Dobrý podvečer, dnes je pátek 1.3.2024, svátek slaví Bedřich, zítra Anežka.

Celiakie a bezlepková dieta, weby o celiakii

celiakie-bezlepkova-dieta
celiakie-bezlepkova-dieta
Celiakie je onemocnění, které poškozuje sliznici tenkého střeva. Nemoc lze "zastavit" pouze celoživotním dodržováním bezlepkové diety. Zdánlivě jednoduché řešení pro všechny, kdo trpí alergickou reakcí na obyčejnou mouku, však ve skutečnosti představuje hodně zašmodrchaný rébus. Už proto, že "zakázané potraviny" tvoří značnou část běžného jídelníčku. Přejít na bezlepkovou dietu znamená změnit dosavadní způsob vaření. Základní recept je celkem jednoduchý.

___
___

Řešením je nahradit zakázané potraviny těmi, které lepek neobsahují. Mezi zakázané potraviny, tedy ty, v nichž je obsažena mouka z pšenice, žita, ječmene nebo ovsa, ale patří vedle běžného pečiva například cukrářské výrobky, těstoviny, knedlíky, strouhanka, vločky nebo kroupy. Místo nichje třeba používat suroviny, které lepek neobsahují, například brambory, rýži, kukuřici, jáhly, pohanku, sóju nebo luštěniny.


Bezlepková jídla z internetu

Vedle přirozeně bezlepkových surovin lze v domácí kuchyni bez obav využívat také potraviny speciálně vyrobené pro bezlepkovou dietu. Ty bývají označeny přeškrtnutým klasem a je na nich napsáno "bezlepkové", nebo "bez lepku".
Jedná se zejména o moučné směsi, ze kterých si doma můžete upéct třeba bezlepkový chléb. K dostání jsou i hotové bezlepkové výrobky, především různé druhy pečiva, cukrovinek a těstovin. Databázi prověřených bezlepkových výrobků nlajdete na internetových stránkách Výzkumného ústavu potravinářského Praha, www.vupp.cz. Bezlepkových potravin se vyrábí obrovské množství, ale velmi složitě putují ke konečnému spotřebiteli. Problém je v tom, že supermarkety nabízejí bezlepkových potravin velmi málo a spotřebitelé jsou odkázáni na různé menší prodejny zdravé výživy, které nejsou všude a mají omezený sortiment. O tom, kde nakupovat bezlepkové potraviny, se také můžete informovat na www.coeliac.cz. Na těchto stránkách najdete přehledy o sortimentu bezlepkových výrobků v jednotlivých supermarketech i seznamy specializovaných prodejen, které nabízejí bezlepkové potraviny. Spoustu z nich si lze objednat také prostřednictvím internetového
prodeje. Pro nás jsou velkou výhodou celostátní setkání celiaků, která každoročně probíhají v Praze. Přijíždí tam velké množství dovozců a výrobců, takže si můžeme nakoupit spoustu věcí, které jinde během roku neseženeme.

Stále ve střehu

Nakupování bezpečných potravin není pro celiaky snadné. Řada potravinářských výrobků totiž obsahuje lepek ve skryté formě. Mouka se používá i do polévek a omáček, takže pro člověka, který drží bezlepkovou dietu, je rizikem i oběd v restauraci. Lepek může být obsažen v kečupu, majonéze, sójové omáčce, uzeninách, paštice, ale také třeba v kypřicím prášku nebo v pudinku. I když například většina pudinků lepek neobsahuje, je nutné vždycky zkontrolovat složení konkrétního výrobku.
Podle předpisů platných v Evropské unii i v České republice jsou výrobci povinni uvádět složení potravin na jejich obalech. Pokud držíte bezlepkovou dietu, měli byste zkontrolovat složení každé potraviny, u které si nejste jisti. I sebemenší množství lepku musí být uvedeno na obalu. Podrobnější informace o zákonných povinnostech výrobců potravin si můžete vyhledat na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce www.szpi.cz .

Problém s prvním piškotem

Velmi často se negativní reakce těla na lepek ohlásí už v raném dětství, jakmile maminky začnou přikrmovat děti kaší a piškoty a vaří jim polévky zahuštěné moukou. Neschopnost strávit potravu obsahující lepek se projeví menší chutí k jídlu a ubýváním na váze. Děti začnou trpět průjmy, mají objemné, nápadně zapáchající stolice, bolavá a nafouknutá bříška. U starších dětí propuká celiakie obvykle po nějaké zátěži, například nemoci. "U naší dcery s největší pravděpodobností propukla nemoc v pěti letech, když prodělala neštovice. Nezaotavovala se, začala mít další zdravotní problémy. Do té doby byla hezké baculaté dítě, krev a mliko," říká Hana Sasová s tím, že po odstranění lepku zjídelníčku se její zdravotní stav začal rychle zlepšovat. Seznam škol a školek, které dětem zajišťují bezlepkové stravování, najdete na stránkách Společnosti pro bezlepkovou dietu www.coeliac.cz . Pokud sjejich pomocí nebo jinou cestou objevíte pro své dítě školní kuchyni, která vaří také bez lepku, budete mít velké štěstí. Většině rodičů nezbývá, než se pokusit o domluvu s kuchaři, a případně jim poskytnout informace o přípravě bezlepkové diety.

Lepek nevadí jen celiakům

Bezlepkovou dietu (j když v některých případech ne tak přísnou) musejí dodržovat i pacienti s příbuznou diagnózou alergie na lepek. Onemocnění se po požití jídla obsahujícho lepek projevuje nevolností, křečemi, nadýmáním a průjmem, ale nedochází k poškození sliznice tenkého střeva. Odstranit z jídelníčku lepek je nutné i v případě Duhringovy nemoci, která se projevuje výskytem silně svědících puchýřků zejména v okolí velkých kloubů. Toto kožní onemocnění je také výrazem alergické reakce organismu na lepek. Většina pacientů s Duhringovou nemocí má tytéž potíže jako lidé trpící celiakií. Celiakií trpí i velké množství lidí, kteří o své nemoci nemají ani potuchy. A jejich tělo doslova trpí. Člověk, který o své nemoci neví a celý život jí stravu obsahující lepek, žije po mnoho let se střevními potížemi, má úporné bolesti v břiše, průjmy, zvrací a po každém jídle je mu strašně zle. K tomu se přidržuje hrozba rakoviny  tlustého střeva, problémy například s anemií, osteoporózou, zvýšenou kazivostí zubů, bolestmi kloubů, depresí nebo únavou.

Využijte zkušenosti ostatních lidí

S celiakií se vám bude žit snadněji, pokud se o ni dozvlte co nejvlc. A pokud se poradlte s ostatnlmi celiaky. Kontakty na lidi, ktefl maji vlastni zkušenosti s tlmto onemocněnlm, najdete napflklad na internetových stránkách www.celialiberec. Info, www.klubceliakie.cz (Klub celiakie Brno), www.celiakie-jih.cz (Sdružení jihočeských celiaku) nebo www.plzensticeliaci.wbs.cz. Zasvěcené informace můžete zlskát také v některé pacientské organizaci cellaků. Ty působí na mnoha místech České republiky.