Dobré odpoledne, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Podzimní alergie, podzimní alergeny - plísně a roztoči v domácnostech

podzimni-alergie-podzimni-alergeny-informace

podzimni-alergie-podzimni-alergeny-informace
Kýchání, ucpaný nos, slzení očí. Stěmito typickými příznaky alergie si většinou spojujeme jaro a léto, kdy kvete celá příroda. Na podzim by alergici měli mít větší klid, ale neplatí to tak docela. Podzimní alergie jsou totiž stále častější. Co je způsobuje? Podzimní alergie mají jednu nevýhodu. Málokdo na ně pomyslí, když mu začne téct z nosu nebo se mu najednou hůř dýchá. Domníváme se, že je to nachlazení nebo viróza a léčíme se nevhodnými přípravky.

___

___

Na možnou alergickou reakci je ale dobré myslet vždycky. Podívejme se, co nám může způsobovat problémy a jak je řešit, nebo ještě lépe, jak se jim vyhnout.

Proč často měnit ložní prádlo - kvůli roztočům

Podzim je bezpochyby nádherný a mnoho lidí za něj hlasuje, když má zvolit nejhezčí období roku. Stejný názor by ale podepsali i roztoči. Alergie, kterou způsobují, je totiž vysloveně podzimní. Právě teď jsou její příznaky nejjvýraznější. Důvod je jednoduchý. Začala topná sezóna, v bytech máte teplo a nedostatečně se větrá. Roztoči, kteří se živí lupy a odumřelými částečkami kůže, to milují a rychle se množí.

 

Prevence

Přiměřená teplota v bytě (kolem dvaceti stupňů), větrání, častá výměna ložního prádla, odstranění koberců nebo těžkých závěsů, kde se drží prach. Peřiny pořiďte ideálně z umělého vlákna, které umožňuje častěšjí praní. Ráno je nezastýlejte, ale nechte volně "dýchat". Když  to jde, šup s nimi na vzduch. Matrace pravidelně vysávejte. Čiestička vzduchu nebo použití prípravků proti roztočům mají také smysl. Roztoče také spolehlivě zabijete umístěním přikrývek a ložního prádla do mrazu - ven na sušáky prádla.

 

Vyžeňte plísně z bytu

Plísně mají rády vlhok. A podzim je vlhký. Venkovní plísně nejčastěji vznikají v tlející vegetaci. Kupy vlhkého listí jsou jich plné. Citlivým lidem způsobí plísně v ovzduší alergické projevy, nejčastěji alergickou rýmu a ucpaný nos. Výjimkou nejsou ani astmatické potíže. Plísně ale nejsou jen venku. Je známo, že útočiště nacházejí ve starých domech a chalupách. Podzimní výlet na chatu spojený s vyjížďkou na kole do okolních lesů opravdu není pro alergika tím pravým ořechovým. V interiéru jsou nejvíc ohrožené koupelny nebo kuchyně. A věděli jste, že tvorbu plísní podporují tapety? Plísně najdeme i v novostavbách, kde bychom je nečekali.

Kvalitní izolace a dobré těsnění oken totiž bytu znemožňují dýchat, vzduc,h necirkuluje, vlhkost se sráží a plísně se radují. Proti vnitřním plísním pomáhají fungicidní přípravky, odvlhčovač vzduchu (vlhkost vzduchu nemá překročit 60 procent) a také kontrola potravin. Vyhoďte všechny, které začínají plesnivět. A nedopusťte, aby se objevily další.

 

Stromy léčí

Chcete další důkaz, že alergie  opravdu nemají na podzim vol- . no? Tady je - zhoršená kvalita ovzduší. Lidé topí nejen dřevem a uhlím, ale někdy také bohužel vším možným. Ve městech je zase smog, plno aut. Vevzduchu se koncentruje velké množství nebezpečného prachu a jiných škodlivých látek, ktev, s ívají ke vzniku neoršení alergických projevů. Co s tím? Odstěhovat se do oblasti mimo civilizaci nelze, něco ale přece jen udělat můžete. Být co nejčastěji na zdravějším vzduchu ve vyšších nadmořských výškách nebo v lese. Prospěje to nejen vašemu zdraví, ale také kondici a psychické pohodě. Pomůže i každodenní hygiena dutin, která nos čistí a zvlhčuje. Zkuste roztok mořské vody z lékárny. Procházka až po obědě Ambrózie je nejčastější viník podzimních pylových alergií. Pyl tohoto plevelu se v ovzduší drží do pozdního podzimu. Alergiky asi nepotěší informace, že tři ze čtyř lidí, kterým dělají potíže jarní pyly, mají alergii také na žlutě kvetoucí ambrózii. Její pyl je navíc velký cestovatel, vzduchem propluje stovky kilometrů, a tak se může objevit i na místech, kde se původně nevyskytuje.

Prstem můžeme ukázat i na pelyněk, který nejčastěji najdeme v příkopech nebo na polích. Nevýhodou je, že rostlina může vyvolávat zkřížené alergie. Reaguje s ambrózií nebo s kořením, jako je kmín či tymián. Jak se chránit před podzimními pylovými alergeny? Pylová zrníčka poletují vzduchem hlavně při pěkném počasí a v dopoledních hodinách. Na procházku se proto vydejte raději až odpoledne.

 

Co pomáhá alergikům

První volbou jsou antihistaminika. Léky, které potlačují příznakyalergie a tlumí alergický zánět. Moderní přípravky nepronikají do nervové soustavy a většinou nemají vedlejší účinky. Na volně prodejná antihistarninika ale nespoléhejte, pokud vás alergické projevy trápí dlouhodobě. Návštěva alergologicko-imunologické ambulance je nutná. V případě potřeby vám lékař předepíše takzvanou desenzibilízační léčbu. Její efekt spočívá v tom, že pacient si dlouhodobě postupně zvyká na léčebně upravený alergen. Stává se vůči němu tolerantní a časem přestává reagovat přecitlivěle.

 

3 zlatá pravidla, jak se vyhnout podzimním alergiím

  • Udržujte antialergický byt - pryč se zbytečnými textiliemi, důležitá je i hygiena spaní, celková čistota domácnost. 
  • Dbejte na zdrvou stravu plnou vitaminů, které posilují imunitu. Akceschopná obranyschopnost snižuje riziko, že alergie propukne.
  • Dostatečně se hýbejte a otužujte. Spánku dejte prioritu. A buďte veselí. To všechno je živou vodou pro imunitní systém.