Dobré dopoledne, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Infekce chlamydiemi - prevence, zdroje nákazy, příznaky, léčba

infekce-chlamydiemi-prevence-zdroje-nakazy-priznaky-lecba
infekce-chlamydiemi-prevence-zdroje-nakazy-priznaky-lecba
Najde si vás, nebo nenajde? Řeč je o chlamydii, jedné z nejrozšířenějších infekcí na světě. Víte, jak se jí bránit? Za romantickým názvem "chlamydie" se skrývá onemocnění bakteriálního původu, které se přenáší například kapénkově jako chřipka a postihuje tak plíce, v horším případě i zrak.
Druhou, daleko častější variantou je chlamydie trachornatis; ta patří mezi nejčastější pohlavně přenosné choroby a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jí ročně onemocní až 90 milionů lidí. Co udělat proto, abyste mezi nimi nebyli i vy?

___
___

Kde se lze nakazit chlamydiemi

Zpočátku byste měli vědět, kde na vás chlamydie číhají. Chlamydiová infekce se nepřenáší jen pohlavním stykem, jak se rnnozí lidé domnívají, ale i kontaktem sliznice na sliznici. Stačí, když použijete infikovaný ručník nebo povlečení, a jste nakaženi.

Bohužel je zde i reálné nebezpečí, že si infekci roznesete do různých orgánů - například si ji omylem vetřete do očí a způsobíte si tak zánět spojivek.

Proto jedno varování: snažte se vyvarovat intirnních kontaktů s neznámými lidmi a při návštěvách plováren a sauny (kde je víhké prostředí a chlamydiím se tam výborně daří) dbejte na hygienická opatření. Zvýšenou opatrnost dodržujte i na toaletách - zdrojem nákazy totiž může být i záchodové prkénko!


Prevence infekcí chlamydiemi

  • vyhýbat se rizikovému sexuálnímu styku

  • pravidelně choďte na gynekologické kontroly

  • dbejte na hygienu na veřejných místech (plovárny, WC)

  • posilujte imunitu


Co je chlamydie?

Chlamydie jsou paraziti žijící uvnitř buněk. Zbavit se jich není žádná legrace. Léčba je zdlouhavá. Chlamydie jsou totiž mikroorganizmy, které způsobují v těle infekci. Napadají různé buňky v těle, ve kterých se množí. lnfekce se u každého člověka projevuje rozdílně - záleží na pohlaví, ale i na kvalitě imunitního systému.

U mužů chlamydie napadají močovou trubici. U žen se zjišťují především v buňkách děložního čípku, usídlit se mohou ale i v močové trubici či konečníku.

Jedno je jisté: všude, kam doputují, napáchají pořádnou paseku.


Příznaky infekcí chlamydiemi

Ženy mívají výraznější obtíže než muži. Jaké jsou symptomy se dozvíte ve webu www.priznaky-projevy.cz na této stránce: Chlamydie, chlamydiová infekce - příznaky, projevy, symptomy u mužů a u žen

 

Diagnostika a léčba

Léčit se musí všichni. Přestože inkubační doba se u chlamydiové infekce pohybuje od 1-3 týdnů, existují případy, kdy se infekt navenek vůbec neprojeví. Chlamydie vesele parazitují na těle hostitele a on je nevědomky roznáší dál.

Identifikovat přítomnost chlamydií může být pro praktického lékaře problémem, nicméně zkušený gynekolog zjistí onemocnění pomocí stěru z hrdla děložního čípku (což je tzv. ambulantní chlamydiový test). Ihned po zjištění pozitivního nálezu by měl gynekolog nebo urolog nasadit léčbu. Nejlepší je léčit všechny sexuální partnery (manžele, milence, milenku), aby se předešlo neúspěchu léčby a opakování infekce po styku s partnerem, který nebyl léčen a u něhož infekce může probíhat bez subjektivních potíží.

K léčbě se používají antibiotika, jejichž podávání trvá zhruba měsíc.


Vliv chlamydií na klouby

Chlamydiová infekce patří mezi takzvané reaktivní artritidy. To znamená, že jde o zánět kloubů vzniklý v intervalu 4-5 týdnů po vypuknutí infekce někde v těle. Tou infekcí může být buď průjmovité onemocnění (například salmonela), nebo urogenitální onemocnění, které vyvolává chlamydie trachomatis. Onemocnění vzniká v intervalu 3-4 týdnů po infekci a mívá někdy prudký průběh. Charakteristické je postižení několika málo kloubů, zvláště na dolních končetinách - kolene, kotníku.