Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Mužská sterilizace, vazektomie - přerušení chámovodů - obrázky, průběh

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Mužská sterilizace, vazektomie - přerušení chámovodů - obrázky, průběh Email
Pátek, 18. červenec 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 16928x

vazektomie_vasektomie_operace_obrazek.jpgVazektomie je radikální řešení prevence početí plodu. Je to trvalá sterilizace muže přerušením vývodu vedoucího z varlat - chámovodu. Další informace a obrázek znázorňující schematicky operaci najdete v tomto článku.

___
___

Vasektomie - trvalá mužská sterilizace

 

Vazektomie je přerušení a podvázání obou konců chámovodů v šourku, jejímž cílem je bezpečná a účinná antikoncepce u muže.

Provádí se operačním otevřením šourku, vyhledáním chámovodů a jejich podvázáním a přerušením. Vazektomie je vysoce účinná metoda mužské antikoncepce. V USA používá tento způsob antikoncepce okolo 7% všech manželských párů a každým rokem je provedeno asi 0,5 milionu těchto operací. Je to největší počet urologicko-chirurgických operací u mužů. Pooperační vyšetření ejakulátu, které potvrdí nepřítomnost spermií, je nutností. Refertilizační operace (znovunapojení chámodů) je velmi obtížné, proto je nutno před výkonem doporučit uložení ejakulátu ve spermabance.

 

Výkon v lokální, či celkové anestesii, doba výkonu 20 min., bez nutnosti hospitalizace. Domácí rekonvalescence 1-2 dny.

 

vazektomie_vasektomie_prubeh_operace_informace_velky.jpg
 
 
 

Cena výkonu, ceník:

  • od 3.000 - 12.000 Kč 

 

Kdo výkon provádí:

 

Soukromé zkušenosti s vazektomií:

Jak jsem podstoupil vasectomii.

(2014) Celý příběh se všemi potřebnými detaily, které by muže před zákrokem měly nebo mohly zajímat. Na inetrnetu je spousta kusých informací a taky dost blbostí, takže nabízím svůj ucelený pohled na věc z vlastní zkušenosti.

Vasectomie, vazektomie, mužská antikoncepce, mužská sterilizace, je to stále totéž. V podstatě několik let jsem získával informace, z interntetu, z několika konzultací s urology a trvalo mi docela dlouho, než jsem získal tolik informací, abych zákrok mohl s jistotou podstoupit.

Po objednání na urologii v Havířově (velmi dobrá pověst), jsem byl urologem informován o postupu a rizicích a podepsal jsem informovaný souhlas (před samotným zákrokem se podepisuje ještě jeden), samotný zákrok nesmí proběhnout dříve než za 14 dní od podepsání prvního souhlasu (legislativa).

Byl jsem postaven před dvě možnosti, buď podstoupím představení svého důvodu před komisí lékařů (problém se sjednáním termínu, musí tam být i nezávislý primář urologie z jinému špitálu) a pokud tato komise uzná mé důvody oprávněnými, zákrok hradí pojišťovna, druhou možností, kterou jsem zvolil já, bylo zaplatit si 3000kč a žádnou komisi a zbytečné prodlužování neřešit.

Jedná se o drobný chirurgický zákrok, kdy se docílí trvalé (NEVRATNÉ) neplodnosti muže. Dvěma, cca 1 centimetr dlouhými řezy v lokální anestezii se naruší kůže šourku po stranách, "vytáhnou" se chámovody, přestřihnou a 4 vzniklé konce se zapošijí vstřebatelnou nití, vše se vrátí zpět a drobné ranky se po jednom stehu zašijí, následně muž může odejít, odjet, týden po zákroku se nedoporučuje fyzická námaha.

Jak to bylo z mého pohledu.

Už dva týdny před zákrokem jsem si zařídil uložení spermatu ve spemabance. Ceny jsou různé, já platím 1000 Kč ročně (max. 21 let) a 2000 Kč za vstupní rozbor, vyšetření a v ceně je už první rok uložení, následně se sami budou ozývat pro platbu. Ať už máte důvod pro vasectomii jakýkoli, uložení spermatu doporučuji, právě z důvodu, že je to zákrok nevratný.

Na sjednaný termín zákroku jsem dorazil i s manželkou, coby psychickou podporou a případným odvozem, byl přijat a za dvacet minut už jsem odcházel na malý sál, kde jsem se svlékl od pasu dolů, triko jen vyhrnul a na záda si lehl na operační lehátko. Celý klín a okolí mi byl namazán dezinfekční hnědou tekutinou a šlo se na věc. Rychlost a jistota jednání mě celkem překvapila, bylo znát, že zákrok provádějící primář má zkušenosti a desítky zákroků za sebou.

Vzhledem k tomu, že tkáň šourku je citlivá, nejméně příjemnou částí bylo napíchutí (celkem 4x) znecitlivující látky, pak už jsem se nedíval a soustředil se na strop :-), cítil jsem občasné píchnutí (na hranici nepříjemnosti a bolesti) a v momentě vytahování chámovodů z ranky tah a tlaky v podbřišku a v bocích (normální, chámovody vedou až tam). Napřed jedna strana "nahotovo", pak druhá a konec, celý zákrok trval cca 15 minut. Následně mě sestra otřela od desinfekční látky a ranky přestříkla čirou desinfekcí (krytí), přelepit (ranky ještě chvíli jemně krvácely) a hotovo, odchod za manželkou a odjezd autem domů. celkově jsem byl v nemocnici lehce přes hodinu, z toho jsem cca 15 minut po odchodu ze sálu ještě čekal na papíry.

Doporučuji si po zákroku vzít a pár dní brát brufen, jakmile se po cca hodině a půl až dvou tkáň "probudí", šourek se ozývá tupou bolestí, jak se traumatizovaná tkáň hojí. Po zákroku a v dalších dnech jsem měl šourek nateklý, se zduřením a modřinovým zabarvením kolem ranek, celý šourek byl citlivý na tlak, bez "zátěže" však už druhý den sám o sobě nebolel, taky jsme už druhý den s manželkou "prubli" sex, a byť jsem byl trochu opatrný, sex byl naprosto v pořádku, ejakulace normální, jen s mírnými, jen lehce nepříjemnými stahy v podbřišku. Nemám pocit, že by ejakulátu bylo méně, jak se často píše, považuji za nesmysl aby úbytek objemu byl poznat. Pocitově a prožitkově byl sex ještě lepší než před zákrokem, žádný úbytek vzrušení či touhy se nekoná. Právě ten pocit svobody, či jak to nazvat, dělá sex o poznání lepší.

I čtvrtý den po zákroku mám šourek stále trochu nateklý (méně) a mám modřinu se zduřením kolem ranky (vnitřní krevní sraženina - hematom) a je stále citlivý na tlak, takže volné kalhoty a volné jemné spodní prádlo, ale jinak mě to nijak neomezuje. Toto je vhodné řešit ibuprofenem (potlačuje zbytky bolesti a působí protizánětlivě) a nějakou hojivou mastí minimálně ráno a včer, doporučuji kvalitní měsíčkovou mast, hemagel, framykoin apod. Urychlí hojení a sníží riziko zánětu a pooperačních komplikací. Ráno me to trochu pobolívalo, asi jsem si na tom ležel :-).

Po téměř dvou týdnech už je šourek zvenku úplně zhojený, jen uvnitř jsou ještě na tlak citlivá místa.

Po zákroku je muž ještě stále plodný, než se "vyčistí trubky". Po cca 30-40 ejakulacích je nutno provést kontrolní spermiogram na urologii či ve spermabance, pokud spermiogram prokáže nepřítomnost spermií, je muž už 100% neplodný a tak i zůstane. Pokud se ve vzorku ještě vyskytují spermie, je třeba po dalších cca 30ti ejakulacích spermiogram opakovat. Pokud i nadále budou ve vzoku spermie (jeden případ z tisíce), je třeba věc řešit s urologem.

Později přídám zkušenosti po delší době od zákroku.

Vzhledem k tomu, že zde probírám intimní záležitosti, jistě pochopíte, když se nepodepíšu :-)

 

Zdroj: http://www.vasectomie.estranky.cz/ 

 

 


Související odkazy:

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny