Příjemnou noc, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Lesní plody a vliv na naše zdraví - maliny, ostružiny, borůvky, lesní jahody

 

lesni-plody-a-vliv-na-nase-zdravi-maliny-ostruziny-boruvky-lesni-jahody

lesni-plody-a-vliv-na-nase-zdravi-maliny-ostruziny-boruvky-lesni-jahody
Ty nejchutnější, nejaromatičtější a nejzdravější zásoby vitaminů a antioxidantů můžete mít úplně zadarmo. Chce to jen trochu trpělivosti a sběračské vášně. Nepropásněte sezónu, kdy se můžete promlsat ke zdraví!

___

___

MALINY

Zvýrazní vaši krásu
Voňavé plody maliníku oplývají vitaminy, především C a A, a tělo z nich může načerpat i další látky, například měď, hořčík, vitamin K a E, kyselinu listovou a biotin. A zde, dámy, zbystřete, protože biotin je považován za vitamin krásy. Zlepšuje kvalitu nehtů, vlasů a pokožky. Maliny patří mezi superpotraviny, které pomáhají předcházet rakovině. Dále obsahují barviva, která dokážou působit preventivně proti množení kvasinek, jež způsobují nepříjemné vaginální potíže.

 

OSTRUŽINY

Rychleji se uzdravíte
Dalším elixírem zdraví, který najdete v lese, jsou šťavnaté a temně zbarvené ostružiny. Překypují vitaminem C, jsou zdrojem silných antioxitdantů, díky nimž podporují obnovu tkání. Urychlují regeneraci po nejrůznějších nemocech. Vynikající jsou ostružinové kompoty, džemy, šťávy i koláče, ale kvůli vitaminu C je nejlepší sníst je hned, jak je utrhnete. Můžete je i zmrazit nebo sušit a v zimě přidávat do jogurtu nebo do snídaňových müsli.


BORŮVKY

Uklidňují podrážděné nervy
Tmavomodré kuličky jsou napumpovány cennými látkami. Obsahují velké množství vitaminu C, E, železa, mědi a manganu a také karotenu, který chrání před volnými radikály. Borůvky podporují očistné mechanizmy v těle, a proto mají omlazující účinky. Pomáhají při střevních potížích, zmírňují průjem, snižují hladinu cholesterolu v krvi a zlepšují vidění. Na borůvkách by si měli hodně a často pochutnávat diabetici, protože borůvky snižují hladinu cukru v krvi. A zobat sladké kuličky nebo alespoň popíjet borůvkový čaj se doporučuje všem, kdo mají pocuchané nervy.

 

LESNÍ JAHODY

Lepší než psychoterapie
Jsou sice maličké, ale mají jedinečnou vůni a chuť. Jsou bohaté na vitamin C, A, železo, vápník, draslík, fosfor, kyselinu listovou. Díky obsahu stopového prvku mangan jahůdky posilují nervovou soustavu, nervy i kosti. Snižují tlak, prospívají diabetikům, zlepšují stav pokožky atd. A nutno podotknout, že už při samotném pohledu na červené jahůdky nastupují léčivé účinky na každou unavenou a skleslou duši.