Dobrý večer, dnes je úterý 20.2.2024, svátek slaví Oldřich, zítra Lenka.

Neplodnost - nejčastější příčiny neplodnosti u ženy a muže

neplodnost_priciny_jak_dlouho_se_pokouset_o_poceti.jpgPro mnoho párů rezignace na bezdětnost nepřipadá v úvahu. To, jestli mají děti, je otázka významu bytí, v materiálním i duchovním smyslu. Lidé jsou pod vnitřním tlakem vlastního pudu, kultury a okolí, a zdá se jim přirozené využít všech prostředků.

___
___ 

 

Nejčastější příčinny neplodnosti

 

U žen:
 • Poškození nebo ucpání vejcovodů
 • Chromozomální problémy
 • Hormonální problémy
 • Endometrióza (přítomnost sliznice dělohy v sousedních reprodukčních tkáních)
 • Příliš hustý cervikální hlen
 • Imunologická rejekce spermatu
 • Problémy s uhnízděním oplodněného vajíčka
 • Předčasná menopauza

 

 

U mužů:
 • Pokles kvality spermatu (příliš málo spermií, azoospermie, špatná pohyblivost spermatu, neúspěšná penetrace)
 • Chromozomální problémy
 • Autoimunita k vlastním spermiím
 • Epididymální blokáda chámovodů (ucpání seminálního kanálku nadvarlete způsobené infekcí, blokáda výtoku spermatu způsobená infekcí)
 • Kartagenerův syndrom
 • Koitální problémy (impotence, ejakulační selhání)
 • Vazektomie

 

 

Prostředí ovlivňuje kvalitu spermatu muže

Obecně panuje shoda v tom, že dvěma závažnými dopady znečištění životního prostředí na lidské zdraví jsou rakovina a snížená kvalita spermatu. Dalšími faktory, které mohou negativně ovlivnit kvalitu spermií, jsou stres, konzumace alkoholu, kávy, cigaretový dým, drogy a léky, elektromagnetická pole a radioaktivita. Někteří odborníci tvrdí, že příčinou poklesu mužské plodnosti je těsné spodní prádlo, protože teplota varlat může dosáhnout příliš vysoké hodnoty.

Jedna skutečnost je však zřejmá - stále větší počet párů má problémy s početím.

Pro správné pochopení problému neplodnosti je zapotřebí uvědomit si, co to vlastně znamená plodnost z pozice ženy i muže.

 

Plodnost ženy

Plodností se u žen rozumí schopnost otěhotnět a mít dítě. Období plodnosti u žen začíná se začátkem menstruace během puberty a končí obvykle ve věku kolem 45 let, ačkoli je otěhotnění potencionálně možné až do zániku menstruace v menopauze /obvykle kolem 51 let/.

 

Každá novorozená dívka má ve svých vaječnících zhruba 400 000 nezralých vajíček. Jsou umístěny v malých váčcích vyplněných tekutinou, které se nazývají folikuly. Po dosažení plodného věku začíná u dívek menstruační cyklus. Během každého cyklu uvolní vaječníky jedno /nebo méně obvykle více než jedno/ vajíčko, které po oplodnění mužskou spermií může dát vzniknout těhotenství.

 

Vývoj a uvolnění vajíčka závisí na jemné souhře hormonů - látek, které svým signálním působením řídí některé speciální tělesné funkce. Některé hormony produkují vaječníky. Jiné pocházejí ze žláz umístěných v mozku, z hypotalamu a hypofýzy.

 

Plodnost u muže

Plodností se u mužů rozumí schopnost oplodnit ženu. Mužský reprodukční systém proto musí být schopen produkovat a uchovávat spermie a spermie poté transportovat ven z těla, aby mohly dosáhnout ženského reprodukčního traktu.

Orgány, které produkují spermie jsou varlata. Uvnitř každého varlete je velké množství drobných orgánů zvaných semenotvorné kanálky a v nich probíhá vývoj spermií.

Na rozdíl od ženy, která se rodí s konečným počtem vajíček a žádná další u ní během života nevznikají, vytváří muž nové spermie neustále. Po pubertě se mužům zásoba spermií obnovuje kompletně zhruba každých 72 dnů.

 

Neplodnost, snížená či chybějící schopnost zplodit potomka

Neplodností se rozumí snížená nebo chybějící schopnost zplodit potomka. Tento termín neznamená kompletní neschopnost mít děti a neměl by být zaměňován se sterilitou. Lékaři z klinické praxe zavedli do definice neplodnosti časové a fyzické prvky. O neplodnosti se hovoří po uplynutí 1 roku, kdy při nechráněném pravidelném styku nedošlo k otěhotnění.

Podle Světové zdravotnické organizace ( WHO), asi 15% párů v plodném věku vyhledá lékařskou pomoc pro neplodnost, obvykle zhruba po dvou letech neúspěšného snažení. Problém může pocházet jak od muže, tak od ženy.

Obecně řečeno, příčiny neplodnosti páru jsou častější u žen (30-40 % všech případů). Neplodnost muže se týká 10 - 30% případů. Abnormality zjistitelné u obou partnerů asi v 15 - 30% případů.

Po důkladném lékařském vyšetření zůstává příčina neplodnosti neobjasněna jen asi u 5-10% párů. Podle údajů WHO je ve světě kolem 60-80 milliónů neplodných partnerství.

Je málo známým faktem, že člověk jako druh je jedním z nejméně plodných tvorů na zemi. Během menstruačního cyklu je pro otěhotnění k dispozici jen krátký čas; už jen tento samotný fakt redukuje pravděpodobnost početí na 25% každý měsíc. Odhaduje se, že až 10% normálně plodných párů nemůže otěhotnět během 1 roku snažení a u 5% párů jsou to dokonce 2 roky.

Na celém světě je mezi 2-10% párů které nemohou počít dítě a dalších 10-25% trpí tzv. sekundární infertilitou (neplodností), to znamená že nemohou počít 2. nebo další dítě.

 

Jak dlouho se pokoušet o početí než požádám o pomoc lékaře?

Normálně plodný pár má asi 20% pravděpodobnost početí během každého měsíce nechráněného styku. Teoreticky má 85 - 90% žen šanci na úspěšné otěhotnění během jednoho roku. Všeobecně řečeno, normálně plodné partnerství může očekávat početí potomka někdy v průběhu dvou let snažení.

Pro pacienty ve věku mezi 20 a 30 lety je neplodnost nejčastěji definována jako neschopnost dosáhnout početí po 12 měsících nechráněného styku. Ve věku nad 35 let je situace trochu odlišná: Mnoho fyziologických změn v organismu přispívá k tomu, že plodnost významně klesá, tudíž se období schopnosti oplodnění může protahovat.