Dobré ráno, dnes je úterý 16.7.2024, svátek slaví Luboš, zítra Martina.

Jak vybrat ventilátor - velikost, výkon, hlučnost, bezpečnost, otáčení, typ, design

jak-vybrat-ventilator-velikost-vykon-hlucnost-bezpecnost-otaceni-typ-design

jak-vybrat-ventilator-velikost-vykon-hlucnost-bezpecnost-otaceni-typ-design
Když venkovní teploty překračují třicítku, i ti nejzavilejší milovníci tepla zatouží po ochlazení. POkojová teplota by měla být mezi 18-24 °C, v létě sneseme až 26 °C. Pokud máte okna otočená na jihozápad, je váš byt či pokoje rodinného domu celý den na slunečné straně. To v zimě oceníme, protože je více světla, ale v létě díky tomu vystoupá teplota v místnosti vysoko nad ještě příjemných a snesitelných 26 °C.

___
___

Pak vymýšlíme nejrůznější způsoby, jak pokoj rychle ochladit. Jednoduché řešení nabízejí ventilátory. Jsou k dostání téměř v každém obchodě a dají se pořídit v řádu stokorun. Bývají první pomocí při nástupu nečekaných veder. Když se rozhodnete, že ventilátor opravdu chcete, nekupujte hned první zboží, které vám padne pod ruku. Jedná se sice o sezonní záležitost, ale kvalitní výrobek bude sloužit i několik let a mít jej vždy při ruce je neocenitelné.
Proto pokud chcete kvalitní ventilátor, raději ho kupte ve specializované elektro prodejně. Tady si můžete nechat poradit od školeného personálu a zároveň si zboží prohlédnout i vyzkoušet přímo na místě. Vyplatí se také raději investovat víc korun a koupit si značkový výrobek (například ETA, Rowenta, Fagor nebo třeba Gallet).

 

Jak velký ventilátor vybrat

Aby vám ventilátor dobře sloužil, vybírejte ho podle velikosti místnosti, v níž ho budete používat. Nejrozšířenější jsou dva základní typy ventilátorů:

  • stolní ventilátor a
  • stojanový ventilátor.

Do malého pokoje či na pracovní stůl bude stačit stolní. Do většího prostoru je vhodnější stojanový s průměrem kolem 40 cm.

 

Na co se zaměřit - technické vlastnosti a parametry ventilátoru

Otáčení

Výkon ventilátoru je účinnější, otáčí-li se horizontálně v pravidelných intervalech. Pokryje tím větší část prostoru. Oscilaci (otáčení) lze u všech modelů vypnout nebo zapnout vysunutím nebo zasunutím vertikálního kolíku nad hlavou ventilátoru.

 

Rychlost proudění vzduchu

Volba intenzity foukání je závislá na okolní teplotě. Standardně jsou ventilátory dvou až třírychlostní, ale najdou se i výkonnější s 8 rychlostmi. Dvě až tři rychlosti využijete na chatě či v malém bytě. Do velkého domu nebo bytu s prostornými místnostmi zvolte vyšší počet rychlostí.

 

Průtok vzduchu

Uvádí se v m3 za minutu a vyjadřuje, kolik vzduchu bude ochlazeno. Čím je údaj vyší, tím je přístroj výkonnější.

 

Hlučnost

Ta by naopak měla mít nižší hodnoty. Údaje o hlučnosti se udávají v decibelech (dB).  Na chatě, kde trávíte většinu času venku nebo prací, vám hučení větráku vadit nebude. Při sledování televize v pohodlí domova už je každý decibel navíc znát.

Slušná je hlučnost kolem 39 dB, ještě únosná do 47 dB. Někdy možná zvolíte kompromis, když si pořídíte sice o něco hlučnější přístroj, ale s téměř dvojnásobným průtokem vzduchu.

 

Praktičnost- snadné skladování

Ventilátory využijete nejvíce několik měsíců v roce v létě, zbytek roku ale zahálí. Proto vybírejte takový typ, který je snadno rozložitelný a skladovatelný. Většina modelů má nasazovací nohu, lze odejmout ochrannou mřížku a zabalit vše zpět do krabice, kterou můžete uschovat do sklepa, komory nebo na půdu až do dalšího léta.

 

Bezpečnost

Při výběru lopatkového ventilátoru je nutné dbát na bezpečnost a to obzvláště pokud s vámi v domácnosti bydlí malé děti. Lopatky ventilátoru musí mít ochrannou mřížku. Oka mžížky by měla být tak malá, aby jimi dítě nemohlo prostrčit žádný prst (u nových ventilátorů je to samozřejmost).

 

Design

Od ventilátoru očekáváme v první řadě efektivní ochlazení a design jde stranou. I mezi běžnými ventilátory se ale najdou modely, které splňují estetickou stránku. Milovníkům všeho elegantního jsou pak určené bezlopatkové nebo věžové ventilátory. Jejich funkční design najde uplatnění především v obývacích pokojích. Jejich pořizovací cena je o něco vyšší - od 1500 do 3000 Kč.

jak-vybrat-ventilator-velikost-vykon-hlucnost-bezpecnost-otaceni-typ-design

jak-vybrat-ventilator-velikost-vykon-hlucnost-bezpecnost-otaceni-typ-design