Dobré dopoledne, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Kardiak a dovolená - jak zvládnout horka bez úhony

prevence_pro_kardiaky_preventivni_rady_leto_horko_letni_pocasi.jpgKardiaci to mají v létě těžké. Trpí nevolnostmi, dušnostmi a podobně. Jak ale stavům předcházet a jak zvládnout letní dovolenou s doprovázejícím horkem?

 

___

___

 

Kardiak a letní dovolená - jak zvládnout vedra a zátěž

1. Zkonzultujte svůj zdravotní stav před odjezdem na dovolenou se svým ošetřujícím lékařem.

2. Vyvarujte se těžší fyzické práce – například velké letní rekonstrukce chaty.

3. Pokud plánujete dovolenou u moře, je vhodnější až v září.

4. Přiměřené sportujte – vhodná je turistika, kondiční běh, jízda na kole (ne v extrémním terénu), rekreační plavání, kondiční cvičení a jiné. Vyvarujte se adrenalinových sportů.

5. Denně vypijte zhruba 3 litry tekutin. Střídejte vodu, ovocné čaje, minerální vody, nekonzumujte sladké limonády, džusy, tzv. energetické nápoje. Jak poznáte, že organismus má málo tekutin? Jednoduchá je kontrola vyloučené moči. Pokud u člověka nepřichází potřeba močení během 3–4 hodin, je pravděpodobné, že organizmus trpí nedostatkem vody.

6. Vhodný je v létě pro kardiaky pobyt ve stínu, resp. polostínu, doporučujeme podhorské oblasti s ne příliš náročným terénem, který je optimální pro procházky, jízdu na kole apod.

7. V objektech větrejte večer až do rána, přes den raději mějte zavřená okna.

8. Noste lehké dobře prodyšné materiály s možností odvodu tepla a potu.

9. Konzumujte lehká jídla.

10. Při jízdě autem dělejte pauzy, neřiďte v jednom kuse. Únava u kardiaků nastupuje dříve než u zdravých lidí. Vhodná jsou cvičení dolních končetin k prevenci vzniku žilní trombózy.