Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek slaví Ondřej, zítra Iva.

Recenze Solareto - tlakový trubicový solární ohřívač vody 200 litrů

recenze_solareto_kompaktni_tlakovy_trubicovy_solarni_ohrivac_vody_200_litru_zasobnik.jpegDorazil mi před několika dny do schránky leták s nabídkou koupě kompaktinho tlakového trubicového solárního ohřívače vody s 200 litrovým zásobníkem za 26.900 Kč. Pokud si jej objednám do 10 dní (zajímalo by mě, jak zjistí prodejce, že si věc neobjednávám 11. den :-D), tak dostanu elektrickou řídící jednotku v hodnotě 8000 Kč zdarma.

 

___

Už to, že mám něco, co jinak stojí 8000 Kč zdarma, mi zavání něčím podvodným. Protože jsem zvyklý ekonomicky a technicky myslet, nerozumím dvěma věcem a to je návratnost hodnoty výrobku za 1-2 roku podle počtu lidí v domácnosti a dále taky tomu, jak může něco co funguje na solární ohřev ohřívat až do teplot -50°C. Ještě že se alespoň prodejce přiznal, malými písmenky, že výrobek obsahuje elektrickou spirálku "pro alternativní" ohřev. Nedokážu si totiž představit, jak v -50°C vytopím 200l vody jen ze solárního ohřevu.recenze_solareto.jpg

recenze_solareto.jpg - recenze_solareto.jpg
Na stránce http://vytapeni.tzb-info.cz jsem našel zajímavý text pana Mařeše,   který jasně vysvětluje, zda je taková investice výhodná:

Mám pochybnosti o tom, že se jakýkoliv systém pro solární ohřev TUV ekonomicky vyplatí.
Prosím, uvažte následující kalkulaci a opravte mne, pokud se mýlím:

Již 20 let pečlivě sleduji spotřebu energie v mém domě (4 osoby, 2 boilery -125 a 80 litrů).
Průměrná denní spotřeba ve vysokém tarifu (HDO 02:00 až 06:00 a 14:00 až 18:00 + cca 2 hodiny o víkendu) je v letním období 14 kWh. Tu tvoří ohřev vody, vše co je zapnuto trvale (chladnička, mrazák, akvarium) ale také často pračka, sušička, myčka nádobí, které přednostně zapínáme nebo naprogramujeme na dobu nízkého tarifu. Ohřev vody z toho činí cca 10 kWh. Počítejme s průměrnou cenou 2 Kč/kWh (Já mám 1,78 v sazbě D26d).

Tedy ohřev vody cca 20 Kč/den = 7.300 Kč/rok. Pokud solární systém nahradí 70% těchto nákladů, je to 5.110 Kč/rok a návratnost zde uváděného nejlacinějšího systému bude 5,5 roku.
Nesmí se ale zapomenout na to, že v době nedostatečného výkonu se voda přihřívá elektricky a to asi ne vždy časovém režimu dle HDO, ale kdykoliv, kdy po větším odběru klesne teplota vody a kdy již není již dostatečný sluneční svit, tedy zejména večer, v době ještě vysokého tarifu (v mém případě by to bylo 3,58 Kč/kWh, ale jinde i 5 Kč/kWh). Odhaduji, že tento dražší dohřev může činit minimálně polovinu, ne-li většinu ze zbývajících 30% potřeby a to za rozdíl v ceně tarifů VT-NT. Návratnost pak vychází více jak 6 let. U systémů za 80.000 Kč pak vychází návratnost 15-18 let a to nepočítám náklady na instalaci.

Za ty roky ale nic neušetřím, pouze se mi na úsporách vrátí vynaložené náklady za předpokladu, že nebude nutné nic opravit. Teprve potom bych začal šetřit. V tudo ale již bude zařízení zastaralé.
Má taková investice vůbec smysl?


Solareto zkušenostinázory reference recenze 

Dne 28.6.11 nám napsal do webu pan Martin následující:

Tato "recenze" systému Solareto má řadu zásadních nedostatků, zaprvé recenze znamená, že píšete o výrobku, který používáte a ne o kterém si něco myslíte (potažmo si to nemyslíte ani Vy, ale někdo jiný).

Druhá věc jsou do očí bijící logické chyby v úvahách vámi citovaného "experta", a to nepříklad že se bude voda ohřívat ve vysokém tarifu, proč by se taková věc děla? Copak se spotřebiče typu boiler, akumulační kamna nedají nastavit na funkci pouze v nízkém tarifu? Kromě toho pán počítá s letními měsíci a při tom solární ohřívač pracuje bez problémů od jara do podzimu a když svítí slunce tak i v zimě.

To je ale pouze stránka výpočtů a ta může být individuální, co je však opravdu zarážející je ekonomický propočet - p. Mareš nepočítá s nárůstem cen energií (což při avizovaném zvýšení cen elektřiny o 30% jen letos je asi trochu krátkozraké), ale přesto mu vychází návratnost 6 let! Příliš nechápu otázku na konci kde se ptá zda má taková investice smysl, každý kdo má alespoň základy ekonomického vzdělání musí odpovědět, že SAMOZŘEJMĚ! Při životnosti cca 30 let by mě zajímalo, k jakým jiným investicím má p. Mareš přístup, že tuto tak vehementně odmítá....

Předpokládám, že nějaká ochrana životního prostředí není na pořadu dne, takže tento faktor raději nebudu zmiňovat.

Omlouvám se, jestli se Vás můj komentář třeba dotkl, ale něco takového jsem opravdu nemohl nechat jen tak - a to nemám s prodejem solárních ohřívačů nic společného...