Dobrý podvečer, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Kašel u dětí - léčba, samoléčba, kdy se obrátit na lékaře?

kasel-u-deti-lecba-samolecba-kdy-se-obratit-na-lekare

kasel-u-deti-lecba-samolecba-kdy-se-obratit-na-lekare
Kašel je jedním z nejobvyklejších příznaků běžných dětských onemocnění dýchacích cest a také nejčastéjším důvodem, proč rodiče s dětmi navštěvují lékaře. Je to důležitý reflex, který pomáhá chránit dýchací cesty, odstraňovat hlen a jiné nečistoty a udržovat dýchací cesty průchozí. Nejčastěji se jedná o virová onemocnění horních cest dýchacích. V tomto případě není obzvlášť u starších dětí nutné ihned navštívit ordinaci lékaře.

___

___


Kašel často odezní sám spolu s dalšími příznaky, jako je rýma, zvýšená teplota či škrábání v krku. Přetrvá-li však kašel při běžném nachlazení déle než 10 až 14 dní, je nutné konzultovat situaci s lékařem. Pokud dítě kašle ve vyčerpávajících záchvatech, nebo dokonce ztíženě dýchá, je návštěva lékaře nezytná stejně jako při podezření na vdechnutí cizího tělesa.
I když dítě zvládá nachlazení bez léků, je lepší mu umožnit pár dnů v klidu na lůžku a dostatek tekutin.


Jak dítěti ulevit od kašle

Častou příčinou kašle bývá s rýmou spojená zvýšená produkce hlenu v dýchacích cestách. Hlen při rýmě může zatékat do zadního nosohltanu a hrtanu a dráždit zde dýchací cesty ke kašli. V této situaci pomůže zprůchodnění ucpaného nosu pomocí nosních kapek, uložení dítěte do zvýšené polohy v dobře vyvětrané chladnější místnosti (cca 18—20 °C) a zvlhčování vzduchu. Samozřejmé je přísně nekuřácké prostředí. Další věc: je potřeba rozlišit, jak dítě kašle, protože od toho se odvíjí léčba! Kašel můžeme v podstatě rozdělit na dva základní druhy — suchý nebo dráždivý a vlhký, produktivní kašel. Suchý kašel dítě vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník a nedochází při něm k odkašlávání. Obvykle doprovází virová onemocnění. Někdy se zintenzivňuje večer, když dítě ulehne do postele. V tomto případě je vhodné podávat lék, který kašel utlumí, aby si dítě odpočinulo a vyspalo se. Vlhký kašel zpravidla následuje po odeznění kašle suchého, protože sliznice dýchacích cest produkuje ve zvýšené míře hlen, a ten se v dýchacích cestách hromadí. Kašel jej pomáhá odstraňovat a vytlačovat ven. V této fázi onemocnění není dobré kašel potlačovat, je naopak zapotřebí odkašlávání podporovat. Kašel by měl postupně odeznít asi do deseti dnů. Pokud přetrvává nadále, je vhodné vyšetření dětským lékařem.

 

Kdy se obrátit na lékaře

Má-li vaše dítě kašel, kontaktujte neprodleně lékaře v případě, že dítě:

  • má vysokou teplotu nebo (v případě dětí do tří měsíců) i zvýšenou teplotu
  • je mladší než tři měsíce a úporně kašle již více než několik hodin
  • má problémy s dýcháním - dýchá těžce či zrychleně nebo při dýchání slyšíme sípoty či pískot
  • vykašlává krev
  • při nádechu či výdechu vydává netypické zvuky (hvízdavé, troubivé, chrčivé, štěkavé)
  • je podezření na vdechnutí cizího tělesa