Příjemnou noc, dnes je sobota 25.5.2024, svátek slaví Viola, zítra Filip.

Turistická GPS navigace - jak a podle čeho vybrat GPSku, využití GPS navigace

 turisticka-gps-navigace-jak-a-podle-ceho-vybrat-gpsku-vyuziti-gps-navigace

turisticka-gps-navigace-jak-a-podle-ceho-vybrat-gpsku-vyuziti-gps-navigace
Jarní toulky přírodou, ať už pěšky, nebo na kole, přinášejí kouzelné zážitky. Abyste nezabloudili, přibalte si outdoorovou navigaci. Nebojte se, že byste s ní neuměli zacházet. Její ovládání je tak snadné jako ovládání průměrného mobilního telefonu. Nejčastěji turistickou navigaci používají příznivci dobrodružné hry zvané geocaching. Prostřednictvím souřadnic v navigaci hledají v přírodě skrýše s poklady.

___

___

Mezi hráči jsou dokonce i děti ve věku okolo 6-7 let, které jsou schopné s navigací zacházet s lehkostí a obratně.

 

Na co slouží GPS turistická navigace?

Na trhu je spousta značek a typů a není vždy snadné se správně rozhodnout, která navigace bude pro vás tou nejlepší. Jestli nemáte s turistickou navigací zkušenosti, vyplatí se vám poradit se o je jím výběru s odborníkem. A podle čeho byste měli vybírat? Nejprve byste si měli ujasnit, k čemu budete "gépéesku" používat.

 

Při častém nošení v ruce nebo v kapse je pro vás určitě výhodnější přístroj menších rozměrů.

  • Plánujete-li delší pobyt mimo civilizaci, dejte přednost navigacím s dlouhou životností a s napájením z tužkových baterií.
  • Pamatujte, že dotykové displeje nabízejí snadnější ovládání, ale jsou méně odolné vůči pádu.
  • Jestliže chcete využít možnost krátkodobé předpovědi počasí, vyberte si navigaci, která má barometrický výškoměr.
  • Příznivci hry geocaching jistě uvítají kombinaci navigace s elektromagnetickým kompasem.

 

Pro koho je GPS navigace určena?

Požadavky na vhodný přístroj se liší pokud jde o ženy či muže nebo podle toho, zda vybíráte navigaci pro rodinu s dětmi. Zatímco muži dávají přednost technickým "vychytávkám", ženy ocení kompaktní rozměry a atraktivní vzhled. Uvažujete-li o tom, že s vámi budou GPS využívat i děti, zvolte raději levnější mapové navigace s nedotykovým displejem. Mají funkce srovnatelné s dražšími modely, jsou odolnější v případě pádu, a pokud dojde k jejich náhodnému poškození, není škoda tak vysoká.

 

Mapy

Outdoorové navigace nejčastěji využívají turistické mapy, které se aktualizují pravidelně jednou ročně. Stejně jako automobilové navigace i ty turistické dnes nabízejí doživotní aktualizace. Umožňují uživateli bezplatně v turistické mapě doplňovat nejnovější údaje po celou dobu fungování navigačního přístroje. Navigace jsou ale schopné pracovat i s klasickými automobilovými mapami, případně se speciálními námořními nebo leteckými mapami. Mapy se nahrávají do vnitřní paměti navigace nebo na datové karty, které mají téměř neomezenou kapacitu.

 

GPS navigace je variabilní

Většina mapových turistických navigací má k dispozici jak cyklistické, tak automobilové funkce. Při jízdě na kole už nemusíte používat tachometr či speciální  cyklocomputer, outdoorová navigace ho dokáže plně nahradit a umí nabídnout nohem více funkcí. V auomobilu pak může být utdoorová GPS alternativou k jednoúčelové automobilové navigaci.

 

Baterie pro GPS navigaci

Nejčastějším zdrojem energie v turistické navigaci bývají běžné nebo dobíjecí tužkové baterie. Jejich životnost se pohybuje kolem 15-30 hodin provozu GPS. Výhodou tužkových baterií je možnost výměny v případě jejich vybití a snadná dostupnost. Další možnosti. Vvbrané modely v sobě mají zabudovaný i fotoaparát. Jedná seo navigace, které jsou schopné automaticky zaznamenávat pozici pořízení snímku. Tyto navigace se hodí především pro dokumentaci živočichů, rostlin, objektů nebo skutečností v terénu. Některé typy nabízejí také odolnost proti vodě. Takový přístroj pak odolá, když ho ponoříte do vody o hloubce jednoho metru, až po dobu 30 minut.

 

GPS navigace jako cyklistický počítač

Navigaci si můžeme jednoduše představit jako dobrý cyklistický počítač, jenž kromě všech údajů a statistik navíc zobrazuje naši polohu v mapě, umí říkat, kam máme jít či jet, pamatuje si, kudy jsme se pohybovali, a záznam umí zpětně vyhodnotit. Je to všestranný pomocník, který funguje při jakékoliv aktivitě, kde má alespoň minimální výhled na oblohu. Před výběrem si ale stanovte, na jakou aktivitu navigaci nejvíc využijete (turistika, vysokohorská turistika, cykloturistika). Někdy je třeba dlouhá výdrž baterií, jindy co největší displej.