Příjemnou noc, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Biorytmy člověka a následky jejich porušování

zdravotnicke_biorytmus.jpgNaše tělo, podobně jako těla zvířat mají své vnitřní hodiny, které určují kdy se co v těle děje a hlavně řídí fázi spánku a bdění. Jejich narušení může vést záhy k nemocem. Něco více o biorytmech se dočtete v tomto článku.

 

 

 

Pokud se člověk podřídí svým biorytmům, bude mu to lépe myslet a bude výkonnější. Tvrdí to odborníci na chronologii, což je vědecká disciplína zabývající se lidskými biorytmy. A pozor! Kdo na své vnitřní hodiny "kašle", tomu podle odborníků hrozí deprese, neurózy, trávicí problémy nebo dokonce infarkt nebo mozková mrtvice.

 

Porušování biorytmů vede k nemocem

Experti dokonce tvrdí, že všechny buňky v našem těle mají svůj vlastní časový plán. Když je v něm zmatek, cítí člověk únavu a snáze onemocní. "Vnitřní hodiny člověka šlapou ve čtyřiadvacetihodinovém rytmu. Vrchní šéf je centrální "budík" v mozku, který velí všem menším "budíčkům". Ty mají na starosti srdce, plíce, ledviny a další orgány. Společně tak řídí veškeré pochody v těle, ovlivňují soustředění a vnímání, stejně jako fyzickou a duševní kondici.

Kdo se řídí vnitřními hodinami, má to v práci o něco jednodušší. Ví totiž, že všechny problémy a pracovní resty nejlépe vyřeší mezi desátou a jedenáctou hodinou. Po obědě je nejvhodnější doba k nudným a rutinním činnostem a manuální zručnost vrcholí v pozdním odpoledni.

Nešiďte hodiny svého organismu

Musíte pracovat na směny a tudíž zapomenout na to, že vaše vnitřní hodinky radí, abyste zalehli nebo odpočívali? Prostě musíte pracovat, když byste měli spát? Tak na to pozor - v takovém případě by bylo dobré jít pravidelně na kontroly k lékaři. Ukazuje se totiž, že "jít proti přírodě" se nevyplácí.

Zvyšuje se například riziko, že propadnete alkoholu, a ohroženější na zdraví jsou i diabetici, těm se může průběh nemoci velmi zhoršit. Průzkumy také ukázaly, že lidé, kteří dělajínoční směny mívají častěji některé druhy nádorů.

Co jsou biorytmy

Biorytmy jsou vlastně vnitřní hodiny, které si v těle tikají bez ohledu na letní nebo zimní čas, na naše okamžité potřeby nebo třeba náladu. Protože si je nemůžeme seřídit, jak by se nám to právě hodilo, stačí na to jít obráceně. Podřídit se jim a maximálně je využít. To, že v lidském těle tikají celý život hodiny, objevili už staří Číňané. Dokázali tak, že stav našeho organismu se mění z hodiny na hodinu.