Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Palmový olej NEJEZTE - vliv na zdraví člověka a dopady na životní prostředí

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Palmový olej NEJEZTE - vliv na zdraví člověka a dopady na životní prostředí Email
Čtvrtek, 27. srpen 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 14718x

palmovy-olej-nejezte-vliv-na-zdravi-cloveka-a-dopady-na-zivotni-prostredi-3

Palmový olej je druh rostlinného oleje, který se získává z oplodí palmy olejné. Ta pochází původně ze Západní Afriky, ale daří se jí všude, kde je teplo a hodně prší. Dnes (23.01.2019) se palmy na olej pěstují po celé Africe, Asii, Severní a Jižní Americe. Osmdesát pět procent celosvětové produkce pochází a exportuje se z Indonésie a Malajsie, a to za velmi neekologických a neetických podmínek.

___

___

Hlavními dopady je ničení lesů i živočišných druhů, změny v klimatu, kruté zacházejí se zvířaty a hrubé porušování práv zemí, kde se palmový olej vyrábí. Kvůli pěstování a zpracování palem je totiž potřeba vyčistit velká území. Podle organizace World Wildlife Fund zmizí každou hodinu život z oblasti o rozloze tří set fotbalových hřišť. Mezi dlouhodobé dopady patří například vyhynutí orangutanů v horizontu deseti let a tygra sumaterského do tří let.

slozeni-nutella-nutely-palmovy-olej kopieKaždý rok se vyrobí celkem 50 milionů tun palmového oleje, což uspokojí třicet procent světové poptávky po rostlinném oleji. Palmový olej se v nějakém množství vyskytuje téměř v polovině všech výrobků pro vaši domácnost (platí pro země západního světa). Od kosmetiky přes jídlo po úklidové prostředky.

 

Palmový olej a zdraví

 


Dopad výroby palmového oleje na životní prostředí

Zhruba třetina živočišných druhů v Indonésii je v současnosti kriticky ohrožená vinou výroby palmového oleje. Jak už jsme psali, příkladem je třeba orangutan, jemuž za posledních dvacet let zmizelo devadesát procent rozlohy oblasti, kde žil. Každý rok je kvůli rozšiřování plantáží zabito až pět tisíc orangutanů, což ohrožuje celý ekosystém. Stejnému osudu čelí tisíce dalších živočišných druhů v jihovýchodní Asii.

Mizení lesů taky významně ovlivňuje změny klimatu. Cenné dřevo firmy pálí, včetně lesního podrostu, čímž zamořují ovzduší kouřem a „pomohli“ tak Indonésii na třetí místo v produkci skleníkových plynů na světě.

palmovy-olej-nejezte-vliv-na-zdravi-cloveka-a-dopady-na-zivotni-prostredi palmovy-olej-nejezte-vliv-na-zdravi-cloveka-a-dopady-na-zivotni-prostredi-2

 

palmovy-olej-orangutaniDopad na lidi

Budování plantáží olejových palem se často omlouvá vznikem nových pracovních míst a podporou rozvoje daných oblastí Bornea a Sumatry. Ve skutečnosti je dopad výroby oleje na místní obyvatele devastační. Velké firmy vykupují od místních pozemky, se kterými si potom mohou dělat, co chtějí. Bohužel je součástí celého procesu i porušování lidských práv, například dětská práce. Děti nosí těžké náklady, plejí pole a hodiny sbírají v předklonu popadané palmové plody. Trpí vyčerpáním, horkem a modřinami ze šplhání na ostnaté kmeny palem. Jejich plat je malý nebo žádný.

Bohužel v těchto oblastech neexistuje téměř žádná volba jiného zaměstnání, takže místní obyvatelé skončí skoro všichni na plantážích. A svojí prací tak paradoxně pomáhají průmyslu, který ničí jejich zemi i je.

 

Co můžete udělat vy?

Jako zákazníci máme nezanedbatelnou možnost ovlivnit prodej palmového oleje výběrem produktů při nákupu. Můžeme se inspirovat projektem, který se jmenuje The 28-Day Palm Oil Challenge a jako první na světě pomohl zákazníkům přejít na udržitelnější životní styl a snížit světovou spotřebu palmového oleje.

Čtyřtýdenní plán se soustředí na čtyři klíčové oblasti života – lednici, spíž, koupelnu a pračku. Každý týden můžete na portálu PalmOilChallenge.com najít informační videa a články s tipy a návody, jak se palmovému oleji vyhnout. Nebo se odteď lépe dívejte na složení toho, co kupujete a zacházejte s palmovým olejem jako s jedem. Neotráví sice vás, ale postupně může otrávit celou zeměkouli.

palmovy-olej-opice-orangutani 

Další informace o palmovém oleji jsou zde. 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny