě vám vyskočí žebro a bolest se podobá bolesti při infarktu. Pořiďte si raději bezdrátovou myš.
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny