Dobrý večer, dnes je sobota 22.6.2024, svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka.

Jak se zbavit jizvy po císařském řezu - masti, masáže, enzymy, léčba

cisarsky-rez-jizva
cisarsky-rez-jizva
Císařský řez je operace jako každá jiná a se šrámem na kůži musíte počítat. Zprvu je nápadný, růžovočervený. Během dalších týdnů až měsíců jizva takzvaně zraje, tedy oplošťuje a bělá. Celý proces trvá asi rok. Na počátku hojeníje nejdůležitější udržet ránu v čistotě a chránit před infekcí. Pokud mokvá, je nutné ji denně převazovat a s největší pravděpodobností také brát antibiotika.
___
___


Léčba jizvy po císařském řezu - enzymy, mazání, masáže

Enzymy

Při odplavování škodlivin ze zánětu (zbytky odumřelých buněk aj.) hraje velkou roli lymfatický systém. Je vhodné nasadit proteolytické enzymy (např. v léku Wobenzym). Zlepšují prokrvení tkání a průchodnost lymfatických cév, které tak rychle odstraní nežádoucí látky. Enzymy také zaručí, že jizva nezačne vystupovat,tuhnout ani trnavnout.

 

lecba-jizvy-cisarsky-rezSádlo a mazání jizvy

Po stabilizaci je potřeba šrám několikrát denně (po dobu třech měsíců) promazávat mastným krémem. Babská rada doporučuje i nesolené vepřové sádlo. Kupte si 10-20 dkg syrového sádla, nakrájejte ho na kostičky a dejte vyškvařit. Když přecedíte škvarky, získáte kvalitní mazání. Není důvod se obávat - byť to moc lidí neví, sádlo jako přísada se používá i v různých krémech z lékárny. Uchovávejte je v ledničce. 

 

Tlakové masáže

Vhodné jsou i tlakové masáže. Masírujte zdravou pokožku podél okraje jizvy tak, že vždy 30 sekund tlačíte na jednom místě, stejně pokraču jete i dál. Desetirninutovou masáž opakujte třikrát denně. Při mravenčí péči může být stopa po skalpelu takřka neviditelná.

Nebudete-li s výsledkem spokojeny, nezbývá než se objednat na laserové ošetření či plastika jizvy. Tyto zákroky jsou ovšem placené. Pojišťovny je hradí jen tehdy, pokud šrám způsobuje zdravotní obtíže.