Dobré ráno, dnes je úterý 16.7.2024, svátek slaví Luboš, zítra Martina.

Návod jak se zbavit únavy - 7 tipů, rad

navod-jak-se-zbavit-unavy-rady-tipy

navod-jak-se-zbavit-unavy-rady-tipy
Také vás se sychravým podzimem přepadá únava, jste podráždění a nemáte energii vůbec na nic? Rádi byste byli opět fit, měli zase energii a cítili se v pohodě? Stánka vám poradí 7 bodů, které vám mohou pomoci neduhy únavy vyřešit.

___
___


Spěte dostatečně

Na prvním místě v boji proti vyčerpání je spánek, a to dostatečný a kvalitní. Znamená to, že byste měli spát alespoň 7-8 hodin a chodit do postele každý den ve stejnou hodinu. Časté ponocování a práce dlouho po půlnoci je pro vaše tělo velkou zátěží.


Jezte a pijte zdravě

To, co jíte a pijete, velmi ovlivňuje vaši energii a náladu. Důležité je jíst a pít pravidelně, vyhýbat se přejídání a hladovění, omezit alkohol, nezapomínat na zeleninu a ovoce. Pokud se ve stravě a jednotlivých potravinách nevyznáte, kontaktujte odborníka, nejlépe výživového poradce, který vám sestaví jídelníček tak, abyste se už necítili vyčerpaní.

Pohyb a sport

Jste unavení tak, že se nedokážete přemluvit k nějakému sportu? Začněte pozvolna třeba každodenní hodinovou procházkou na čerstvém vzduchu. Chůze je jedním z nejzdravějších pohybů. Zkuste například i jógu. Ideální jsou také plavání či klidná jízda na kole.

 

Zdraví a nemoci

Někdy může únava souviset s různými nemocemi, ať už fyzickými či psychickými, jako jsou například porucha funkce štítné žlázy, chronické infekce, ledvinové onemocnění, problémy se srdcem či játry, porucha krvetvorby a mnoho dalších. Pokud se cítíte unavení dlouhodobě, měli byste určitě navštívit svého lékaře. Někdy mohou únavu způsobovat také léky, které pravidelně užíváte.

 

Zvolte aktivní nebo pasivní odpočinek

Nemáme tím na mysli spánek, o kterém již byla řeč, ale odpočinek, při němž se nebudete stresovat a zabývat se prací, i když vás baví sebevíc. Vyjděte si na výlet do přírody, přečtěte si pěknou knížku, věnujte se rodině a partnerovi, navštivte divadelní představení apod.

 

Jaké je vaše pracovní prostředí?

Býváte po dni stráveném v práci hodně vyčerpaní? Možná to není ani tak vaše práce, ale spíše pracovní prostředí, které vás vysiluje.

V práci totiž můžete být vystavení celé řadě poletujících látek, které u alergiků způsobují únavu - například plísním, roztočům a pylům.

 

Nezapomínejte na vitamíny a minerály

K únavě a vyčerpání může přispívat nedostatek některých vitaminů a minerálů - především železa, některých vitaminů skupiny B, vitaminu E, hořčíku či zinku. Zdravá a vyvážená strava by vám měla bez problémů poskytnout potřebné množství všech těchto nezbytných živin.

 

Pokud i přesto postrádáte energii, požádejte o pomoc lékaře, který vám na základě vyšetření poradí co dělat nebo jaký potravinový doplněk užívat.