Dobré dopoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Ochrana očí při slunění - co dělat a na co si dát pozor

ochrana-oci-pri-sluneni-co-delat-a-na-co-si-dat-pozor

ochrana-oci-pri-sluneni-co-delat-a-na-co-si-dat-pozor

Až se budete ráno před odchodem do práce či na plovárnu natírat ochranným krémem proti slunečnímu záření, nezapomeňte dostatečně ohránit i své oči. Vězte, že pouze sluneční brýle nestačí.   Kvalitní sluneční brýle jsou samozřejmostí, noste však také klobouk či kšilt. Nechrání vás jen před úžehem a spálením obličeje, ale zabraňuje také dopadu slunečních paprsků přímo do očí.

___

___

Slunění ve vysokých nadmořských výškách - sněžná slepota

Pozor! Zejména intenzívní sluneční záření ve vyšší nadmořské výšce může způsobit bolestivé poškození oční rohovky, které může být komplikováno infekcí s trvalými následky. Dlouhodobé dávky UV záření mohou zvyšovat riziko vzniku šedého zákalu nebo poškodit sítnici.

 

Dioptrické brýle jsou v létě problém

Pokud se běžně neobejdete bez dioptrických brýlí, může pro vás být léto celkem náročným obdobím. Brýle obtěžují při koupání i sportu. Řešením sice mohou být sluneční dioptrické brýle, ovšem musíte počítat s tím, že pokud se zdržíte do večera, měli byste u sebe mít také brýle s čirými čočkami. Nebo si můžete pořídit sluneční klip, který nasadíte na své dioptrické brýle.

 

Líčení očí a kontaktní čočky

Pak dbejte na správné odličování, a to pouze přípravkem určeným k odličování očí. Naneste jej na tamponek, přiložte na řasy a oční víčko a pak uvolněná líčidla stírejte jemnými kruhovými tahy od vnějšího k vnitřnímu koutku oka.   Pokud nosíte kontaktní čočky nebo jste alergici, případně pobýváte v prašném prostředí, měli byste mít po ruce oční kapky, neboť vám  v případě potřeby pomohou z oka vyplavit nečistoty a zmírní podráždění.