Náhodné stránky webu
- (18.03.2010) Rozdělání ohně v přírodě - trestný čin obecného ohrožení
- (22.12.2008) Štědrovečerní večeře - pověry, mýty a fakta
- (25.01.2010) Rakovina jícnu - příznaky, projevy, symptomy
- (27.11.2014) Medvědice - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití
- (15.05.2018) Zánět močových cest a sex, pohlavní styk, milování - je vhodný nebo ne?
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Jak vybrat ventilátor - velikost, výkon, hlučnost, bezpečnost, otáčení, typ, design |
![]() |
Středa, 03. červenec 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 10375x |
___ Pak vymýšlíme nejrůznější způsoby, jak pokoj rychle ochladit. Jednoduché řešení nabízejí ventilátory. Jsou k dostání téměř v každém obchodě a dají se pořídit v řádu stokorun. Bývají první pomocí při nástupu nečekaných veder. Když se rozhodnete, že ventilátor opravdu chcete, nekupujte hned první zboží, které vám padne pod ruku. Jedná se sice o sezonní záležitost, ale kvalitní výrobek bude sloužit i několik let a mít jej vždy při ruce je neocenitelné.
Jak velký ventilátor vybratAby vám ventilátor dobře sloužil, vybírejte ho podle velikosti místnosti, v níž ho budete používat. Nejrozšířenější jsou dva základní typy ventilátorů:
Do malého pokoje či na pracovní stůl bude stačit stolní. Do většího prostoru je vhodnější stojanový s průměrem kolem 40 cm.
Na co se zaměřit - technické vlastnosti a parametry ventilátoruOtáčeníVýkon ventilátoru je účinnější, otáčí-li se horizontálně v pravidelných intervalech. Pokryje tím větší část prostoru. Oscilaci (otáčení) lze u všech modelů vypnout nebo zapnout vysunutím nebo zasunutím vertikálního kolíku nad hlavou ventilátoru.
Rychlost proudění vzduchuVolba intenzity foukání je závislá na okolní teplotě. Standardně jsou ventilátory dvou až třírychlostní, ale najdou se i výkonnější s 8 rychlostmi. Dvě až tři rychlosti využijete na chatě či v malém bytě. Do velkého domu nebo bytu s prostornými místnostmi zvolte vyšší počet rychlostí.
Průtok vzduchuUvádí se v m3 za minutu a vyjadřuje, kolik vzduchu bude ochlazeno. Čím je údaj vyší, tím je přístroj výkonnější.
HlučnostTa by naopak měla mít nižší hodnoty. Údaje o hlučnosti se udávají v decibelech (dB). Na chatě, kde trávíte většinu času venku nebo prací, vám hučení větráku vadit nebude. Při sledování televize v pohodlí domova už je každý decibel navíc znát. Slušná je hlučnost kolem 39 dB, ještě únosná do 47 dB. Někdy možná zvolíte kompromis, když si pořídíte sice o něco hlučnější přístroj, ale s téměř dvojnásobným průtokem vzduchu.
Praktičnost- snadné skladováníVentilátory využijete nejvíce několik měsíců v roce v létě, zbytek roku ale zahálí. Proto vybírejte takový typ, který je snadno rozložitelný a skladovatelný. Většina modelů má nasazovací nohu, lze odejmout ochrannou mřížku a zabalit vše zpět do krabice, kterou můžete uschovat do sklepa, komory nebo na půdu až do dalšího léta.
BezpečnostPři výběru lopatkového ventilátoru je nutné dbát na bezpečnost a to obzvláště pokud s vámi v domácnosti bydlí malé děti. Lopatky ventilátoru musí mít ochrannou mřížku. Oka mžížky by měla být tak malá, aby jimi dítě nemohlo prostrčit žádný prst (u nových ventilátorů je to samozřejmost).
DesignOd ventilátoru očekáváme v první řadě efektivní ochlazení a design jde stranou. I mezi běžnými ventilátory se ale najdou modely, které splňují estetickou stránku. Milovníkům všeho elegantního jsou pak určené bezlopatkové nebo věžové ventilátory. Jejich funkční design najde uplatnění především v obývacích pokojích. Jejich pořizovací cena je o něco vyšší - od 1500 do 3000 Kč. |
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------