Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Jak vybrat kvalitního gynekologa - rady, tipy, návod na výběr gynekologa

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jak vybrat kvalitního gynekologa - rady, tipy, návod na výběr gynekologa Email
Úterý, 26. červenec 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4960x

jak-vybrat-gynekologa-vyber-gynekologa-rady-tipy-navod.jpgNaštěstí jsou pryč doby, kdy každá žena měla svého gynekologa "přiděleného" podle místa bydliště, případně zaměstnáni. V současnosti máme svobodnou volbu lékaře, více dostupných informací (třeba na internetu) ale také větší zodpovědnost za svůj zdravotní stav. Lékař nám může poradit, ovšem jak se budeme chovat, záleží jen na nás. Důvěra mezi lékařem a pacientkouje základem úspěšné léčby.

___

Pokud gynekolog nevyhovuje, jste z jeho rad rozpačité, ale bojíte se zeptat, pak je možná na místě poohlédnout se jinde. Hlavním kritériem výběru však nebude barva očí.

Objednání na gynekologii

V současnosti nikdo nemá čas trávit hodiny v čekárně. Dobrý lékař to respektuje a objedná vás na určitý den a hodinu. Termín pak - v rozmezí desítek minut - dodrží.

Někdy totiž řeší neobjednané akutní případy, jejichž naléhavost nesnese odklad. V takovém případě můžete čekat o něco déle.

 

Konzultace gynekologa přes internet emailem nebo telefonicky

Mnoho lékařů poskytne konzultaci po telefonu nebo mailem, zpravidla svým stálým pacientkám, které již dobře zná. Podle popsaných příznaků rozhodne, zdali je vyšetření a léčba neodkladné, a objedná vás.

 

Placení u gynekologa

Pokud přícházíte na preventivní prohlídku, neměla byste platit ani třicetikorunový poplatek, jde-li o vámi vyžádané vyšetření a léčbu, pak si připravte 30 Kč.
Stalo se jakýmsi zvykem vybirat "vstupní poplatek" v nejrůznější výši a frekvenci. Pokud na to přistoupíte, jde o dohodu mezi vámi a lékařem. V zákoně tyto poplatky oporu nemají (nejsou povinné).

 

Gynekologické vyšetření

Součástí preventivního vyšetření je zpravidla měření tlaku a hmotnosti i u gynekologa. Samozřejmostí je stěr děložního hrdla (čípku) speciálním kartáčkem. Odebraný materiál nanese gynekolog na sklíčko a odešle do akreditované laboratoře. Tímto způsobem lze však rozpoznat předrakovinné změny a včas je vyléčit.

Gynekolog při podezření, že všechno není zcela v pořádku, může vyšetřit i mikrobiální poševní obraz (MOP), který ozřejmí, jaké bacily v pochvě žijí. Normální jsou lactobacily, které chrání pochvu před útokem choroboplodných zárodků - třeba plísní, trichomonád ... Laktobacily způsobují, že je v pohlavním ústrojí ženy kyselé prostředí (což je normální).

 

Dobrý gynekolog - vyslechne a vysvětlí, komunikuje

Dobrý lékař, včetně gynekologa, by si měl udělat alespoň pár minut času na rozhovor. Měl by vyslechnout všechny dotazy i obavy ohledně vašeho zdravotního stavu a odpovědět vám tak, abyste rozuměla, co říká. Pokud nechápete smysl jeho slov (mluví latinsky, medicínskou hantýrkou), pak se nebojte zeptat znovu.

 

Předepsání antikoncepce

Pokud si přicházíte pro předpis antikoncepce, měl by se zeptat, zda máte speciální požadavky. Můžete chtít zlepšit pleť, užívat minímální dávky hormonů., apod.

Gynekolog vám může nabídnout přípravek bez estrogenů, nebo vysvětlit výhody moderního nitroděložního systému. Stejně tak by se měl zajímat o to, zda vám současný způsob antikoncepce vyhovuje, nebo zda je jeho užívání spojeno s nějakýmí problémy.

Předepíše-li vám lékař bez dotazu ty nejlevnější pilulky, pak to můžete považovat skoro za urážku.

 

Očkování proti lidskému papilomaviru HPV

Gynekolog by se měl zajímat o to, zda se chcete dát očkovat proti lidskému papilomaviru - původci rakoviny děložního hrdla (čípku) vy sama, nebo vaše dcera (od 10 let, nejlépe před zahájením sexuálního života). Měl by vám vysvětlit rozdíl mezi dvěma existujícími vakcínami.

 

Vybavení ordinace

Není podstatné, jak elegantní je zařízení čekárny, ale především jaké materiály, nástroje a přístroje gynekolog používá. Moderní gynekolog používá zpravidla digitální měření krevního tlaku (někdy je ale klasický tonometr přesnější, takže to není podmínkou), evidenci vede v elektronické podobě a k rutinnímu vyšetření patří dnes ultrazvukové. Bez něj se nezjistí všechny chorobné změny (na vaječnících, děložní sliznici, nelze sledovat růst malých myomů). Pokud váš gynekolog nemá ultrazvuk (mnozí mají i "vnitřní" vaginální), pak zřejmě zdravotní stav jeho pacientek nestaví jako svou hlavní prioritu.

Vyšetřovací nástroje musí být sterilní (vytahuje je ze zabalených folií, "slepených" papírů či ze sterilizátoru) nebo najedno použití.

 

Základní pravidla chování v ordinaci

Dodržení zásad společenského chování je nutné i v ordinaci. Vzájemné představení při prvním setkání, pozdrav, poděkování za důvěru je samozřejmostí.

 

Kdy zajít poprvé s dcerou na gynekologii

Když nemá dcera zdravotní potíže (výtoky, pálení při močení, bolesti v podbřišku), není nutná návštěva v průběhu základní školní docházky. Dívka by si měla vést menstruační kalendář s tím, že v prvních měsících a letech nemusí (a zpravidla také nejsou) měsíčky pravidelné. Pokud chce začít s pohlavním životem, je namístě konzultace s lékařem ohledně případné antikoncepce. Dceru můžete objednat v případě potřeby i na speciální dětskou gynekologii.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny